REKTÖR POLAT DİYANET TV´YE KONUK OLDU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Diyanet TV´de yayınlanan Farklı Bakış programının konuğu oldu.
Tarih: 23.11.2018 07:09:26

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Diyanet TV´nin konuğu oldu. Diyanet TV´de yayınlanan Farklı Bakış programına Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Lütfullah Cebeci ile birlikte konuk olan Rektör Polat, sahabe neslinin inşa edilmesine Kur´ân´ın rolünün masaya yatırıldığı programda dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Sunuculuğunu Sami Bayrakcı´nın yaptığı ve 118. bölümüyle ekranlara gelen programda, Kur´ân´ın geçmişten günümüze nesiller inşa etme fonksiyonu hakkında değerlendirmeler yapıldı. Programda, önderlik ve liderlik vasfıyla temayüz eden Hz Peygamber´in, yeryüzünde gelmiş geçmiş en kutlu nesil olarak yetiştirdiği sahabe neslinin Kur´ân algısı, Kur´ân´ın sahabeyi anlatma biçimleri, sahabe şahsiyetinin oluşumunda Kur´ân´ın etkisi gibi konular ele alındı.

Programda sunucu Sami Bayrakcı´nın sorularını cevaplandıran Prof. Dr. Rektör Polat, Kur´ân-ı Kerim´in, amacı belirsiz bir kitap olmadığını, o sebeple amacına uygun olmayan bir okumaya muhatap edilemeyeceğini söyledi. Kur´ân-ı Kerim´in insanlığa gelişinde belirli aşamaların ve belirli süreçlerin söz konusu olduğunu söyleyen Rektör Polat, “İletim süreçlerinde Cebrail Aleyhisselam ya da Mikail Aleyhisselam gibi meleklerin de bulunduğu vahiy sürecinde, elbette Hz. Peygamber´in seçilmiş olmasının da gündemime getirdiği çeşitli hikmetler var. İlahi kelamın kime yöneldiği son derece önemlidir. Ben bu yönelişi; zaman, zemin ve toplum yani ideal zaman, ideal zemin ve ideal toplum şeklinde formüle ediyorum. Kur´ân vahyini ve Hz. Peygamber´in konumunu bu faktörlerle birlikte düşünmek gerektiğine inanıyorum. İslam vahyinin oluşturduğu örnek nesli ve bu neslin kıyamete kadar tekrar edilecek diğer örneklerini bir büyük şehrin farklı numunelerine benzetecek olursak, bu şehrin en tepesindeki yönetici olarak Hz. Peygamber´in ne denli önemli olduğunu daha iyi anlarız. Şehrin sokakları da malikaneleri de gecekonduları da piknik alanları da; hasılı her noktası, o şehrin başarılı bir liderin yönetiminde olduğunu haykırır. Kaldı ki Hz. Peygamber´in rol model olması sadece Ashab-ı Kiram için de değildir; bütün bir insanlık içindir” dedi.

“Ashab-ı Kirama İtaat Diye Bir Ayet Yoktur”

Ashab-ı Kirama itaat diye bir ayetin olmadığını konuşmasında belirten Rektör Polat, “Cenab-ı Allah, Kur´ân-ı Kerim´de Hz. Peygamber´e itaati birçok yerde kendisine itaat ile birlikte bahseder. Hz. Peygamber´e itaat çokça zikredilmiştir, ancak Ashab-ı Kirama itaat diye bir ayet yoktur. Ne var ki sünnet malzemesinin ilk el kaynaklarını onlardan alırız ve onların adalet sahibi insanlar olduğuna dair sayısız ayet bulabiliriz. Bazen kategorik düşünmeye çalışırken hataya düşeriz. Mesela şer´î delilleri zikrederken kitap, sünnet şeklinde tasnifler yaparız; asli iki delillerimizdir bunlar. Biz burada değerlendirmeyi yaparken asla sünnet kitaptan, kitap sünnetten bağımsızdır diye düşünmeyiz. Bizim kategorize etmemizin sebebi, kuvveti açısından bir tasnif ortaya koymaktır. Yoksa bunları birbirinden bağımsız, hele birbirine alternatif iki din kaynağı gibi asla düşünemeyiz. Mesela tasavvufta; şeriat, tarikat, hakikat, marifet şeklinde bir tasnif vardır. Bu tasnif konuşulurken bazen hakikat maddesi öne alınır ve o kadar abartılır ki diğer maddeler sanki hiç önemli değilmiş gibi ya da şeriat alınır da diğerleri çok önemli değilmiş gibi konuşulur. Hâlbuki bu tür tasnifler, insanlar meseleyi daha iyi kavrasınler diye yapılır. Tasnifteki unsurların biri diğerine kıyasla önemsizdir diye bir şey söylemek her zaman doğru olmaz. Sünnet denildiği vakit de Hz. Peygamber´in sözlü, fiili ve takriri sünnetlerini anlarız ve bunları birbirinden bağımsız ya da alternatif şeyler olarak düşünmediğimiz gibi bunları Kur´ân´a alternatif hükümler gibi de düşünemeyiz” şeklinde konuştu.

“Çoğu Zaman Az Konuşan İnsan Daha Etkilidir”

Az konulan insanların daha etkili olduğunu sözlerinde vurgulayan Rektör Polat, “Hz. Peygamber´in örnek olması, rol model olması Ashab-ı Kiram için herkesten fazla söz konusu idi. Allah´ın elçisinde numune-i imtisal olabilecek hal ve hareketler; sözlerinde, fiillerinde hatta ve hatta susmasında bile hisseler vardı. Genelde takdir ya da takip edilecek, örnek alınacak insanlar dediğimiz zaman hep çok konuşan insanlar akla gelir. Oysa çoğu zaman az konuşan insan daha etkilidir. Hz. Peygamber´in bazen susması bile çok büyük örneklik teşkil eder. Dolayısıyla Hz. Peygamber´in hayatının her alanında, yani susmasında dahi Müslümanlar için örnek alınacak bir hâl vardır” diye konuştu.

İdeal toplumun Ashab-ı Kiram ile kristalize edilmesinin anlamsız bir şey olmadığını söyleyen Rektör Polat, “İdeal insan dediğimiz zaman Hz. Peygamber´den; ideal toplum dediğimiz zaman da sahabe-i kiramdan bahsederiz. Bu bir imtiyaz değildir; belki de maliyeti yüksek bir imtihanda insanların üzerlerine almış olduğu riskin büyüklüğüne paralel bir ihsandır. İdeal toplum, kendi bütünlüğü içinde; hatalarıyla, sevaplarıyla, günahlarıyla, kusurlarıyla, hayırlarıyla, hasenatlarıyla, tövbeleriyle var olan toplumdur. Bir hadisi şerifte buyrulduğu gibi, ‘Eğer siz günah işlemeseydiniz, Allah sizi helak eder ve yerinize, günah işleyip, hemen ardı sıra tövbe eden kullar yaratırdı.´ Bunun aksi geçerli olsaydı, yaratılmamıza gerek kalmazdı. Dolayısıyla ideal toplumun Ashab-ı Kiram ile kristalize edilmesi anlamsız bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

“Müfessirlerimiz İlham Olarak Anlıyor”

Vahiy kelimesini müfessirlerin ilham olarak anladığını söyleyen Rektör Polat, “Sahabe ismi Hz. Peygamber döneminde, ona inananlara verilmiş bir isim ama önceki peygamberlerin de sahabeleri var. Belki biz onlara sahabe demiyoruz, havari diyoruz. Kur´ân-ı Kerim´de Hz. İsa´nın 12 havarisinden bahsedilir. Mâide suresi 111. ayette havarilerden bahsedilirken onlara bir tür vahiy verildiği anlatılır. Tabii vahiy kelimesini burada müfessirlerimiz ilham olarak anlıyor. Onların yüreklerinde beliren bir bilgi; belirgin, yönlendirici, aydınlık bir bilgi olarak yorumluyor. Ben de bir bakıma prototip olarak seçilen ve yaşadıkları toplumda rol model olacak sahabilerin, Cenab-ı Allah tarafından farklı bir mazhariyete, bir tecelliye nail olduklarına inanıyorum. Cenab-ı Allah´ın ilhamının onlarda da bir tecelli olarak ortaya çıktığını düşünüyorum. Nitekim Tevbe Suresi 100. ayette doğrudan Ashab-ı Kiram işaret edilerek ‘Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah´tan razı olmuşlardır.´ buyruluyor” sözlerini kullandı.

Son olarak Rektör Polat, Ashabın Kur´ân´la iletişimi ve Kur´ân algısı nasıldı? başlığı altında birkaç değerlendirmelerde bulunarak, sözlerini sonlandırdı.

 








Kaynak:

Anahtar Kelimeler: REKTÖR POLAT DİYANET KONUK OLDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vali İlker Gündüzöz İncelemelerde Bulundu
Vali İlker Gündüzöz İncelemelerde Bulundu
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Varto İlçesinde bulunan termal sularda incelemelerde bulundu.
Polat, ‘İlahiyat Vizyon Programı´na Katıldı
Polat, ‘İlahiyat Vizyon Programı´na Katıldı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu (TİDEF) işbirliğiyle organize edilen ‘İlahiyat Vizyon Programı´na katıldı.
Okullarda Kitap Kritiği Etkinliği Sürüyor
Okullarda Kitap Kritiği Etkinliği Sürüyor
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi´nde görevli gençlik liderleri ile gönüllüler, “Kitap Okuma Halkaları” projesi kapsamında, ziyaret ettikleri okulda kitap kritiği etkinliklerini sürdürüyor.
Müdür Engin´den Köy Okullarına Ziyaret
Müdür Engin´den Köy Okullarına Ziyaret
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Eralanı Köyü İlk ve Ortaokulu ile Eğirmenç Köyü İlkokulu´nu ziyaret ederek, öğrenci ve öğretmenlerle buluştu.
MİLA´da Öğrenci Etkinlikleri Sürüyor
MİLA´da Öğrenci Etkinlikleri Sürüyor
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) öğrencilere yönelik etkinliklerine devam ediyor.
İki Sendikanın Projesi Start Aldı
İki Sendikanın Projesi Start Aldı
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) ve Genç Memur Sen´in; “İlim, İrfan ve Hikmet Yolunda Şuurlu Gençlik” düsturuyla hayata geçirdikleri “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi” start aldı. Başlangıcı yapılan proje kapsamında, öğrencilere kitaplar dağıtıldı.
Eğitim-Bir-Sen, MEB´den Talep Etti
Eğitim-Bir-Sen, MEB´den Talep Etti
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Millî Eğitim Bakanlığı´na başvurarak, norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenlerin atamalarının tercihleri esas alınarak yapılması; tercihlerine atanamayan veya tercihte bulunmayanların ise halen bulundukları eğitim kurumlarının normlarında gösterilmeleri yönünde düzenleme yapılmasını talep etti.
AK Parti´li Bulut´tan Gazetecilere Ziyaret
AK Parti´li Bulut´tan Gazetecilere Ziyaret
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Bulanık İlçe Başkanı Ali Bulut, ilçedeki yerel ve ulusal basın temsilcilerini ziyaret etti.
HBT, 6 Bini Aşkın Öğrenciye Ulaştı
HBT, 6 Bini Aşkın Öğrenciye Ulaştı
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), geride bıraktığı üç yıl içerisinde ziyaret ettiği okullarda eğitim-öğretim gören ihtiyaç sahibi 6 bini aşkın öğrencinin, gönlüne dokunmayı başardı.
Müdür Aksoy, Kadın Hakları Gününü Kutladı
Müdür Aksoy, Kadın Hakları Gününü Kutladı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdulbari Aksoy, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü münasebetiyle yaptığı değerlendirmesinde, “gerçekleştireceğimiz tüm çalışmalarımızda kadınlarımızın ve hakları uğruna verdiği mücadelelerinin farkında olarak, tüm dünya ve ülkemiz kadınlarının 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü´nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
MŞÜ´den Renkli “Engelliler Günü” Etkinlikleri
MŞÜ´den Renkli “Engelliler Günü” Etkinlikleri
3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) külliyesinde yer alan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Kapalı Spor Salonu´nda ve Muş Beyaz Saray Alışveriş Merkezi´nde (AVM) çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.
MŞÜ´de Farkındalık Paneli
MŞÜ´de Farkındalık Paneli
Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) organ bağışına dikkat çekmek ve organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla, “Her Bağış Yeni Bir Umut” paneli düzenlendi.
Köy Okulu Öğrencilerine Anlamlı Ziyaret
Köy Okulu Öğrencilerine Anlamlı Ziyaret
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrencileri, sosyal sorumluluk projesi kapsamında köy okulu öğrencileriyle bir araya gelerek hem eğlendirdi, hem de kırtasiye malzemesi dağıttı.
Başkan Vurar, “Bir An Önce Değişmelidir”
Başkan Vurar, “Bir An Önce Değişmelidir”
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Muş Şube Başkanı Fehmi Kuzey Vurar, sağlık tesislerinin çoğunun döner sermaye ödeyemez hale geldiğini aktararak, “Miadını dolduran mevcut döner sermaye yönetmeliği bir an önce değişmelidir” dedi.
“Askıda Ekmek Projesi” Sürüyor
“Askıda Ekmek Projesi” Sürüyor
Kentte maddi durumu iyi olmayan, ihtiyaç sahibi ailelerin günlük ekmek ihtiyaçlarını giderebilmek noktasında “Askıda Ekmek Projesi” başlatan bir işletmeci, kampanyasını sürdürüyor.
Köy Yolları Yeniden Ulaşıma Açıldı
Köy Yolları Yeniden Ulaşıma Açıldı
Muş´ta etkili olan kar, fırtına ve tipi nedeniyle yer yer kar kalınlığının 2-3 metreye ulaşması nedeniyle kapanan 30 köy yolu, İl Özel İdaresi ekipleri tarafından yeniden ulaşıma açıldı.
Yarışmanın İlkokul Etabı Tamamlandı
Yarışmanın İlkokul Etabı Tamamlandı
Korkut İlçesi´ndeki ilkokullarda eğitim-öğretim gören öğrenciler arasında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Nasreddin Hoca Fıkraları Canlandırma Yarışması, başarılı bir şekilde tamamlandı.
Müdür Tunçel, İlçe Öğretmenleriyle Buluştu
Müdür Tunçel, İlçe Öğretmenleriyle Buluştu
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tunçel, ilçe merkezindeki okulları ziyaret ederek, öğretmenlerle bir araya geldi.
MŞÜ, Kadın Çiftçiler İçin Start Verdi
MŞÜ, Kadın Çiftçiler İçin Start Verdi
Hayvancılık konusunda pilot devlet üniversitesi olan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ), kent merkezine bağlı köylerde süt üreten kadın çiftçilere yönelik eğitim çalışmalarına start verdi.
Kadın Kursiyerler, ‘Bez Bebek´ Üretiyor
Kadın Kursiyerler, ‘Bez Bebek´ Üretiyor
Muş´un İlçe Bulanık Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından açılan Aile Eğitim Destek Merkezinde çalışan kadın kursiyerler, kimsesiz çocuklar için bez bebek ürüyor.
Doğu Türkistan´daki Zulme Sessiz Kalmadılar
Doğu Türkistan´daki Zulme Sessiz Kalmadılar
Doğu Türkistan´da yaşanan zulme sessiz kalmayan Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık Sen) ile Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği (Bem-Bir-Sen) Muş Şubeleri, ortak yazılı basın açıklamasında bulundu.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VAN 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ÇOCUK EVLERİ SİTESİ-MUŞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
MUŞ  İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ)  İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Özel İdaresi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.

Kanuni Sultan Süleyman
1941 ABD ve İngiltere`nin Japonyay`ya Harp İlanı
2006 Yaprak Dökümü Sonları