ÖZGÜR-DER´DEN SEMİNER ETKİNLİĞİ
İlimizde faaliyetlerini sürdüren Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Muş İl Temsilciği tarafından, “Sosyal Medya” konulu seminer etkinliği düzenlendi.
Tarih: 12.3.2019 06:39:16

 

İlimizde faaliyetlerini sürdüren Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Muş İl Temsilciği tarafından, “Sosyal Medya” başlığı altında seminer düzenlendi. Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Konferans Salonu´nda düzenlenen seminere, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğretim görevlisi Dr. Zeynep Zelal Kızılkaya konuşmacı olarak katıldı. Kızılkaya´nın sunuculuğunu yaptığı seminere; Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri, öğretmenleri ile dernek gönüllüleri katılım sağladı.

Yoğun ilgi gören seminerde konuşan Kızılkaya, “İmkan ve riskleriyle gündelik hayatımızın ayrılmaz ve vazgeçilmez iletişim aracı olan sosyal medya bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sonucunda ortaya çıktı. Sosyal medyada her yeni teknolojik gelişme gibi kendi kullanım kültürüyle yaşamımıza girdi. Sosyal medya  iletişim ve ilişki biçimimizi radikal bir şekilde değiştirip dönüştürürken yeni ve farklı bir  iletişim ve ilişki kültürüyle yaşamımıza girdi” dedi.

“Yeni Bir Platform İmkanına Kavuştu”

“İnsanlar, sosyal medya ile geleneksel medyada üretilen bilgi, haber ve eğlenceye mecbur kalmayacakları kendilerinin tüm bu içerikleri üreteceği bir kitle iletişim aracına kavuştu” diyen Kızılkaya, “Sosyal medya kullanıcılarına birbiriyle zaman ve mekan sınırlaması olmadan doğrudan aracısız kurulan bir iletişim biçimi sunuyor. Bu iletişim biçimi ile kullanıcılar eleştiri yapabilmekte, dayanışabilmekte, bilgi ve haberi üretmenin yanı sıra eğlenebilmektedir. Sosyal medya insanların karşılaştığı, müzakere yapabildiği ve kendisini ifade edebildiği daha demokratik kamusal alanlar olarak görülüyor. Ana akım geleneksel medyada temsil edilemeyen, kendisini ifade edemeyen toplumsal gruplar sosyal medya ile birlikte konuşabilecekleri, görünür olabilecekleri, dayanışabilecekleri ve yeteneklerini geliştirebileceği yeni bir platform imkanına kavuştu” şeklinde konuştu.

“Sosyal Medya, Gerçek Dünyada Yalnızlaştırıyor”

Sosyal medya kuruluşlarının, büyük sermayeye sahip ticari kuruluşlar olduğuna dikkat çeken Kızılkaya, “Her yeni teknolojik gelişme gibi sosyal medya riskleri ve olanaklarıyla hayatımıza girdi. Sosyal medya kuruluşları, büyük sermayeye sahip ticari kuruluşlardır. Bu kuruluşlar, sermayelerini  kullanıcı verisini ve kullanıcıların izlenme zamanını reklam veren kuruluşlara satarak elde ediyor. İnternet davranışlarımızdan çıkarılan verilerden gelir elde eden bu kuruluşlar bunun karşılığında bize bu platformları ücretsiz kullanma hakkı veriyor. Sosyal medya çeşitli dezavantajlara da sahiptir. Örneğin dijital gözetim ve mahremiyetin ihlali, bilgi kirliliği, algı operasyonları, nefret söylemini yaygınlaştırılması ve trollük gibi riskleri içeriyor. Demokratik kamusal kültüre katkı sağlayacak olan sosyal medya bir baskı aracına dönüşebiliyor. Dijital gözetim ile bireysel ve toplumsal muhalif söylemler baskılanabilmektedir. Bunun yanı sıra gözetim ve bireylerin kendilerini ifşa etmesi ile mahremiyet ihlal edilmekte, sınırları daralmaktadır. Sosyal medya bir taraftan insanları fiziksel namevcut alanda sosyalleştirirken, diğer taraftan ise gerçek dünyada yalnızlaştırıyor. Mobil kullanımlarla sosyal medya aile içi ve diğer toplumsal iletişim ve ilişkileri olumsuz etkiliyor. Çocuklar ve gençler sosyal medyanın riskleriyle karşı karşıya olan önemli bir grup. Gençler ve çocuklar hem ruhsal hem de fiziksel olarak sosyal medyada etkilenen grupları oluşturuyor. Oyun ve eğlence nitelikli içeriklerle çocukların zihinleri yönlendirilerek zarar görmesini sağlıyor. Gençler ve çocuklar sosyal medya algoritmasının öne çıkardığı kapitalist tüketim ideolojisine uygun içerikleri tüketerek bir kültürlenme süreci yaşıyor. Bu kültür kapitalist tüketim ideolojisine hizmet eden standart ve herkesi tekleştiren dayatmacı bir kültür. Sosyal medya algoritmasının egemen kültür lehine  dayatmacı bir tarafı olduğunu söylemek mümkün. Sosyal medya riskleri ve imkanlarının bilincinde olarak dikkatli kullanılması  gerekiyor. Yaptığımız her türlü paylaşımın sonuçlarının olduğunu göz önünde bulunarak içerik üretmek lazım. Bireysel ve özel alana dair içerik üretimine dikkat edilmesi gerekiyor. Sosyal medyada bir varlık gösterebilmek, başkalarıyla etkileşime girmek veya ana akım kültüre alternatif olmak için  düzenli olarak kaliteli ve nitelikli içeriklerin üretilmesi gerekiyor. Kalitesiz, düşündürmeyen, basit, boş sadece eğlendiren içeriklerle yarışabilecek içerikler üretilmesi gerekiyor. Bu tarz içerikler üretilmediği sürece sosyal medyada ana akım olan içeriklerin egemenliği devam edecek” diye konuştu.

Kızılkaya´nın konuşmalarının ardından yaklaşık iki saat süren seminer, soru-cevap faslının ardından sona erdi.  

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÖZGÜR SEMİNER ETKİNLİĞİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAKAN VARANK, “MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”
BAKAN VARANK, “MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”
Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Muş´a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ziyaretinde bir araya geldiği halka hitaben yaptığı konuşmasında, “Terörün şehirlere indirilmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.
“DEVLETİMİZ TÜM İMKANLARINI SEFERBER EDİYOR”
“DEVLETİMİZ TÜM İMKANLARINI SEFERBER EDİYOR”
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir dizi ziyaret ve incelemeler için geldiği Muş´ta sanayici ve oda temsilcileriyle bir araya gelerek, "İstihdamı, üretimi var gücümüzle destekliyoruz. İş ve aş söz konusu olduğunda devletimiz tüm imkanlarını seferber ediyor, etmeye devam edecek" dedi.
ZAFERİN 104. YILDÖNÜMÜ KUTLANIYOR
ZAFERİN 104. YILDÖNÜMÜ KUTLANIYOR
Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü, bugün Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen programla kutlanacak.
ŞEHİT KARDEŞİNİN NİKAHINI KAYMAKAM KIYDI
ŞEHİT KARDEŞİNİN NİKAHINI KAYMAKAM KIYDI
Malazgirt İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Emre Yalçın, Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğü´nde çalışan Reyhan İncearslan ve Malazgirtli Şehit Mehmet Zeki Özsubaşı´nın kardeşi Osman Özsubaşı´nın nikâhını kıydı.
MÜDÜR İLCİ´DEN 18 MART DEĞERLENDİRMESİ
MÜDÜR İLCİ´DEN 18 MART DEĞERLENDİRMESİ
İl Mili Eğitim Müdürü Metin İlci, ´18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104´üncü yıldönümü nedeniyle değerlendirmelerde bulundu.
KAYMAKAM KAÇMAZ´DAN AİLE ZİYARETİ
KAYMAKAM KAÇMAZ´DAN AİLE ZİYARETİ
Varto İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Erkan Kaçmaz, maddi durumu elvermeyen yaşlı ve kimsesiz aileleri evlerinde ziyaret etti.
BULANIK´TA HUMMALI ÇALIŞMA
BULANIK´TA HUMMALI ÇALIŞMA
Bulanık Belediyesi tarafından ilçede başlatılan bahar temizliği çalışmaları tüm hızıyla sürdürülüyor.
ŞEHİTLER İÇİN MEVLİD OKUTULDU
ŞEHİTLER İÇİN MEVLİD OKUTULDU
Muş Valiliği tarafından kentteki Salih-Muhlise Çağlayan Camisi´nde 18 Mart Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi.
YÜRÜYÜŞ VE SALDIRIYA TÜGVA´DAN TEPKİ
YÜRÜYÜŞ VE SALDIRIYA TÜGVA´DAN TEPKİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın oğlu Bilal Erdoğan´ın yönetiminde bulunduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Muş İl Temsilciliği üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü´nde İstanbul´da düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü´ne ve Yeni Zelanda´da camideki Müslümanlara yapılan silahlı saldırıya tepki gösterdi.
REKTÖR POLAT, SALDIRIYI KINADI
REKTÖR POLAT, SALDIRIYI KINADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Yeni Zelanda´da sivillerin içerisinde bulunduğu camiye yönelik düzenlenen saldırıyı kınadı.
ÖĞRENCİLER ARASI ŞİİR YARIŞMASI
ÖĞRENCİLER ARASI ŞİİR YARIŞMASI
Varto İlçe Müftülüğü tarafından öğrenciler arası “Çanakkale Şehitlerine” konulu şiir yarışması düzenlendi.
MŞÜ´DE ÖZNENİN BUHARLAŞMASI ANLATILDI
MŞÜ´DE ÖZNENİN BUHARLAŞMASI ANLATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) İslami İlimler Fakültesi´nde düzenlenen Epistemoloji Tartışmaları kapsamında, öznenin buharlaşması anlatıldı.
MHP´Lİ TAŞDOĞAN, MGC´Yİ ZİYARET ETTİ
MHP´Lİ TAŞDOĞAN, MGC´Yİ ZİYARET ETTİ
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Muş Gazeteciler Cemiyetini (MGC) ziyaret etti.
KAYMAKAM KAÇMAZ´DAN TEŞEKKÜR ZİYARETİ
KAYMAKAM KAÇMAZ´DAN TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Varto İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Vekili Erkan Kaçmaz, kış aylarında zorlu bir şekilde karla mücadele eden ekiplere teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.
BULANIK´TA TIP BAYRAMI KUTLAMASI
BULANIK´TA TIP BAYRAMI KUTLAMASI
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir araya geldiği İlçe Devlet Hastanesi sağlık çalışanlarının gününü kutladı.
‘HAYAT BOYU ÖĞRENME´ TOPLANTISI
‘HAYAT BOYU ÖĞRENME´ TOPLANTISI
İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci Başkanlığında, Hasköy İlçesi´nde Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürleriyle “Hayat Boyu Öğrenme” toplantısı yapıldı.
‘GENÇ OFİS´ KURULDU
‘GENÇ OFİS´ KURULDU
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafınca ‘ulaşılmayan genç kalmasın´ düşüncesi altında, ilimizdeki bir lisede yürütülen çalışmalar çerçevesinde “Genç Ofis” kuruldu.
 “KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ ÇALIŞTAYI VE KAZ GÜNÜ”
“KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ ÇALIŞTAYI VE KAZ GÜNÜ”
Muş Alparslan Üniversitesi´nin (MŞÜ) ev sahipliğinde “Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı ve Kaz Günü” etkinliği gerçekleştirildi.
BULANIK´TA BAHAR TEMİZLİĞİ SÜRÜYOR
BULANIK´TA BAHAR TEMİZLİĞİ SÜRÜYOR
Bulanık Belediyesi ekiplerince, ilçede yoğun bir tempoyla sürdürülen karla mücadele çalışmaları sonrasında başlatılan bahar temizliği devam ediyor.
TEK FUTBOL KULÜBÜNE PLAKET TAKDİMİ
TEK FUTBOL KULÜBÜNE PLAKET TAKDİMİ
Malazgirt İlçesi´nin tek futbol kulübü olan 1071 Malazgirtspor Kulübüne, Yeşilay Cemiyeti tarafından başarı plaketi takdim edildi.
MHP´Lİ TAŞDOĞAN, “BUNLARDAN HAYIR GELMEZ”
MHP´Lİ TAŞDOĞAN, “BUNLARDAN HAYIR GELMEZ”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, “Bütün şer odakları toplanmış adına ‘zillet ittifakı´ diyorlar. Dışarıdan, içeriden bir sürü destekçileri var. Bunlardan memlekete hayır gelmez. Onun için memleketin hayırlı günlere, aydınlık günlere ihtiyacı vardır” dedi.
Muş Ovası Gazetesi
15.02.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN
İHALE İLANI
İHALE İLANI
BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Namus görünmez bir cevherdir; çok kere ona sahip olmayanlar sahipmiş gibi görünürler.

Shakespeare
1877 Osmanlı Meclis-i Mebusan`ı İstanbul`da ilk toplantısını yaptı. İlk Kanun-u Esâsi (Anayasa) ilan edildi.