REKTÖR POLAT, MUŞ VAKFI´NIN KONUĞU OLDU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İstanbul ilinde kesintisiz olarak faaliyetlerini sürdüren Muş Vakfı´nca düzenlenen buluşma programının konuğu oldu.
Tarih: 6.2.2019 05:45:48

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İstanbul ilinde kesintisiz olarak faaliyetlerini sürdürerek, adından sıkça söz ettiren Muş Vakfı´nın konuğu oldu. Muş Vakfı tarafından sürdürülen buluşma programına konuk olan Rektör Polat, “Üniversitelerin Şehirlerin Kalkınmasındaki Rolü” başlıklı sunumunda vakıf yöneticileri, hayırsever Muşlu işadamları ve öğrencilere hitaben konuştu. Katılımcılara hitaben yaptığı konuşmasında Muş Alparslan Üniversitesi´nin durumu, başarıları ve planlarını anlatan Rektör Polat, Muş´un marka değeri en yüksek kurumu olan Muş Alparslan Üniversitesi ve mensuplarına, verdikleri desteklerden dolayı vakıf yetkililerine teşekkür etti. Konuşmasında, üniversitelerin bulundukları iller için bacasız fabrika niteliğinde olduğunu, ancak bir üniversiteden salt ekonomik beklentinin, toplam kalite yönetimi ve üniversitenin potansiyel çıktıları açısından tehlikeli tuzaklardan biri olduğunun altını çizen Rektör Polat, nitelikli öğretimin üniversitenin başarı kriterlerinde birinci sırada gözetilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Doğrusal inovasyon modeline göre, temel araştırmadan ekonomik büyümeye giden doğrusal bir ilişki olduğunu hatırlatan Rektör Polat, üniversitelerde temel araştırma, uygulamalı araştırma ve geliştirme adımlarından sonra üretime ulaşılabileceğini ve bu süreçlerin tamamında kalite unsurunun vazgeçilmez olduğunu belirterek, illerin gelişiminde üniversitelerin rolünü sayısal veriler eşliğinde dinleyicilere aktardı. Ayrıca Rektör Polat, kurumsal yatırımlar, öğrenci, akademik ve sosyal etkinlik, personel ve yakınları ile öğrenci yakınlarının harcamalarından oluşan kurumsal cari harcamaların ildeki ekonomik hareketliliğe, ölçek ekonomisine, piyasa genişlemesine; istihdamda, bölgesel refahta ve piyasa hâsılasında artışa sebep olduğunun güçlü çalışmalarla ispat edildiğini söyledi.

Rektör Polat, MŞÜ´nün Rolünü Paylaştı                                                                                

Konuşmasının devamında, Muş Alparslan Üniversitesi´nin rolü üzerine bilgiler veren Rektör Polat, “Muş Alparslan Üniversitesi´nin ilimizin ve bölgemizin kalkınmasındaki rolü; bilimsel, dinî-kültürel-tarihsel, sanatsal-estetik, sosyal, sportif, fizikî ve ekonomik katkılar başlıkları altında ele alınabilir. Bilimsel katkılar denilince akla akademisyenler, icra edilen sempozyumlar, çalıştaylar, lisans ve lisansüstü dersler, tezler gibi sayısız çalışma gelir. En basitinden Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm çalışmaları kapsamında pilot üniversitesi seçilmemiz, ildeki eğitim-öğretim düzeyine farklı bir boyut getirecektir” dedi.

Konuşmasının devamında, “Üniversitemizin dinî-kültürel-tarihsel anlamdaki katkıları oldukça fazladır” diyen Rektör Polat, “Bugüne kadar yapmış olduğumuz araştırmalar, yerel kültürlere ve folklorumuza dair saha çalışmalarımız, gençlere kültür aktarımındaki rolümüz, tarihî yapıların muhafazası için yaptığımız müracaatlar bu katkılardan sadece birkaçıdır. Örneğin, 2012´de yapmış olduğumuz uluslararası nitelikteki Medrese Geleneği ve Modernleşme Sürecinde Medreseler Sempozyumunda sunulan tebliğlerin iki cilt olarak yayımlanan kitapları, Türkiye´nin her yanından talep gören referans bir eser olmuştur. Sanatsal katkılar, estetik dokunuşlar denilince bölge için oldukça yeni sayılabilecek birçok çalışmaya imza attığımızın bilinmesini isterim. Yerel sanatçıların tespiti ve kayıtlarının alınarak seslerinin, eserlerinin korunması; akademisyenlerimiz eliyle sanatsal çalışmalar yapılması ve bunların halka açık yerlerde sergilenmesi; tiyatro, sinema, resim alanlarında öncülük edilmesi; fizikî yapılarımızdaki estetik dokunuşların şehrin mimarisine renk katması akla gelen ilk çalışmalardır” sözlerini kullandı.

MŞÜ´nün Sosyal Katkıları

Muş Alparslan Üniversitesi´nin sosyal katkılarından bahsederek, konuşmasını sürdüren Rektör Polat, “Sosyal katkılarımız denilince, Muş´un gençleri öncelikli olarak ilgi alanımıza girmektedir. Gençlerimizin özgüven kazanmalarını temin etmek, okuma imkânı bulamayanların akademik camiaya kolay ulaşması, özellikle kızlarımızın tahsil imkânına kavuşturulması, şehrin sosyal refahının yükseltilmesi, birlikte yaşamın ve kültürlerarası farklılığın zenginliğimiz olduğu bilincinin sahaya yansıtılması üniversitemizin üzerinde titizlikle durduğu önemli konulardır. İslami İlimler Fakültesinin sosyal anlamda şehirdeki karşılığı toplumsal huzurun, birlik ve beraberliğin sigortası iken, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Varto ve Bulanık Meslek Yüksekokulları da Muş´un sosyolojisinde müspet anlamda pek çok değişikliğe sebep olmuştur” ifadelerini kullandı.

“Saymakla Bitmeyen Eserler Verdik”

Sosyal katkıların yanı sıra, fiziki katkılar hakkında da bilgiler vererek, saymakla bitmeyen eserler verdiklerini vurgulayan Rektör Polat, “Fizikî katkılar anlamında saymakla bitmeyen eserler verdik. Külliyemizdeki laboratuvarlar, kütüphaneler, spor salonları, kongre-kültür merkezleri, derslikler, ibadethaneler, rekreasyon alanları, seralar, yollar, meydanlar… hepsi de niteliği yüksek yapılardır. Doğu´nun en büyük kongre ve kültür merkezi, bizdedir. Yine Doğu´da çok az üniversitede bulunan oldukça geniş bir hangarımız bulunmaktadır ki ısı farkının 80 dereceyi bulabildiği bir coğrafyada taşıtları kışın soğuktan, yazın yakıcı sıcaktan korumanın önemini takdir edersiniz” şeklinde konuştu.

“Daha Kapsamlı ve Donanımlı Atölyelerdir”

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu´nda hizmete sunulan atölyeler ile ilgili olarak da hatırlatmalarda bulunarak, açılan atölyelerin kapsamlı ve donanımlı olduğunu vurgulayan Rektör Polat, “Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda yeni açtığımız 9 güzel sanatlar atölyesi, Doğu´daki herhangi bir Güzel Sanatlar Fakültesinden çok daha kapsamlı ve donanımlı atölyelerdir. Ayrıca son 4 yılda laboratuvarlara, özellikle inşaat, makine ve temel bilimler laboratuvarlarına hem fizikî mekân hem de ekipman anlamında yaptığımız harcama, bugüne kadar yapılanların tamamından fazladır” dedi.

“Ekonomik Gelir Getiren Bir Devlet Yatırımı Değildir”

Son olarak ekonomik katkı üzerine konuşarak, üniversitenin ekonomik gelir getiren bir devlet yatırımı olmadığının altını çizen Rektör Polat, “Ekonomik katkıları en sona bıraktım; çünkü üniversite hep vurguladığım gibi öncelikle ekonomik gelir getiren bir devlet yatırımı değildir. Bu konuda Muş´a son dönemdeki en büyük katkımız, hayvancılık alanında Pilot Devlet Üniversitesi seçilmemizdir. Bugüne kadar yapılan tüm yatırımlar kadar önemli olan bu gelişme, Muş´un ekonomisine il çapında doğrudan ve dolaylı katkıları ile üniversitenin etkisini şehirde çok daha güçlü hissetmemize sebep olacaktır. Yeri gelmişken, ekonomik sebeplerle dile getirilen bir eleştirinin haksız ve gayriciddî olduğuna işaret etmek isterim. Yeterli öğretim üyesi olup olmadığını dikkate almaksızın yalnızca Üniversitedeki öğrenci sayısının çokluğunu hesaba katmak, kısır bir bakış açısına yaslanan popülist düşünceye sahip olanlar ya da öğrenciyi ticari bir getiri aracı olarak görenler açısından başarı olarak görülebilir. Oysa meseleyi akademik perspektifle ele alan bir aydın, konuya bir maraton koşucusunun müsabakaya stratejik yaklaşımı gibi yaklaşır ve şehrin âlî menfaatlerinin, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayılarında Türkiye ortalamasını yakalamakta, hatta bu ortalamanın altına çekmekte yattığını bilir. An itibarı ile öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayımız 45´dir ve bizim hedefimiz bu sayıyı 40´ın altına çekmektir. Bunu da başaracağız inşallah” diye konuştu.

Rektör Polat, konuşmasının ardından yöneltilen soruları cevaplandırdı. Vakıf Başkanı Dr. Orhan Sami Gültekin´in plâket takdimi ile sona eren toplantının ardından, katılımcılarla hatıra fotoğrafı çekildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: REKTÖR POLAT VAKFI KONUĞU OLDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KARAKAŞ´TAN YILDIZ´A ZİYARET
KARAKAŞ´TAN YILDIZ´A ZİYARET
AnadoluJet Başkanı Said Şamil Karakaş, Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) Genel Başkanı Fikret Yıldız´ı ziyaret etti.
ULAŞIMA KAR ENGELİ
ULAŞIMA KAR ENGELİ
Kentte geçtiğimiz gün akşam saatlerinden itibaren aralıksız devam eden yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle 205 köy yolu ile Muş-Kulp ve Hasköy-Mutki karayolları ulaşıma kapandı.
UYUŞTURUCU TACİRLERİNE DARBE
UYUŞTURUCU TACİRLERİNE DARBE
Kent genelinde uyuşturucu madde ticareti yapan şahıslara yönelik İl Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında, yakalanan 3 şahıs, adli mercilerce tutuklandı.
TUTAP, İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI
TUTAP, İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI
Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP), Türkiye´nin tanıtımı adına Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği protokolü imzaladı.
OPERASYONDA 13 ŞAHIS YAKALANDI
OPERASYONDA 13 ŞAHIS YAKALANDI
PKK/KCK terör örgütü işbirlikçilerinin yakalanması ve faaliyetlerinin tespiti maksadıyla gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında 13 şahıs yakalandı.
KAYMAKAM, YATILI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
KAYMAKAM, YATILI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, ziyaret ettiği Bulanık Kız İmam Hatip Yatılı Ortaokulu´nda eğitim-öğretim gören öğrencilerle öğlen yemeğinde buluştu.
KAYMAKAM EŞİNDEN ADEM´E ZİYARET
KAYMAKAM EŞİNDEN ADEM´E ZİYARET
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan´ın eşi Meryem Uzan, ilçede hizmet veren Aile Destek ve Eğitim Merkezi´ni (ADEM) ziyaret ederek, usta öğretici ve kursiyerler tarafından ortaya çıkarılan eserleri inceledi.
İSTEK VE TALEPLERİNE KULAK VERİLDİ
İSTEK VE TALEPLERİNE KULAK VERİLDİ
Bulanık İlçesi´nde göreve geldiği günden bu yana halk ile bir araya gelmeye özen gösteren İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, Erentepe Belde Belediyesi hizmet binasında ağırladığı belde sakinlerinin istek ve taleplerine kulak verdi.
BADMİNTON YARIŞMALARI SONA ERDİ
BADMİNTON YARIŞMALARI SONA ERDİ
Muş Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2018-2019 sezonu Okul Sporları Gençler Kız/Erkek Badminton yarışmaları sona erdi.
‘OKUMA SALONU´ HİZMET VERMEYE HAZIRLANIYOR
‘OKUMA SALONU´ HİZMET VERMEYE HAZIRLANIYOR
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan´ın talimatları doğrultusunda, Erentepe Belde Belediyesi hizmet binası içerisinde çalışmalarına başlanılan ‘Okuma Salonu´ hizmet vermeye hazırlanıyor.
MUŞ, TÜRKİYE BİRİNCİSİ
MUŞ, TÜRKİYE BİRİNCİSİ
Muş Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü, 2018 yılı çalışmalarında istihdamda %137 oran ile Türkiye birincisi oldu.
“EMEĞE KADIN ELİ” SERGİSİNİN AÇILIŞI YAPILDI
“EMEĞE KADIN ELİ” SERGİSİNİN AÇILIŞI YAPILDI
Muş Valiliği Koordinasyonunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından yürütülmekte Emeğe Kadın Eli Projesi kapsamında, düzenlenen “Emeğe Kadın Eli” konulu serginin açılışı yapıldı.
YARDIMSEVERLERE TEŞEKKÜR
YARDIMSEVERLERE TEŞEKKÜR
Malazgirt Camileri Yapma ve Yaşatma Derneği Yönetimi, Malazgirt İlçesi´nde yapımı devam eden 1071 Kümbet Camisi´ne 5 yıldan beri yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkür etti.
PERSONELLER KONUKEVİNDE BULUŞTU
PERSONELLER KONUKEVİNDE BULUŞTU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) İslami İlimler Fakültesi akademik ve idari personeli, üniversitedeki Konukevi´nde düzenlenen yemekli programda bir araya geldi.
MŞÜ REKTÖRÜ POLAT AKADEMİSYENLERLE BİR ARAYA GELDİ
MŞÜ REKTÖRÜ POLAT AKADEMİSYENLERLE BİR ARAYA GELDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Uygulamalı Bilimler Fakültesi akademisyenleri ile bir araya geldi.
MŞÜ PERSONELLERİ EĞİTİM ALDI
MŞÜ PERSONELLERİ EĞİTİM ALDI
Muş Alparslan Üniversitesi´nin (MŞÜ) personelleri, düzenlenen eğitim programı kapsamında Kamu İhale Kanunu ve Elektronik İhale Süreçleri ile ilgili eğitim aldı.
EVİNİN BİR ODASINI İŞ YERİNE ÇEVİRDİ
EVİNİN BİR ODASINI İŞ YERİNE ÇEVİRDİ
Muş´ta Aile Destek Merkezi (ADEM) kursuna katılarak dikiş-nakış öğrenen genç kız, maddi imkansızlık nedeniyle evinin bir odasını iş yerine çevirerek çalışmaya başladı.
Vali Gündüzöz´den Hainlere Sert Tepki
Vali Gündüzöz´den Hainlere Sert Tepki
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, hainlere tepki göstererek, “Ülkemiz üzerine içeride bazı hainler, sütü bozuklar, dışarıdan da Türkiye´yi belli noktaya gelmesini istemeyenler, birtakım entrikalar peşinde, Türkiye´nin başına sıkıntılar getirmeye çalışıyor. Ama bu millet her zaman vatanına sahip çıkmıştır. Her türlü mücadeleyi de vermiştir” dedi.
MŞÜ, 2018 Yılı Raporunu Yayınladı
MŞÜ, 2018 Yılı Raporunu Yayınladı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından hazırlanan ‘2018 Yılı Yatırım İzleme ve Değerlendirme Raporu´ yayınladı.
KATI ATIK TESİSİNİN SÖZLEŞMESİ YAPILDI
KATI ATIK TESİSİNİN SÖZLEŞMESİ YAPILDI
Muş Belediyesi tarafından Geçtiğimiz günlerde ihalesi yapılan Katı Atıktan Enerji Üretimi Entegre Tesisinin kurulması için ilk adım atıldı.
DEVLET DESTEĞİYLE İŞLETME KURDU
DEVLET DESTEĞİYLE İŞLETME KURDU
Muş´ta 4 yıl önce Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) devlet desteği alarak süt ürünleri işletmesi kuran yatırımcı, günde 10 ton süt işliyor.
Muş Ovası Gazetesi
13.02.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN
İHALE İLANI
İHALE İLANI
BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI  MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Yaldızlı sözlerle erdem bağdaşmaz.

Konfüçyus
1871 Şeyh Şamil (rh.)`ın Medine`de vefatı.
1918 Tonya,Akçaabat ve Tercan`ın kurtuluşu.
1926 Medeni Kanun TBMM`de kabul edildi.
2006 Fırtına