ÖZGÜR-DER´DEN SEMİNER ETKİNLİĞİ
İlimizde faaliyetlerini sürdüren Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Muş İl Temsilciği tarafından, “Sosyal Medya” konulu seminer etkinliği düzenlendi.
Tarih: 12.3.2019 06:39:16

 

İlimizde faaliyetlerini sürdüren Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Muş İl Temsilciği tarafından, “Sosyal Medya” başlığı altında seminer düzenlendi. Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Konferans Salonu´nda düzenlenen seminere, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğretim görevlisi Dr. Zeynep Zelal Kızılkaya konuşmacı olarak katıldı. Kızılkaya´nın sunuculuğunu yaptığı seminere; Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri, öğretmenleri ile dernek gönüllüleri katılım sağladı.

Yoğun ilgi gören seminerde konuşan Kızılkaya, “İmkan ve riskleriyle gündelik hayatımızın ayrılmaz ve vazgeçilmez iletişim aracı olan sosyal medya bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sonucunda ortaya çıktı. Sosyal medyada her yeni teknolojik gelişme gibi kendi kullanım kültürüyle yaşamımıza girdi. Sosyal medya  iletişim ve ilişki biçimimizi radikal bir şekilde değiştirip dönüştürürken yeni ve farklı bir  iletişim ve ilişki kültürüyle yaşamımıza girdi” dedi.

“Yeni Bir Platform İmkanına Kavuştu”

“İnsanlar, sosyal medya ile geleneksel medyada üretilen bilgi, haber ve eğlenceye mecbur kalmayacakları kendilerinin tüm bu içerikleri üreteceği bir kitle iletişim aracına kavuştu” diyen Kızılkaya, “Sosyal medya kullanıcılarına birbiriyle zaman ve mekan sınırlaması olmadan doğrudan aracısız kurulan bir iletişim biçimi sunuyor. Bu iletişim biçimi ile kullanıcılar eleştiri yapabilmekte, dayanışabilmekte, bilgi ve haberi üretmenin yanı sıra eğlenebilmektedir. Sosyal medya insanların karşılaştığı, müzakere yapabildiği ve kendisini ifade edebildiği daha demokratik kamusal alanlar olarak görülüyor. Ana akım geleneksel medyada temsil edilemeyen, kendisini ifade edemeyen toplumsal gruplar sosyal medya ile birlikte konuşabilecekleri, görünür olabilecekleri, dayanışabilecekleri ve yeteneklerini geliştirebileceği yeni bir platform imkanına kavuştu” şeklinde konuştu.

“Sosyal Medya, Gerçek Dünyada Yalnızlaştırıyor”

Sosyal medya kuruluşlarının, büyük sermayeye sahip ticari kuruluşlar olduğuna dikkat çeken Kızılkaya, “Her yeni teknolojik gelişme gibi sosyal medya riskleri ve olanaklarıyla hayatımıza girdi. Sosyal medya kuruluşları, büyük sermayeye sahip ticari kuruluşlardır. Bu kuruluşlar, sermayelerini  kullanıcı verisini ve kullanıcıların izlenme zamanını reklam veren kuruluşlara satarak elde ediyor. İnternet davranışlarımızdan çıkarılan verilerden gelir elde eden bu kuruluşlar bunun karşılığında bize bu platformları ücretsiz kullanma hakkı veriyor. Sosyal medya çeşitli dezavantajlara da sahiptir. Örneğin dijital gözetim ve mahremiyetin ihlali, bilgi kirliliği, algı operasyonları, nefret söylemini yaygınlaştırılması ve trollük gibi riskleri içeriyor. Demokratik kamusal kültüre katkı sağlayacak olan sosyal medya bir baskı aracına dönüşebiliyor. Dijital gözetim ile bireysel ve toplumsal muhalif söylemler baskılanabilmektedir. Bunun yanı sıra gözetim ve bireylerin kendilerini ifşa etmesi ile mahremiyet ihlal edilmekte, sınırları daralmaktadır. Sosyal medya bir taraftan insanları fiziksel namevcut alanda sosyalleştirirken, diğer taraftan ise gerçek dünyada yalnızlaştırıyor. Mobil kullanımlarla sosyal medya aile içi ve diğer toplumsal iletişim ve ilişkileri olumsuz etkiliyor. Çocuklar ve gençler sosyal medyanın riskleriyle karşı karşıya olan önemli bir grup. Gençler ve çocuklar hem ruhsal hem de fiziksel olarak sosyal medyada etkilenen grupları oluşturuyor. Oyun ve eğlence nitelikli içeriklerle çocukların zihinleri yönlendirilerek zarar görmesini sağlıyor. Gençler ve çocuklar sosyal medya algoritmasının öne çıkardığı kapitalist tüketim ideolojisine uygun içerikleri tüketerek bir kültürlenme süreci yaşıyor. Bu kültür kapitalist tüketim ideolojisine hizmet eden standart ve herkesi tekleştiren dayatmacı bir kültür. Sosyal medya algoritmasının egemen kültür lehine  dayatmacı bir tarafı olduğunu söylemek mümkün. Sosyal medya riskleri ve imkanlarının bilincinde olarak dikkatli kullanılması  gerekiyor. Yaptığımız her türlü paylaşımın sonuçlarının olduğunu göz önünde bulunarak içerik üretmek lazım. Bireysel ve özel alana dair içerik üretimine dikkat edilmesi gerekiyor. Sosyal medyada bir varlık gösterebilmek, başkalarıyla etkileşime girmek veya ana akım kültüre alternatif olmak için  düzenli olarak kaliteli ve nitelikli içeriklerin üretilmesi gerekiyor. Kalitesiz, düşündürmeyen, basit, boş sadece eğlendiren içeriklerle yarışabilecek içerikler üretilmesi gerekiyor. Bu tarz içerikler üretilmediği sürece sosyal medyada ana akım olan içeriklerin egemenliği devam edecek” diye konuştu.

Kızılkaya´nın konuşmalarının ardından yaklaşık iki saat süren seminer, soru-cevap faslının ardından sona erdi.  

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÖZGÜR SEMİNER ETKİNLİĞİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
LİSELİ ÖĞRENCİLERİN YAZ TATİLİ MESAİSİ
LİSELİ ÖĞRENCİLERİN YAZ TATİLİ MESAİSİ
Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, okulları bünyesinde açılan döner sermaye ile bir yandan meslek öğrenip, diğer yandan aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.
ZAM TEKLİFLERİNE MEMUR-SEN´DEN TEPKİ
ZAM TEKLİFLERİNE MEMUR-SEN´DEN TEPKİ
Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Muş İl Temsilciliği tarafından, sendika binasında düzenlenen basın toplantısı ile 5. dönem toplu sözleşme görüşmelerinden sonra, hükümet tarafından öngörülen zam teklifine tepki gösterildi.
YAPIMINDA SONA YAKLAŞILDI
YAPIMINDA SONA YAKLAŞILDI
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il Müdürü Abdulbari Aksoy, Hasköy İlçesi´nde 20 bin metrekare alan üzerinde yapılan, 72 kişi kapasiteli Engelsiz Yaşam Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi´ndeki inşaat çalışmalarında sona yaklaşıldığını belirtti.
MUŞ BAROSU YAPILAN DAVETİ REDDETTİ
MUŞ BAROSU YAPILAN DAVETİ REDDETTİ
Yargıtay´ın 2 Eylül´de yapacağı 2019-2020 yılı adli yıl açılış töreninin Beştepe´de gerçekleştirilecek olmasına tepki gösteren çok sayıda baro gibi Muş Barosu´da edilen daveti reddetti.
İLÇEDEKİ 40 ENGELLİYE TEKERLEKLİ SANDALYE
İLÇEDEKİ 40 ENGELLİYE TEKERLEKLİ SANDALYE
Bulanık ilçesinde ‘Engelleri Birlikte Aşalım´ projesi kapsamında 40 engelli vatandaşa akülü sandalye hediye edildi.
BUĞDAYLAR EKMEK İÇİN ÖĞÜTÜLMEYE BAŞLANDI
BUĞDAYLAR EKMEK İÇİN ÖĞÜTÜLMEYE BAŞLANDI
Muş´ta geçimini çiftçilikle sağlayan çiftçiler, hasadını gerçekleştirdiği buğdayları un fabrikasına getirerek ekmeklik un yapmaya başladı.
TARİHİ İLÇEDE SON HAZIRLIKLAR
TARİHİ İLÇEDE SON HAZIRLIKLAR
Malazgirt İlçesi´nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın katılacağı Malazgirt Zaferi´nin 948. yıldönümü törenleri için son hazırlıklar devam ediyor.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN TARİHİ İLÇEYE ZİYARET
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN TARİHİ İLÇEYE ZİYARET
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, beraberindeki heyet ile birlikte tarihi Malazgirt İlçesi´ni ziyaret etti.
VURAR, SAĞLIK ÇALIŞANLARIYLA BULUŞTU
VURAR, SAĞLIK ÇALIŞANLARIYLA BULUŞTU
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (SAĞLIK-SEN) Muş Şube Başkanı Fehmi Kuzey Vurar, geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği Hasköy ve Korkut İlçesi´nin ardından Bulanık ile Malazgirt İlçe Devlet Hastanelerini ziyaret ederek, sağlık çalışanlarıyla buluştu.
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN DİKKATİNE
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN DİKKATİNE
Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ilimiz emrine atanan sözleşmeli öğretmenlerin gerekli belgeler ile en son 23.08.2019 tarihine kadar İnsan Kaynakları Atama Şubesi´ne müracaat etmeleri gerektiğini duyurdu.
PEDALINI TEMİZ BİR DÜNYA İÇİN ÇEVİRİYOR
PEDALINI TEMİZ BİR DÜNYA İÇİN ÇEVİRİYOR
Muş Bisikletçiler Derneği (MUBİD) üyesi Coğrafya Öğretmeni Turan Yalçın, temiz bir dünya inşası için pedal çeviriyor.
MALAZGİRT BÖLGENİN İHTİYACINI KARŞILIYOR
MALAZGİRT BÖLGENİN İHTİYACINI KARŞILIYOR
Malazgirt İlçesi´ne bağlı Aktuzla Köyü´ndeki tesiste yılda üretilen yaklaşık 12 bin ton tuzla, bölgenin ihtiyacı karşılanıyor.
KAYMAKAM UZAN´DAN KATILIM ÇAĞRISI
KAYMAKAM UZAN´DAN KATILIM ÇAĞRISI
Bulanık İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Malazgirt İlçesi´nde 26 Ağustos günü düzenlenecek olan ‘26 Ağustos Malazgirt Zaferi´ etkinliklerine katılım çağrısında bulundu.
COŞKUN, YOL VE ALTYAPI SORUNLARINI SORDU
COŞKUN, YOL VE ALTYAPI SORUNLARINI SORDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Muş´a bağlı köylerin yol ile altyapı sorunlarına ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlandırılması istemiyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na soru önergesi verdi.
COŞKUN, ORANLARIN ARTMASINI SORDU
COŞKUN, ORANLARIN ARTMASINI SORDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, işsizlik ve ekonomik sıkıntılardan dolayı geçimini sağlayamadıkları için yaşanan intihar olaylarının oranlarının artmasıyla ilgili Türkiye Büyük Meclisi Başkanlığı´na bir soru önergesi verdi.
TÜRK KIZILAY´I, KURBAN BEREKETİ YAŞATTI
TÜRK KIZILAY´I, KURBAN BEREKETİ YAŞATTI
12 yıldır vekâletle kurban kesim kampanyasını başarıyla yerine getiren Türk Kızılay´ı, bu Kurban Bayramı´nda da Türkiye ile birlikte 51 ülkede milyonlara kurban bereketi yaşattı.
MAVİ AY, GÜLEN YÜZLERİ OLDU
MAVİ AY, GÜLEN YÜZLERİ OLDU
İlimizde birçok ihtiyaç sahibi aileye yardım eli uzatarak, gönüllerine dokunmayı başaran Mavi Ay Sosyal Yardımlaşma Derneği, geride bıraktığımız Kurban Bayramı kapsamında ihtiyaç sahiplerinin gülen yüzü oldu.
GÜLER, PERSONELLERLE BAYRAMLAŞTI
GÜLER, PERSONELLERLE BAYRAMLAŞTI
Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler, Gençlik Merkezi´nde Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlenen bayramlaşma programında, şube müdürleri ve kurum personelleriyle bayramlaştı.
DEVLET DESTEĞİYLE MANDA ÇİFTLİĞİ KURDU
DEVLET DESTEĞİYLE MANDA ÇİFTLİĞİ KURDU
Muş´ta çocukluğundan bu yana mandacılık hayali olan yatırımcı Necat Emre, devletten aldığı destekle 150 başlık manda çiftliğini kurdu.
MŞÜ´DEN KAYIT DUYURUSU
MŞÜ´DEN KAYIT DUYURUSU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörlüğü, 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre üniversiteye yerleşen öğrenciler için kayıt duyurusunda bulundu.
PROTOKOL ÜYELERİ HALK İLE BAYRAMLAŞTI
PROTOKOL ÜYELERİ HALK İLE BAYRAMLAŞTI
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ün başkanlığında, Kurban Bayramı´nın ilk gününde düzenlenen program ile protokol üyeleri ve halk bayramlaştı.
Muş Ovası Gazetesi
10.07.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.5775
EURO
6.1922
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sabır, kurtuluşun anahtarıdır.

Mevlana
1645 Osmanlı Orduları?nın Girit?e çıkışı.
1691 Salankamin meydan savaşı
1691 Köprülü Fazıl Mustafa Paşanın şehit olması
1890 Türk Donanması?nın Denizaltı?larla takviye edilmesi.
1915 Tevfik Fikretin vefatı
1920 Süleyman Necati Güneri`nin "Matbuat ve İstihbarat Müdüriyet-i Umumiyesi"ne Genel Müdür Oluşu