MŞÜ´de Anlaşma ve Tanıtım Faaliyetleri Sürüyor
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, 2019 yılı kurum içi değerlendirme raporuna ilişkin yaptığı değerlendirmesinde, üniversitede ikili anlaşmalar ve akabinde tanıtım faaliyetlerinin yürütülmekte olduğuna dikkat çekti.
Tarih: 24.3.2020 06:15:53

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, geçtiğimiz gün yayınlanan 2019 yılı kurum içi değerlendirme raporuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Muş Alparslan Üniversitesi´nde Erasmus, Mevlana ve benzeri uluslararası eğitim-öğretim faaliyetlerine katılımın arttırılması için uluslararası düzeyde ikili anlaşmalar ile akabinde tanıtım faaliyetlerinin yürütüldüğünü söyleyen Rektör Polat, uluslararasılaşma alanında üniversitenin 2010 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan Uluslararası Üniversiteler Konseyine aktif üye olarak katılım gösterdiğini, üniversite Rektörü olarak ilgili konseyin Doğu Anadolu Bölgesinden sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak 11 kişilik yönetim kuruluna seçildiğini hatırlattı. Muş Alparslan Üniversitesi ve Avrupa Birliği Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) arasında imzalanan işbirliği protokolü ile YÖK´ün “Üniversitelerin Uluslararasılaşması” başlıklı strateji ve hedefine uygun, uluslararası bilim arenasında üniversitenin de var olması adına geleceğe dönük kararlı bir adım atıldığının altını çizen Rektör Polat, “Üniversitemizde Erasmus, Mevlana vb. uluslararası eğitim-öğretim faaliyetlerine katılımın arttırılması için uluslararası düzeyde ikili anlaşmalar, akabinde tanıtım faaliyetleri yürütülmektedir. Personelin ve öğrencilerin Erasmus, Mevlana gibi uluslararası eğitim-öğretim faaliyetlerine katılım işlemleri Uluslararası İlişkiler Ofisince yürütülmektedir. Bununla birlikte uluslararası değişim programı kapsamında yapılan protokoller ve işbirlikleri kapsamında öğrenci ve öğretim elemanı ile idari personel hareketlilikleri gerçekleştirilmektedir. Ancak, özellikle 15 Temmuz sonrasında ulusal güvenlik hassasiyetlerimizin had safhada olması, yabancı öğrenci alımında daha dikkatli olmamızı gerektirmiştir. Öte yandan bazı eğitim kurumlarında yüksek sayıda yabancı öğrenci bulunması, ancak bu öğrencilerin azımsanmayacak bir kısmının derslere devam etmeyişi, hatta çoğu zaman bu öğrencilerin çalışma amacıyla büyükşehirlerde bulunuyor olması, üniversitemizin bu konuda teenni ile hareket etmesini gerektirmiştir. Bu kapsamda hareketlilik gerçekleştiren öğrenciler ilgili ülkelere gitmeden önce alacakları derslere yönelik bir öğrenim anlaşması imzalamaktadırlar. Bu öğrenim anlaşması hem gönderen kurum hem de gönderilen kurum tarafından imzalandıktan sonra hareketlilik gerçekleştirilmektedir” ifadelerini kullandı.  

“Personel hareketliliğinde ise işbirliği halinde bulunduğumuz kurum ile verilecek ders ya da alınacak eğitim konusunda hareketlilik gerçekleştirilmeden önce ders verme veya eğitim alma anlaşması imzalanmaktadır” diyen Rektör Polat, “Hareketlilik süreci sona erdiğinde hareketliliğin başarıya ulaşıp ulaşmadığını tespit etmek için hem öğrencilerden hem de personelden katılım sertifikaları ve faaliyetlerin değerlendirilmesine yönelik bir katılımcı raporu istenmektedir. Bu süreçlerin tamamında öğrenciler ya da akademik-idari personel objektif kriterler eşliğinde seçilmekte. Bologna kriterleri çerçevesinde yerel kredi sistemi yerine AKTS (ECTS) sistemine geçilmiş, bütün birimlerin ders planları ve içerikleri bu sisteme göre düzenlenmiştir. AKTS kredisi dikkate alınarak muafiyet ve intibak işlemleri gerçekleştirilmekte ve mezunlara diploma ile birlikte Avrupa Birliği diploma eki devrilmektedir. Üniversitemizde farklı birimler tarafından uluslararası ölçekte bilimsel, kültürel ve sanatsal toplantılar düzenlenmekte ve desteklenmektedir. Buna örnek olarak geçtiğimiz yıllarda yapmış olduğumuz geleneksel Türk Sporları Kongreleri verilebilir. Yukarıda da bahsedildiği üzere üniversitemiz, 2010 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan Uluslararası Üniversiteler Konseyine aktif üye olarak katılım göstermiş, üniversite rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ilgili konseyin Doğu Anadolu Bölgesinden sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak 11 kişilik yönetim kuruluna seçilmiştir. Ayrıca üniversitemiz ve CERN (Avrupa Birliği Nükleer Araştırma Merkezi) arasında imzalanan iş birliği protokolü ile YÖK´ün ‘Üniversitelerin Uluslararasılaşması´ başlıklı strateji ve hedefine uygun, uluslararası bilim arenasında üniversitemizin de var olması adına geleceğe dönük kararlı bir adım atılmıştır” sözlerini kullandı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YAKLAŞAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMALARINA YÖNELİK YÖNETMENLİK
YAKLAŞAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMALARINA YÖNELİK YÖNETMENLİK
Muş Milli Eğitim Müdürlüğü resmi internet sitesinde “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği" yayınlandı.
İTFAİYECİLER ÖZEL GÜNLERİNDE YALNIZ BIRAKILMADI
İTFAİYECİLER ÖZEL GÜNLERİNDE YALNIZ BIRAKILMADI
İtfaiyecilik Haftası dolayısıyla Muş Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü´nü ziyaret ederek personellerin haftasını tebrik etti.
“TÜRK MİLLETİ AZERBAYCANLI KARDEŞLERİNİN YANINDADIR”
“TÜRK MİLLETİ AZERBAYCANLI KARDEŞLERİNİN YANINDADIR”
Azerbaycan´a yönelik Ermenistan saldırıları hakkında Twitter hesabından paylaşım yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Azerbaycan´a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyen Ermenistan, bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türk Milleti her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkânlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır” dedi.
AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR
AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR
Muş´ta Avrupa Spor Haftası dolayısıyla birçok branşta düzenlenen etkinlikler devam ediyor.
MALAZGİRT´TEKİ FENOMEN KÖPEK
MALAZGİRT´TEKİ FENOMEN KÖPEK
Muş´un Malazgirt ilçesinde Eylül ayında devam eden sıcaklardan bunalan sokak köpeği soğuk içecek içerek uyumasının ardında fotoğraflarının sosyal medya da paylaşılmasıyla büyük ilgi gördü.
MHP 13. OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
MHP 13. OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Muş Bulanık İlçe Teşkilatı 13. olağan kongresini yaptı.
2. OLAĞAN KONGRE GERÇEKLEŞTİ
2. OLAĞAN KONGRE GERÇEKLEŞTİ
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Muş Malazgirt İlçe Teşkilatı 2. olağan kongresi gerçekleşti.
MUŞ´LU VEKİLLER DESTEK YÜRÜYÜŞÜNE KATILDI
MUŞ´LU VEKİLLER DESTEK YÜRÜYÜŞÜNE KATILDI
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2014´teki Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturması kapsamında gözaltına alınan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen´ e destek yürüyüşüne HDP Muş milletvekilleri Şevin Coşkun ve Gülüstan Kılıç Koçyiğit ile bazı partililer katıldı.
MESLEK KURSLARI İLE İŞ İMKÂNI DOĞUYOR
MESLEK KURSLARI İLE İŞ İMKÂNI DOĞUYOR
Muş Belediyesi, İŞKUR ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde yeni açılan güzellik ve saç bakım kursu yoğun ilgi görüyor.
UMADER´DEN YARDIM ELİ UZANIYOR
UMADER´DEN YARDIM ELİ UZANIYOR
Uluslararası Mazlumların Derneği (UMADER) Muş İl Başkanı Çetin Temel yeni tip koronavirüs (covid-19) dolayısıyla ihtiyaç sahibi vatandaşların her türlü ihtiyaçlarını gidermeye yönelik faaliyetlerini sürdürüyor.
KARDEŞ ÜLKE YALNIZ DEĞİL!
KARDEŞ ÜLKE YALNIZ DEĞİL!
Azerbaycan´a yönelik Ermenistan saldırılarına tüm ülkede olduğu gibi Muş´lu vatandaşlar tarafından da sosyal medya hesaplarında Ermenistan saldırısı esefle kınandı.
34 PROJEYE 35 MİLYON LİRA HİBE
34 PROJEYE 35 MİLYON LİRA HİBE
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğün resmi internet sayfasında Tarım Ve Orman Bakanlığı tarafından 34 Projeye 35 Milyon Lira Hibe Desteği sağlanacağını açıklandı.
JEOTERMAL KAYNAKLARININ ÖNEMİ
JEOTERMAL KAYNAKLARININ ÖNEMİ
Muş´lu Doç. Dr. Mehmet Furkan Şener Türkiye´de jeotermal kaynaklarının varlığından ve jeotermal kaynaklarının önemine değinerek açıklamalarda bulundu.
İLÇE BAŞKANLIĞINDAN EV ZİYARETLERİ
İLÇE BAŞKANLIĞINDAN EV ZİYARETLERİ
Muş´un Bulanık ilçesinde AK Parti İlçe Başkanı Resul Bulut, Başkan Yardımcısı Selami Aral, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Avukat Tuğba Çağlar Gökdağ ile yönetim kurulu üyeleri ev ziyaretleri gerçekleştirdi.
DOĞRU BİLGİ HAYAT KURTARIR
DOĞRU BİLGİ HAYAT KURTARIR
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, temaslı kişi bilgilerinin doğru verilmesi ile ilgili yeni kararlar alındı.
CERN RD51 PROTOKOLÜ İMZALANDI
CERN RD51 PROTOKOLÜ İMZALANDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Öğretim üyesi Dr. Yalçın Kalkan´ın yürütücü olarak Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna (TAEK) önerdiği "CERN RD51 İş Birliği” çerçevesinde protokol imzalandı.
AÇSH, “KİMSE, KİMSESİZ DEĞİLDİR”
AÇSH, “KİMSE, KİMSESİZ DEĞİLDİR”
Muş Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü resmi internet sitesinde bir televizyon kanalında, "Kimsesiz Çocukları" konu alan dizi hakkında basın açıklamasını duyurdu.
ROMA DÖNEMİNE AİT 132 TARİHİ ESER ELE GEÇİRİLDİ
ROMA DÖNEMİNE AİT 132 TARİHİ ESER ELE GEÇİRİLDİ
Muş´ta Roma dönemine ait 125 sikke ile 7 obje ele geçirildi.
"PANCAR ALIM KAMPANYA"SI BAŞLADI
"PANCAR ALIM KAMPANYA"SI BAŞLADI
Muş Şeker Üretim Sanayi A.Ş, 39. Pancar Alım Kampanyasını törenle başlattı.
EĞİTİM SONUNDA MESLEK YOLU AÇILIYOR
EĞİTİM SONUNDA MESLEK YOLU AÇILIYOR
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Ek Hizmet Binasında açtıkları Kuaför Kursu ile usta öğreticilerden kuaförlük eğitimini alan kursiyerlerin meslek edinme yolu açılıyor.
"BOZKIRIN TEZENESİ" 8´İNCİ YILINDA UNUTULMADI
"BOZKIRIN TEZENESİ" 8´İNCİ YILINDA UNUTULMADI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Türk halk müziğinin duayen ismi, ´Bozkırın Tezenesi´ Neşet Ertaşı, vefatının 8´inci yılında andı.
Muş Ovası Gazetesi
03.06.2020
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.7507
EURO
9.0268
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Resüller, Nebiler miras bırakmaz, onların bıraktıkları, sadakadır

Hz. Muhammed
1499 İnebahtı Kalesi`nin Fethi
1920 Sarıkamış`ın Kurtuluşu