Rektör Polat´tan Faaliyet Değerlendirmesi
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, son altı ay içerisinde üniversitede gerçekleştirilen faaliyetlerden söz etti.
Tarih: 7.10.2019 03:52:22

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, son altı ayda üniversitede düzenlenen faaliyetlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Muş Alparslan Üniversitesi olarak Doğu Anadolu´nun mutena bir köşesinde mütevazı, ancak nitelikli işler yapmak için yoğun çaba sarf ettiklerini söyleyen Rektör Polat, “Yıl içerisinde icra ettiğimiz pek çok konferans, panel, sergi ve bilim şöleni ile göz dolduran bir eğitim-öğretim dönemini geride bırakmamız, bunun en büyük kanıtı. ‘Eleştiri Kültürü ve Tahammül Ahlakı´ gibi Türkiye çapında ses getiren ve önümüzdeki yıl ikincisini de yapmak suretiyle geleneksel hale getirmeyi planladığımız sempozyumun neşredilen iki ciltlik tebliğler kitabı, göz ardı edilemeyecek bir referans kitabı olarak kütüphanelerdeki yerini alacaktır.

Çok başarılı bir organizasyonla 2-5 Mayıs 2019 tarihinde icra ettiğimiz ‘2. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi´ de yurt içinden ve yurt dışından yüze yakın tebliğ sahibinin katılımıyla gerçekleştirilmiş bulunuyor. Kongrenin son gününde, ülkemizde hali hazırda yüksekokul statüsünde eğitim hizmeti veren 57 Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından oluşturulan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürler Birliği, ikinci toplantısını 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirdi.

Üniversitemiz, salt bilimsel çalışmaların insanı tüm yönleriyle kuşatmaktan uzak olduğu gerçeğinden hareketle her yıl olduğu gibi bu yıl da sanatsal etkinlikleri öne çıkaran faaliyetlerde bulundu. ‘Yaşayan Vitrinler Karma Fotoğraf Sergisi´, ‘Uluslararası Davetli İslam Sanatları Sergisi´, ‘Prof. Dr. Fuat Sezgin Kitaplığı ve Fotoğraf Sergisi´, ‘Kukla Karagöz Yapım Atölyesi´, Türk Fialk Müziği Konserleri, Mühendislik- Mimarlık Fakültesi ile Eğitim Fakültesi öğrencilerinin proje sergileri, akademisyenlerden ve gençlerden yoğun ilgi gördü” ifadelerini kullandı.

“Öncü Sayılabilecek İşler Yaptık”

Muş Alparslan Üniversitesi olarak, sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde öncü sayılabilecek işlere imza attıklarının hatırlatmasında bulunan Rektör Polat, “Sosyal Sorumluluk projeleri kapsamında öncü sayılabilecek işler yaptık. Yeni açtığımız STEM Merkezi, kapsamlı sürdürme imkânına kavuştu. İlk defa açılan Kariyer Merkezimiz katılımda bulunduğu fuarlar ve ilimizde öğrencilere yönelik gerçekleştirmiş olduğu sunumlarla girişimcilik ruhu yüksek bir gençlik oluşturmaya katkı sunmaya devam ediyor. Yine bir ilk olan Anlık, Uygulamalı bilimler Fakültemizin takip ettiği uygulamalı eğitim süreçlerinden bir diğeri... Bu arada tescil amaçlı ekimlerin yapıldığı 3 farklı tarım arazisi, tıbbi aromatik bitkiler için düzenlenen sera ve parseller, söz konusu fakültemizin ilimizdeki ilk uygulama alanları olarak şimdiden tarihe geçmiş bulunuyor.

Yeni açtığımız önlisans, lisans ve lisansüstü birimlerimizle bu birimlerimizde bu yıl ilk defe açılan bölümler ve bu bölümlere ilk kez alınan akademik personelimiz, büyüyen ve gelişen üniversite perspektifimize güçlü destek veriyor. İslami İlimler ve BESYO´da açılan iki yeni doktora programı bölgemizde önemli bir boşluğu doldurmuş oldu. İngilizce Öğretmenliği, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret, Engelliler İçin Egzersiz ve Spor, Gerontoloji, Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri, Eczacılık, Veteriner ve Laborant Sağlık, Tapu Kadastro ve son olarak Optisyenlik gibi hepsi de bölgemizde az bulunan bölüm ve programlan açmanın heyecanı içindeyiz. Umarım bir an önce tüm bölümlerimize öğrenci de alırız” sözlerini kullandı.

“Hiç Olmadığı Kadar Çok Yatırımda Bulunduk”

2015 yılından itibaren üniversitedeki laboratuvarlara daha önce hiç olmadığı kadar çok yatırımda bulunduklarının altını çizen Rektör Polat, “Üniversitelerin akademik kariyer basamaklarını belirleyen en önemli unsur olarak laboratuvarlara değinmeden geçmek olmaz. Göreve geldiğimiz 2015 yılından itibaren laboratuvarlarımıza daha önce hiç olmadığı kadar çok yatırımda bulunduk. Bu yatırımların çıktıları şimdiden akademisyenlerimiz için gurur kaynağı olmaya başladı. Özellikle son dönemde inşaat, zemin, asfalt ve depremsellik testleri laboratuarlarına yönelik yüklü miktarda ekipman alımı yapan üniversitemiz, ilin ve bölgenin bu alandaki tüm ihtiyaçlarına cevap verecek kapasiteye erişmiş bulunuyor. 2020 yılında laboratuvarlarımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“Yakın Zamanda Kamuoyu İle Paylaşacağız”

Hayvancılık sahasında pilot devlet üniversitesi seçilerek, bu alandaki birçok çalışmaya öncülük edecek adımlar attıklarını belirten Rektör Polat, “Bölgesel Kalkınmada Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma sürecinde Türkiye´deki 5 devlet üniversitesinden biri olarak hayvancılık sahasında pilot devlet üniversitesi seçilen Muş Alparslan Üniversitesi, bu alandaki birçok çalışmaya öncülük edecek adımlar da attı. Tarım İl Müdürlüğü, DAKA, TKDK gibi önemli kurumlarla istişare halinde yürütülen bu çalışmaların kısa sürede meyve verebilmesi için atılan daha başka adımlar bulunduğu müjdesini yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağız” şeklinde konuştu.

“Dijital Dönüşümde Birçok Yeniliğe İmza Attık”

Dijital Dönüşüm çalışmaları kapsamında ilk 8 üniversite arasına girerek, dijital dönüşümde birçok yeniliğe imza attıklarını ifade eden Rektör Polat, “Bu yıl içerisinde üniversitemiz ikinci bir alanda pilot devlet üniversitesi seçilmiş bulunuyor. Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm çalışmaları kapsamında ilk 8 üniversite arasına girerek, dijital dönüşümde birçok yeniliğe imza attık. Akademisyenlerimizin tamamının gönüllü olarak dâhil olup sertifikalarım aldığı bu süreçte öğrencilerimiz de dijital dönüşüm eğitiminden geçti. UZEM bünyesinde başarılı biçimde yürütülen sınavlar sonucunda çağı yakalayan bir eğitim sürecine geçiş aşamasında neler yapabileceğimizin sınavını da bu sayede vermiş olduk. Gerek hayvancılıkta pilot devlet üniversitesi seçilmemiz gerekse dijital dönüşümde bizlere gösterilen hüsn-ü teveccüh ve duyulan güven için YÖK Başkanımız Prof Dr. Yekta Saraç Beyefendiye en içten teşekkürlerimi ve en derin saygılarımı sunmak isterim” diye konuştu.

“Yükseköğretim Kalite Komisyonu Dış Değerlendirme Sürecine dâhil olan üniversitemize komisyonun yapmış olduğu ziyaretler son derece olumlu geçti” diyen Rektör Polat, “Değerlendirme sürecinde öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz; idari, güvenlik ve hizmetli personelimizle ve dış paydaşlarımızla bir dizi görüşme yapıldı. Valilik, kamu kurumlan, birlikler ve gönüllü teşekküllerden oluşan paydaşların üniversitemiz hakkındaki olumlu görüşleri ve beklentileri bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Değerlendirme raporuna yansıyan olumlu ifadeler bizler için teşvik unsuru olduğu gibi geliştirilmesi gereken yönler olarak dile getirilen hususlarda hızlıca tedbirler alacak olmamız nedeniyle sürecin üniversitemiz için değerli katkıları olacağına inanıyorum” sözlerine yer verdi.

Muş Alparslan Üniversitesi´nin bir bilim yuvası olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Rektör Polat, “Muş Alparslan Üniversitesi yeni kurulan bir üniversite olarak değil; üniversitelerin yeni yeni kurulduğu bir dönemde doğan, kısa sürede ayaklarının üstüne kalkıp yürümeye başlayan ve koşmak için son hazırlıklarını yapan bir bilim yuvası olarak görülmelidir. Bu yuvanın tüm çalışanları, öğrencileri ve aileleri, insanın maddi-manevi mutluluğunu merkeze alan bir başarı öyküsüne yürekten inanan adanmış ruhlardır” ifadelerine yer verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Rektör Polat Faaliyet Değerlendirmesi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Gazi Muharrem Çelik´e, Geçmiş Olsun Ziyareti
Gazi Muharrem Çelik´e, Geçmiş Olsun Ziyareti
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Muş İl Müdürlüğü personelleri, Barış Pınarı Harekatı´nın ikinci gününde teröristlerle girdiği çatışmada yaralanan Uzman Onbaşı Muharrem Çelik´i baba ocağında ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
Dengbejler Kültürlerini Yaşatıyor
Dengbejler Kültürlerini Yaşatıyor
Muş´ta yaşamını sürdüren dengbejler, şehir merkezine bağlı köy ve beldeleri ziyaret ederek, bir araya geldikleri vatandaşlara seslendirdikleri şarkılarla dengbejlik kültürünü yaşatıyorlar.
“Kadınlarda En Sık Görülen Kanserdir”
“Kadınlarda En Sık Görülen Kanserdir”
Muş İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, 15 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Günü münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada, “Bilindiği üzere meme kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanserdir” dedi.
Harekat Gazisi Baba Ocağına Getirildi
Harekat Gazisi Baba Ocağına Getirildi
Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´nın ikinci gününde teröristlerle girdiği çatışmada yaralanan Uzman Çavuş Muharrem Çelik, baba ocağı Muş´a getirildi.
Taylan, “Yatırımcılarımızı Muş´a Bekliyoruz”
Taylan, “Yatırımcılarımızı Muş´a Bekliyoruz”
Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, “Bizim beklentimiz; ilimiz dışından işverenlerimizin Muş´taki bu zengin potansiyelden faydalanıp, istihdamımıza katkı sağlamalarıdır. Yatırımcılarımızı Muş´a bekliyoruz” dedi.
Köy Öğrencileri İçin Merkez Gezisi
Köy Öğrencileri İçin Merkez Gezisi
Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, ilçede daha öncesinde hiç şehir merkezine gelmeyen öğrenciler için gezi düzenlendi.
Engin, Öğrenci ve Öğretmenlerle Buluştu
Engin, Öğrenci ve Öğretmenlerle Buluştu
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, ziyaret ettiği Cumhuriyet Ortaokulu´nda eğitim-öğretim gören öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelerek, tecrübe paylaşımı ve çeşitli tavsiyelerde bulundu.
Vali İlker Gündüzöz Yaylacıları Tekrar Uyardı
Vali İlker Gündüzöz Yaylacıları Tekrar Uyardı
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, etkili olan sonbahar mevsimiyle birlikte havaların soğumaya başlamasıyla yaylalardan ayrılan vatandaşları, yiyecek ve yaşam malzemesi bırakmamaları konusunda tekrardan uyardı.
Elleriyle Renklendirerek Sanata Dönüştürüyorlar
Elleriyle Renklendirerek Sanata Dönüştürüyorlar
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından açılan ‘Ahşap Boyama Kursu´ ile eski ve yıpranmış haldeki atıl ahşaplar, kadın ve genç kızların elinde renklenerek, sanata dönüştürülüyor.
Vali Gündüzöz´den Harekat Açıklaması
Vali Gündüzöz´den Harekat Açıklaması
Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak yazılı açıklamada bulunan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, “Terör örgütü ve terör örgütünün malum şubeleri ile hukuki mücadelemiz kararlı bir şekilde devam edecektir” dedi.
Muş Kardeşlik Platformu´ndan Destek Açıklaması
Muş Kardeşlik Platformu´ndan Destek Açıklaması
Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulunan Muş Kardeşlik Platformu, harekata destek verdi.
Merve ve Emrah Dünya Evine Girdi
Merve ve Emrah Dünya Evine Girdi
İlimizdeki bir düğün salonunda geçtiğimiz Cumartesi günü akşamı gerçekleştirilen düğün töreninde, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Yunus Toplu´nun oğlu Emrah eşi Merve Rençber ile dünya evine girdi.
Barış Pınarı Harekatı´na ‘Gazilerden Destek´
Barış Pınarı Harekatı´na ‘Gazilerden Destek´
Anadolu Avrasya Gazi ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine üye gaziler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın talimatıyla başlatılan ‘Barış Pınarı Harekatı´na tam destek verdiklerini belirterek, HDP´li vekillerce yapılan “İşgal Girişimi” açıklamasına ise tepki gösterdiler.
Barış Pınarı Harekatı´na Hasköy´den Destek
Barış Pınarı Harekatı´na Hasköy´den Destek
Hasköy İlçesi´nde vatandaşlar, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´na destek verdi.
Vurar´dan ‘Barış Pınarı Harekatı´ Açıklaması
Vurar´dan ‘Barış Pınarı Harekatı´ Açıklaması
Memur Sendikaları Konfederasyonu´na (Memur-Sen) bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Muş Şube Başkanı Fehmi Kuzey Vurar, ‘Barış Pınarı Harekatı´ ile ilgili açıklamalarda bulunarak, operasyonu desteklerini belirtti.
Öğrenciler, “Hayata Değer Kat” Projesiyle Tanıştı
Öğrenciler, “Hayata Değer Kat” Projesiyle Tanıştı
İlimiz merkezindeki Şehit İzzettin Polat Ortaokulu´nda eğitim-öğretim gören öğrenciler, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi Müdürlüğü tarafından yürütülen “Hayata Değer Kat” projesi ile tanıştı.
Okul Müdürleriyle Değerlendirme Toplantısı
Okul Müdürleriyle Değerlendirme Toplantısı
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin´in başkanlığın, il genelindeki okullarda görevli okul müdürleriyle 2019-2020 eğitim-öğretim yılı Ekim ayı değerlendirme toplantısı yapıldı.
Bulanık´ta Son Çalışmalar
Bulanık´ta Son Çalışmalar
İlimiz Bulanık İlçesi´nde yaklaşan kış mevsimi öncesinde, Bulanık Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yol çalışmalarına ağırlık verildi.
Belde ve Köy Okullarına Ziyaret
Belde ve Köy Okullarına Ziyaret
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tuncel, ilçedeki belde ve köy okullarını ziyaret ederek, öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.
Beldeyi Baştan Sona Temizlediler
Beldeyi Baştan Sona Temizlediler
Muş merkeze bağlı Konukbekler Beldesi´nde öğrenciler, öğretmenlerinin eşliğinde ‘değerler eğitimi´ kapsamında gerçekleştirilen çevre temizliği etkinliği ile beldelerini baştan sona temizledi.
Şehir Stadyumu´nun Yerine ‘Millet Bahçesi´ Geliyor
Şehir Stadyumu´nun Yerine ‘Millet Bahçesi´ Geliyor
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, il merkezi ve Malazgirt´te iki ‘Millet Bahçesi´ yapımına başlanacağını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın riyasetinde, onun talimatıyla illerimizde yeşil alanı arttıran, insanımızın hava alacağı, gençlerimizin enerjisini boşaltacağı ve çok güzel dizayn edilmiş Millet Bahçeleri yapılıyor” dedi.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.8915
EURO
6.5012
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.

Hz. Muhammed