Uğradığı Bombalı Saldırıyı Anlattı
Vali Yardımcısı Mehmet Kocabey, Siirt´in Baykan Kaymakamıyken PKK terör örgütü tarafından düzenlenen bombalı saldırıyı ailesinin televizyondan öğrendiğini belirtti. Bombalı saldırı eylemini düzenleyen teröristlerden birinin etkisiz hale getirildiğini hatırlatan Kocabey, “Bu bölgede devletimizin varlığı, bütün terör örgütlerinin korkulu rüyası olmaya devam edecektir” dedi.
Tarih: 4.10.2019 07:34:11

 

Siirt´te jandarma birliklerince 29 Eylül´de etkisiz hale getirilen 3 teröristten birinin 2017´de Baykan Kaymakamı olan şu andaki Muş Vali Yardımcısı Mehmet Kocabey´in aracına yönelik bombalı saldırı eylemini düzenleyen teröristler arasında 300 bin TL ödülle Gri Liste´de aranan "Berhem" kod adlı Osman Ekinci olduğu tespit edildi. Kendisine suikast düzenleyen terörist Osman Ekinci´nin etkisiz hale getirildiği haberini alan Muş Vali Yardımcısı Mehmet Kocabey, bugüne kadar bölgedeki insanın zararı için uğraşan, insanların rahatını, mutluluğunu istemeyen eli kanlı terör örgütü mensuplarınca yola döşenen el yapımı patlayıcının patlatılması suretiyle bir suikast girişimine maruz kaldığını hatırlattı.

2015-2017 yılları arasında Siirt´in Baykan ilçesinde kaymakamlık görevinde bulunduğunu hatırlatan Vali Yardımcısı Kocabey, “Kaymakamlık görevimizi ifa ederken belirli dönemlerde belediyelere kayyum ataması yapılmıştı. 2016-2017 yılları arasında da bir yıl süreyle Baykan´da belediye başkanlığı görevinde de bulundum. Diğer 2 belde belediyemiz vardı, onlarda da belediye başkan vekili olarak görev yaptım. Bu 2-2,5 yıllık Baykan´daki görev süremizde bölgedeki insanlarımızın refahının arttırılması, oradaki yaşam kalitesinin arttırılması, altyapı, yol, eğitim hizmetlerinin daha güzel bir seviyeye getirilmesi adına elimizden gelen gayret ve çabaları gösteriyorduk. İyi bir niyetle orada bütün çaba ve gayretlerimizi gösterirken, 7 Temmuz 2017 tarihinde sabah sularında yine bir amaç için yapılan hizmetlerin denetimi, kontrolü için orada Yarımca köyüne çıkmak üzere evden çıktığımızda yol denetimlerini yerine getirdik. Daha sonra Yarımca Karakolumuzun ziyaretine gidip arkadaşları yerinde ziyaret edelim düşüncesiyle karakolumuza da uğramıştık. Karakol dönüşü, bölgede ortaya çıktığı günden bugüne kadar insanın zararı için uğraşan, insanların rahatını, mutluluğunu istemeyen eli kanlı terör örgütü mensuplarınca yola döşenen el yapımı patlayıcının patlatılması suretiyle bir suikast girişimine maruz kaldım. Allah devletimize zarar vermesin, bakanlığımızın bize sağlamış olduğu zırhlı araç imkanı sayesinde, tabi başta Allah´ın takdiriyle ben ve yanımızdaki hiçbir arkadaşımızın burnu dahi kanamadan o suikast girişiminden yarasız beresiz kurtulduk” dedi.

“PKK´nın Ne Kadar Haince Davranışlar İçerisinde Olduğu Ortadadır”

PKK ve diğer uzantılarının bu bölgede ne kadar haince davranışlar içerisinde olduğunun apaçık ortada olduğunu dile getiren Kocabey, “Bugün itibariyle duyduk ki; Siirt İl Jandarma Komutanlığı tarafında yapılan operasyonlar neticesinde bana ve arkadaşlarıma yapılan suikast girişiminin faillerinin öldürüldüğü haberini aldım. Bu durum bize şunu gösteriyor; devletimiz hiçbir zaman vatandaşı için gayretle, samimiyetle çalışan hiçbir ferdine zarar veren insanların yapmış olduğu suçları yanına kar olarak bırakmamıştır, bırakmayacaktır. Bu bölgede devletimizin varlığı bütün terör örgütlerinin korkulu rüyası olmaya devam edecektir. Bu bölgede çalışan arkadaşlarımız hiç yılmadan işlerine devam ediyorlar. Biz de farklı yerlerde yine devam ediyoruz. İnşallah buna benzer hadiseler, olaylar bir daha yaşanmaz. Bu olayların yaşanmış olması, bizim bu bölgedeki çalışma azmimizi, gayretimizi daha çok artırdığı gibi eli kanlı terör örgütünün, PKK´nın ve diğer uzantılarının bu bölgede ne kadar haince davranışlar içerisinde olduğunu bir kere daha apaçık ortaya koymuştur. Ben bu operasyonu yaparak terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesini sağlayan başta Siirt Valimize, İl Jandarma Komutanımıza, operasyonu birinci derecede gerçekleştiren jandarma personeline, özel harekat personellerimize teşekkür ediyor, ellerine sağlık diyorum. Sağ olsunlar” ifadelerini kullandı.

“Patlayıcının Patladığı İlk Etapta Ne Olduğunu Anlayamadık”

EYP´nin patlaması ile ilk anda ne olduğunu anlayamadıklarını anlatan Vali Yardımcısı Kocabey, şöyle devam etti: “Suikast girişiminin tam olduğu esnada, aracımıza yönelik yola döşenen el yapımı patlayıcının patladığı anda ilk etapta ne olduğunu anlayamadık. Birkaç saniye bir şaşkınlık, ne olduğunu anlayabilme çabasıyla geçti ama öndeki koruma arkadaşımızın ‘bomba patlattılar´ sesiyle biz kendimize geldik. O esnada araç durmak üzeriydi, ben de şoför arkadaşımıza dedim ki ‘sakın durmayalım basıp gidelim´ şeklinde bağırdığımı hatırlıyorum. O esnada arkadan silah seslerini duyduk. Çok fazla sayıda silah seslerini duyduk. Terör örgütü üyeleri bombalama yaptıktan sonra çapraz ateşe almak suretiyle zararın boyutlarını daha da fazla olacak şekilde ellerinden geleni yapma gayreti içerisinde oluyorlar. Bunu düşünen özel hareket polislerimiz, soğukkanlılıkla terör örgütünün pusulanma yapabileceği ihtimali ve muhtemel yerlere yönelik ateşler yaparak tedbir aldılar. Daha sonra sağ salim aşağıya vardık. Tabi o esnada valimiz olayı duymuşlar, telefonla arayıp kısa bir sürede ilçemize intikal ettiler. Orada biz askerlerimizle birlikte hastaneye gittik.”

“Ailem Suikastı Televizyondan Öğrendi”

Ailesinin suikastı televizyondan öğrendiğini ve panik yaşadıklarını kaydeden Kocabey, “Annem, babam ve eşim memleketteydiler, evde değildiler. Onların televizyondan duyma ihtimalini düşünerek erkenden arayıp böyle bir hadisenin olduğunu, ama çok şükür bir sağlık sorunumuzun olmadığını, herhangi bir yara bere olmadığını ve böyle bir şey duyarlarsa endişe etmemeleri gerektiğini söyledim. Zaten ben telefon açmadan duymuşlar, televizyonda görmüşler. Ana yüreği hemen ağlamaya başladı, ‘geleceğiz´ diye bir tepki verdiler. İşte ana yüreği maalesef dayanmıyor” diye konuştu.

“Analarımızın Vereceği Bu Tepki, Askerimizin Sıktığı Mermiden Belki Daha Tesirli Oluyor”

Diyarbakır´da HDP binası önünde eyleme devam eden annelerin gösterdiği tepkinin askerlerin sıktığı mermiden daha tesirli olduğunu vurgulayan Kocabey, “Bugün görüyoruz Diyarbakır´daki analarımız da çocuklarını, evlatlarını bu terör örgütüne kaptırmışlar. Onlarda orada çocuklarını kurtarabilmek adına terör örgütünün eline düşmüş, onların kandırmasıyla, tehdidiyle, zorla terörist haline getirilmiş o insanları oradan kurtarmak için, o örgütün elinden kurtarmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Allah yardımcıları olsun. Bu da bize şunu gösteriyor; bu eli kanlı terör örgütünün hiçbir duygu düşünceye, insani bir duyguya sahip olmadığını, insanların çocuklarını, gözbebeğini, geceleri saatlerce başında durarak büyüttükleri evlatlarını göz göre göre tereddütsüz ölüme süren insanların elinden kurtarmak için çaba ve gayret gösteriyorlar. Bu annelerimizin yapmış oldukları bu protesto veya bu çabayı, gayreti tebrik ediyorum. Başına böyle hadise gelmiş bütün annelerin bu şekilde yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Analarımızın vereceği bu tepki onlara askerimizin sıktığı mermiden belki daha tesirli oluyor. Bu örgütün çökmesi, toplumun içerisinde erimesi, bitmesi adına çok etkili olduğunu düşünüyorum. İnşallah o çocuklarımız da bir an evvel terör örgütünün ellerinden kurtulur, annelerine kavuşur diyorum” ifadelerini kullandı.

“Terör Örgütüne Katıldıktan Sonraki Ömrü 5-6 Yılı Geçmiyor”

Yaklaşık 5-6 yıldan beri bölgede görev yaptığını ve örgüte katılım sağlayanların ömrünün 5-6 yılı geçmediğini aktaran Kocabey, “Yaklaşık 5-6 yıldır bu bölgede çalışıyoruz. Biz şunu gördük; bir terör örgütü mensubunun terör örgütüne katıldıktan sonraki ömrü 5-6 yılı geçmiyor. Bir çocuk küçük yaşta terör örgütüne katılıyor, en fazla o şartlarda 5-6 yıl yaşayabiliyor. Ya kolluk kuvvetimiz onları etkisiz hale getiriyor ya açlıktan, hastalıktan ölüyor veya kendi içlerinde kendi kendilerini infaz etmek suretiyle o çocukları oralarda öldürüyorlar. Bugün bu şekilde suikast girişimleriyle o gün bizim önümüze çıkmışlardı. Çoğu zaman askerimizin, polisimizin önüne böyle eylemlerle çıkan hiç kimsenin bu yaptığı yanına kar olarak kalmıyor. Eninde sonunda, askerimiz ve polisimiz gerekeni yapıyor. Ya etkisiz hale getiriyor ya canlı yakalayıp adaletin eline teslim ediyor. Bu da bize şunu gösteriyor. Bu terör örgütü mensuplarının 3-5 seneden fazla yaşama gibi bir şansları yok. Önlerinde koca bir ömür varken neden böyle bir yolu tercih ediyorlar, neden dağlarda bir hayvan gibi yaşamayı tercih ediyorlar? Bunu normal bir insanın aklının, hafızasının alması mümkün değil. Maalesef bu böyle oluyor” dedi.

“Terör Örgütü, Toplumun İçerisindeki Uzantılarıyla Bu Gençlerimizi Kandırıyor”

Terör örgütünün gençleri boş vaatlerle kandırarak ölüme sürüklediğini kaydeden Kocabey, “Bu terör örgütü toplumun içerisindeki uzantılarıyla gençlerimizi kandırıyorlar. Bazen parayla kandırıyorlar, bazen daha farklı şeylerle, onların iyi niyetlerini suistimal ederek kandırıyorlar, boş vaatlerde bulunuyorlar. Dağa götürüyorlar ama 3-5 sene gibi kısa bir süre içerisinde o gencecik çocuklar maalesef öldürülüyor. Buna çok üzülüyoruz, ama bizim buradan gençlere çağrımız; önlerinde çok uzun bir ömür var. Böyle kendilerini kanunsuz ve örgütün işlerine yönelik bazı çağrılarda bulunan kişilere kanmasınlar. Okuyup kendi ailesine, kendi çocuklarına, kendi kardeşlerine faydalı olmaya, vatanına, milletine, devletine faydalı olmaya çalışan birer genç olsunlar diye tavsiyede bulunuyorum” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Gazi Muharrem Çelik´e, Geçmiş Olsun Ziyareti
Gazi Muharrem Çelik´e, Geçmiş Olsun Ziyareti
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Muş İl Müdürlüğü personelleri, Barış Pınarı Harekatı´nın ikinci gününde teröristlerle girdiği çatışmada yaralanan Uzman Onbaşı Muharrem Çelik´i baba ocağında ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
Dengbejler Kültürlerini Yaşatıyor
Dengbejler Kültürlerini Yaşatıyor
Muş´ta yaşamını sürdüren dengbejler, şehir merkezine bağlı köy ve beldeleri ziyaret ederek, bir araya geldikleri vatandaşlara seslendirdikleri şarkılarla dengbejlik kültürünü yaşatıyorlar.
“Kadınlarda En Sık Görülen Kanserdir”
“Kadınlarda En Sık Görülen Kanserdir”
Muş İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, 15 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Günü münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada, “Bilindiği üzere meme kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanserdir” dedi.
Harekat Gazisi Baba Ocağına Getirildi
Harekat Gazisi Baba Ocağına Getirildi
Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´nın ikinci gününde teröristlerle girdiği çatışmada yaralanan Uzman Çavuş Muharrem Çelik, baba ocağı Muş´a getirildi.
Taylan, “Yatırımcılarımızı Muş´a Bekliyoruz”
Taylan, “Yatırımcılarımızı Muş´a Bekliyoruz”
Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, “Bizim beklentimiz; ilimiz dışından işverenlerimizin Muş´taki bu zengin potansiyelden faydalanıp, istihdamımıza katkı sağlamalarıdır. Yatırımcılarımızı Muş´a bekliyoruz” dedi.
Köy Öğrencileri İçin Merkez Gezisi
Köy Öğrencileri İçin Merkez Gezisi
Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, ilçede daha öncesinde hiç şehir merkezine gelmeyen öğrenciler için gezi düzenlendi.
Engin, Öğrenci ve Öğretmenlerle Buluştu
Engin, Öğrenci ve Öğretmenlerle Buluştu
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, ziyaret ettiği Cumhuriyet Ortaokulu´nda eğitim-öğretim gören öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelerek, tecrübe paylaşımı ve çeşitli tavsiyelerde bulundu.
Vali İlker Gündüzöz Yaylacıları Tekrar Uyardı
Vali İlker Gündüzöz Yaylacıları Tekrar Uyardı
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, etkili olan sonbahar mevsimiyle birlikte havaların soğumaya başlamasıyla yaylalardan ayrılan vatandaşları, yiyecek ve yaşam malzemesi bırakmamaları konusunda tekrardan uyardı.
Elleriyle Renklendirerek Sanata Dönüştürüyorlar
Elleriyle Renklendirerek Sanata Dönüştürüyorlar
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından açılan ‘Ahşap Boyama Kursu´ ile eski ve yıpranmış haldeki atıl ahşaplar, kadın ve genç kızların elinde renklenerek, sanata dönüştürülüyor.
Vali Gündüzöz´den Harekat Açıklaması
Vali Gündüzöz´den Harekat Açıklaması
Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak yazılı açıklamada bulunan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, “Terör örgütü ve terör örgütünün malum şubeleri ile hukuki mücadelemiz kararlı bir şekilde devam edecektir” dedi.
Muş Kardeşlik Platformu´ndan Destek Açıklaması
Muş Kardeşlik Platformu´ndan Destek Açıklaması
Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulunan Muş Kardeşlik Platformu, harekata destek verdi.
Merve ve Emrah Dünya Evine Girdi
Merve ve Emrah Dünya Evine Girdi
İlimizdeki bir düğün salonunda geçtiğimiz Cumartesi günü akşamı gerçekleştirilen düğün töreninde, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Yunus Toplu´nun oğlu Emrah eşi Merve Rençber ile dünya evine girdi.
Barış Pınarı Harekatı´na ‘Gazilerden Destek´
Barış Pınarı Harekatı´na ‘Gazilerden Destek´
Anadolu Avrasya Gazi ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine üye gaziler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın talimatıyla başlatılan ‘Barış Pınarı Harekatı´na tam destek verdiklerini belirterek, HDP´li vekillerce yapılan “İşgal Girişimi” açıklamasına ise tepki gösterdiler.
Barış Pınarı Harekatı´na Hasköy´den Destek
Barış Pınarı Harekatı´na Hasköy´den Destek
Hasköy İlçesi´nde vatandaşlar, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´na destek verdi.
Vurar´dan ‘Barış Pınarı Harekatı´ Açıklaması
Vurar´dan ‘Barış Pınarı Harekatı´ Açıklaması
Memur Sendikaları Konfederasyonu´na (Memur-Sen) bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Muş Şube Başkanı Fehmi Kuzey Vurar, ‘Barış Pınarı Harekatı´ ile ilgili açıklamalarda bulunarak, operasyonu desteklerini belirtti.
Öğrenciler, “Hayata Değer Kat” Projesiyle Tanıştı
Öğrenciler, “Hayata Değer Kat” Projesiyle Tanıştı
İlimiz merkezindeki Şehit İzzettin Polat Ortaokulu´nda eğitim-öğretim gören öğrenciler, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi Müdürlüğü tarafından yürütülen “Hayata Değer Kat” projesi ile tanıştı.
Okul Müdürleriyle Değerlendirme Toplantısı
Okul Müdürleriyle Değerlendirme Toplantısı
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin´in başkanlığın, il genelindeki okullarda görevli okul müdürleriyle 2019-2020 eğitim-öğretim yılı Ekim ayı değerlendirme toplantısı yapıldı.
Bulanık´ta Son Çalışmalar
Bulanık´ta Son Çalışmalar
İlimiz Bulanık İlçesi´nde yaklaşan kış mevsimi öncesinde, Bulanık Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yol çalışmalarına ağırlık verildi.
Belde ve Köy Okullarına Ziyaret
Belde ve Köy Okullarına Ziyaret
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tuncel, ilçedeki belde ve köy okullarını ziyaret ederek, öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.
Beldeyi Baştan Sona Temizlediler
Beldeyi Baştan Sona Temizlediler
Muş merkeze bağlı Konukbekler Beldesi´nde öğrenciler, öğretmenlerinin eşliğinde ‘değerler eğitimi´ kapsamında gerçekleştirilen çevre temizliği etkinliği ile beldelerini baştan sona temizledi.
Şehir Stadyumu´nun Yerine ‘Millet Bahçesi´ Geliyor
Şehir Stadyumu´nun Yerine ‘Millet Bahçesi´ Geliyor
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, il merkezi ve Malazgirt´te iki ‘Millet Bahçesi´ yapımına başlanacağını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın riyasetinde, onun talimatıyla illerimizde yeşil alanı arttıran, insanımızın hava alacağı, gençlerimizin enerjisini boşaltacağı ve çok güzel dizayn edilmiş Millet Bahçeleri yapılıyor” dedi.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.8915
EURO
6.5012
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Cennet için ibadet geçersizdir?

Hacı Bektaşı Veli