REKTÖR POLAT, MUŞ VAKFI´NIN KONUĞU OLDU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İstanbul ilinde kesintisiz olarak faaliyetlerini sürdüren Muş Vakfı´nca düzenlenen buluşma programının konuğu oldu.
Tarih: 6.2.2019 05:45:48

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İstanbul ilinde kesintisiz olarak faaliyetlerini sürdürerek, adından sıkça söz ettiren Muş Vakfı´nın konuğu oldu. Muş Vakfı tarafından sürdürülen buluşma programına konuk olan Rektör Polat, “Üniversitelerin Şehirlerin Kalkınmasındaki Rolü” başlıklı sunumunda vakıf yöneticileri, hayırsever Muşlu işadamları ve öğrencilere hitaben konuştu. Katılımcılara hitaben yaptığı konuşmasında Muş Alparslan Üniversitesi´nin durumu, başarıları ve planlarını anlatan Rektör Polat, Muş´un marka değeri en yüksek kurumu olan Muş Alparslan Üniversitesi ve mensuplarına, verdikleri desteklerden dolayı vakıf yetkililerine teşekkür etti. Konuşmasında, üniversitelerin bulundukları iller için bacasız fabrika niteliğinde olduğunu, ancak bir üniversiteden salt ekonomik beklentinin, toplam kalite yönetimi ve üniversitenin potansiyel çıktıları açısından tehlikeli tuzaklardan biri olduğunun altını çizen Rektör Polat, nitelikli öğretimin üniversitenin başarı kriterlerinde birinci sırada gözetilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Doğrusal inovasyon modeline göre, temel araştırmadan ekonomik büyümeye giden doğrusal bir ilişki olduğunu hatırlatan Rektör Polat, üniversitelerde temel araştırma, uygulamalı araştırma ve geliştirme adımlarından sonra üretime ulaşılabileceğini ve bu süreçlerin tamamında kalite unsurunun vazgeçilmez olduğunu belirterek, illerin gelişiminde üniversitelerin rolünü sayısal veriler eşliğinde dinleyicilere aktardı. Ayrıca Rektör Polat, kurumsal yatırımlar, öğrenci, akademik ve sosyal etkinlik, personel ve yakınları ile öğrenci yakınlarının harcamalarından oluşan kurumsal cari harcamaların ildeki ekonomik hareketliliğe, ölçek ekonomisine, piyasa genişlemesine; istihdamda, bölgesel refahta ve piyasa hâsılasında artışa sebep olduğunun güçlü çalışmalarla ispat edildiğini söyledi.

Rektör Polat, MŞÜ´nün Rolünü Paylaştı                                                                                

Konuşmasının devamında, Muş Alparslan Üniversitesi´nin rolü üzerine bilgiler veren Rektör Polat, “Muş Alparslan Üniversitesi´nin ilimizin ve bölgemizin kalkınmasındaki rolü; bilimsel, dinî-kültürel-tarihsel, sanatsal-estetik, sosyal, sportif, fizikî ve ekonomik katkılar başlıkları altında ele alınabilir. Bilimsel katkılar denilince akla akademisyenler, icra edilen sempozyumlar, çalıştaylar, lisans ve lisansüstü dersler, tezler gibi sayısız çalışma gelir. En basitinden Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm çalışmaları kapsamında pilot üniversitesi seçilmemiz, ildeki eğitim-öğretim düzeyine farklı bir boyut getirecektir” dedi.

Konuşmasının devamında, “Üniversitemizin dinî-kültürel-tarihsel anlamdaki katkıları oldukça fazladır” diyen Rektör Polat, “Bugüne kadar yapmış olduğumuz araştırmalar, yerel kültürlere ve folklorumuza dair saha çalışmalarımız, gençlere kültür aktarımındaki rolümüz, tarihî yapıların muhafazası için yaptığımız müracaatlar bu katkılardan sadece birkaçıdır. Örneğin, 2012´de yapmış olduğumuz uluslararası nitelikteki Medrese Geleneği ve Modernleşme Sürecinde Medreseler Sempozyumunda sunulan tebliğlerin iki cilt olarak yayımlanan kitapları, Türkiye´nin her yanından talep gören referans bir eser olmuştur. Sanatsal katkılar, estetik dokunuşlar denilince bölge için oldukça yeni sayılabilecek birçok çalışmaya imza attığımızın bilinmesini isterim. Yerel sanatçıların tespiti ve kayıtlarının alınarak seslerinin, eserlerinin korunması; akademisyenlerimiz eliyle sanatsal çalışmalar yapılması ve bunların halka açık yerlerde sergilenmesi; tiyatro, sinema, resim alanlarında öncülük edilmesi; fizikî yapılarımızdaki estetik dokunuşların şehrin mimarisine renk katması akla gelen ilk çalışmalardır” sözlerini kullandı.

MŞÜ´nün Sosyal Katkıları

Muş Alparslan Üniversitesi´nin sosyal katkılarından bahsederek, konuşmasını sürdüren Rektör Polat, “Sosyal katkılarımız denilince, Muş´un gençleri öncelikli olarak ilgi alanımıza girmektedir. Gençlerimizin özgüven kazanmalarını temin etmek, okuma imkânı bulamayanların akademik camiaya kolay ulaşması, özellikle kızlarımızın tahsil imkânına kavuşturulması, şehrin sosyal refahının yükseltilmesi, birlikte yaşamın ve kültürlerarası farklılığın zenginliğimiz olduğu bilincinin sahaya yansıtılması üniversitemizin üzerinde titizlikle durduğu önemli konulardır. İslami İlimler Fakültesinin sosyal anlamda şehirdeki karşılığı toplumsal huzurun, birlik ve beraberliğin sigortası iken, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Varto ve Bulanık Meslek Yüksekokulları da Muş´un sosyolojisinde müspet anlamda pek çok değişikliğe sebep olmuştur” ifadelerini kullandı.

“Saymakla Bitmeyen Eserler Verdik”

Sosyal katkıların yanı sıra, fiziki katkılar hakkında da bilgiler vererek, saymakla bitmeyen eserler verdiklerini vurgulayan Rektör Polat, “Fizikî katkılar anlamında saymakla bitmeyen eserler verdik. Külliyemizdeki laboratuvarlar, kütüphaneler, spor salonları, kongre-kültür merkezleri, derslikler, ibadethaneler, rekreasyon alanları, seralar, yollar, meydanlar… hepsi de niteliği yüksek yapılardır. Doğu´nun en büyük kongre ve kültür merkezi, bizdedir. Yine Doğu´da çok az üniversitede bulunan oldukça geniş bir hangarımız bulunmaktadır ki ısı farkının 80 dereceyi bulabildiği bir coğrafyada taşıtları kışın soğuktan, yazın yakıcı sıcaktan korumanın önemini takdir edersiniz” şeklinde konuştu.

“Daha Kapsamlı ve Donanımlı Atölyelerdir”

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu´nda hizmete sunulan atölyeler ile ilgili olarak da hatırlatmalarda bulunarak, açılan atölyelerin kapsamlı ve donanımlı olduğunu vurgulayan Rektör Polat, “Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda yeni açtığımız 9 güzel sanatlar atölyesi, Doğu´daki herhangi bir Güzel Sanatlar Fakültesinden çok daha kapsamlı ve donanımlı atölyelerdir. Ayrıca son 4 yılda laboratuvarlara, özellikle inşaat, makine ve temel bilimler laboratuvarlarına hem fizikî mekân hem de ekipman anlamında yaptığımız harcama, bugüne kadar yapılanların tamamından fazladır” dedi.

“Ekonomik Gelir Getiren Bir Devlet Yatırımı Değildir”

Son olarak ekonomik katkı üzerine konuşarak, üniversitenin ekonomik gelir getiren bir devlet yatırımı olmadığının altını çizen Rektör Polat, “Ekonomik katkıları en sona bıraktım; çünkü üniversite hep vurguladığım gibi öncelikle ekonomik gelir getiren bir devlet yatırımı değildir. Bu konuda Muş´a son dönemdeki en büyük katkımız, hayvancılık alanında Pilot Devlet Üniversitesi seçilmemizdir. Bugüne kadar yapılan tüm yatırımlar kadar önemli olan bu gelişme, Muş´un ekonomisine il çapında doğrudan ve dolaylı katkıları ile üniversitenin etkisini şehirde çok daha güçlü hissetmemize sebep olacaktır. Yeri gelmişken, ekonomik sebeplerle dile getirilen bir eleştirinin haksız ve gayriciddî olduğuna işaret etmek isterim. Yeterli öğretim üyesi olup olmadığını dikkate almaksızın yalnızca Üniversitedeki öğrenci sayısının çokluğunu hesaba katmak, kısır bir bakış açısına yaslanan popülist düşünceye sahip olanlar ya da öğrenciyi ticari bir getiri aracı olarak görenler açısından başarı olarak görülebilir. Oysa meseleyi akademik perspektifle ele alan bir aydın, konuya bir maraton koşucusunun müsabakaya stratejik yaklaşımı gibi yaklaşır ve şehrin âlî menfaatlerinin, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayılarında Türkiye ortalamasını yakalamakta, hatta bu ortalamanın altına çekmekte yattığını bilir. An itibarı ile öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayımız 45´dir ve bizim hedefimiz bu sayıyı 40´ın altına çekmektir. Bunu da başaracağız inşallah” diye konuştu.

Rektör Polat, konuşmasının ardından yöneltilen soruları cevaplandırdı. Vakıf Başkanı Dr. Orhan Sami Gültekin´in plâket takdimi ile sona eren toplantının ardından, katılımcılarla hatıra fotoğrafı çekildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: REKTÖR POLAT VAKFI KONUĞU OLDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BULANIK´TA BİR POLİS HAYATINI KAYBETTİ
BULANIK´TA BİR POLİS HAYATINI KAYBETTİ
İlimiz Bulanık İlçesi´nde bir binanın asansör boşluğuna düşen polis memuru, hayatını kaybetti.
MUŞLULAR BURSA´DAKİ ŞÖLENDE BULUŞTU
MUŞLULAR BURSA´DAKİ ŞÖLENDE BULUŞTU
Bursa ilinde yaşamını sürdüren Muşlular, Muş İli Kültür Eğitim Kalkındırma Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Muş İLDER) tarafından düzenlenen ‘Muşlular Buluşuyor Şöleni´nde buluştu.
KILIÇDAROĞLU SALDIRISINA TEPKİ
KILIÇDAROĞLU SALDIRISINA TEPKİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun Hakkari´de şehit olan Yener Kırıkçı´nın memleketi Ankara Çubuk´taki cenaze töreninde uğradığı saldırıya, Muş´ta tepki gösterildi.
HBT, KÖY ÇOCUKLARIYLA BULUŞTU
HBT, KÖY ÇOCUKLARIYLA BULUŞTU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrenci topluluklarından olan ve sıkça adından söz ettiren Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT) üyesi öğrenciler, “Şehirden Köye Uzanan Kardeşlik Eli” projesi kapsamında Keçidere Köyü İlkokulu öğrencileriyle buluştu.
GÜNDÜZÖZ´DEN 23 NİSAN MESAJI
GÜNDÜZÖZ´DEN 23 NİSAN MESAJI
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, “Tüm çocuklarımızın ve Muşlu hemşehrilerimin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nı kutluyorum” dedi.
BARIŞAN, “ÇOCUK BAYRAMI´NI KUTLUYORUZ”
BARIŞAN, “ÇOCUK BAYRAMI´NI KUTLUYORUZ”
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle değerlendirmelerde bulunan Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, “Meclis´in açılışının 99. yıl dönümünü ve bütün çocukların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nı kutluyoruz” dedi.
23 NİSAN ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK
23 NİSAN ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK
Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, düzenlenecek olan çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
TÜGVA KİTAP KURDU YARIŞMA SINAVI TAMAMLANDI
TÜGVA KİTAP KURDU YARIŞMA SINAVI TAMAMLANDI
Türkiye genelinde Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) arasında Değerler Eğitimi ve Sosyal Etkinlikler yapılmasına dair imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, planlanan “TÜGVA Kitap Kurdu Yarışma Sınavı” tamamlandı.
TAKIM SEÇMELERİ YOĞUN KATILIMLA YAPILDI
TAKIM SEÇMELERİ YOĞUN KATILIMLA YAPILDI
31 Mart tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrasında kurulan Muş Belediye Spor altyapı takımları için geçtiğimiz hafta sonu yoğun bir katılımla seçmeler gerçekleştirildi.
6 METRE KARLA MÜCADELE
6 METRE KARLA MÜCADELE
Muş İl Özel İdaresi ekipleri, merkeze bağlı Cevizlidere ve İnardi Köy yollarını ulaşıma açmak için karla mücadele çalışmasını sürdürüyor.
GÖSTERİLER İÇİN MUŞ´A GELDİLER
GÖSTERİLER İÇİN MUŞ´A GELDİLER
‘Haydi Muş Spora´ sloganı ile 22 branşta gerçekleştirilecek olan ‘Muş Olimpiyatları´ kapsamında atlı ve yaya okçuluk gösterileri için Akıncılar Okçuluk Bursa Takımı ilimize geldi.
40 ÖĞRENCİYE YETENEĞİNİ AŞILIYOR
40 ÖĞRENCİYE YETENEĞİNİ AŞILIYOR
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi´nde hayata geçirilen Resim Kursu´nda usta öğreticili yapan Aynur Karakuzu, 40 kursiyerine resim yeteneğini aşılamanın mutluluğunu yaşıyor.
SEL VE SU TAŞKINLARI HAYATI TEHDİT EDİYOR
SEL VE SU TAŞKINLARI HAYATI TEHDİT EDİYOR
Bir haftayı aşkın süredir ilimiz genelinde aralıklarla etkili olan yağmur ve eriyen kar suları, hayatı tehdit ediyor.
YILSONU HİZMETE AÇILMASI PLANLANIYOR
YILSONU HİZMETE AÇILMASI PLANLANIYOR
Hasköy İlçesi´nde 20 bin metrekare alan üzerinde yapımına başlanan ve çalışmaları sürdürülen 72 kişi kapasiteli Engelsiz Yaşam Merkezi´nin yılsonuna kadar hizmete açılması planlanıyor.
TÜRK KIZILAY´INDAN BAĞIŞ KAMPANYASI
TÜRK KIZILAY´INDAN BAĞIŞ KAMPANYASI
Türk Kızılay´ı Muş Şubesi Kan Bağışı Merkezi Müdürlüğü tarafından ilimiz Malazgirt İlçesi sonrasında Varto İlçesi´nde de kan bağışı kampanyası düzenlendi.
KİLİM GELENEĞİ YENİDEN HAYAT BULUYOR
KİLİM GELENEĞİ YENİDEN HAYAT BULUYOR
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından, işbirliğiyle kentteki dezavantajlı kadınlara yönelik hayata geçirilen kilim dokuma atölyesinde, binlerce yıllık yöresel kilim dokuma geleneği, kadınların eliyle yeniden hayata buluyor.
İL ÖZEL İDARESİ KOLLARI SIVADI
İL ÖZEL İDARESİ KOLLARI SIVADI
Muş İl Özel İdaresi, yüksek kesimlerde halen karla mücadele çalışmasını yürütürken, bahar mevsiminin köy yollarında meydana gelen bozulmaları, aynı gün içerisinde onarıp, geçit veriyor.
BÖLGENİN İLK ÜZÜMLERİ MŞÜ´DE YETİŞTİRİLECEK
BÖLGENİN İLK ÜZÜMLERİ MŞÜ´DE YETİŞTİRİLECEK
Bursa´dan getirtilen ve beşer çeşitten oluşan 29 adet Bektaşi Üzümü ile 20 adet Frenk Üzümü fidanları, Muş Alparslan Üniversitesi´nde toprakla buluşturuldu.
BAŞKAN KOÇ, BASIN MENSUPLARIYLA BULUŞTU
BAŞKAN KOÇ, BASIN MENSUPLARIYLA BULUŞTU
Türk Kızılay´ının “Kızılay Büyüyor, Toplum Güçleniyor” sloganıyla gerçekleştirdiği 101. Genel Kurulu´nda, Kızılay Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliğine tekrardan seçilen Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, kentteki yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya geldi.
HASARA YOL AÇTI
HASARA YOL AÇTI
Muş´ta etkili olan sağanak yağış, merkeze bağlı Kıyıbaşı Köyü´nde iki ev ile bir ahırda maddi hasara yol açtı.
TARİHİ ESERLERİ İŞYERİNDE SERGİLİYOR
TARİHİ ESERLERİ İŞYERİNDE SERGİLİYOR
İlimiz Bitlis Caddesi´nde bir esnaf, tarihi ve kültürü yaşatma tutkusu ile topladığı tarihi eserleri, işyerinde gelecek nesillere aktarmak için sergiliyor.
Muş Ovası Gazetesi
24.04.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN
İHALE İLANI
İHALE İLANI
BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya?

Mevlana
1920 Mustafa Kemal`in TBMM başkanı seçilmesi.