MALAZGİRT´TİN TARİHİ İZLERİNE BELGESEL FİLMİ ÇEKİLİYOR
Malazgirt´in Savaş alanı tespiti çalışmaları Ünlü Belgesel Film Yapımcısı Coşkun Aral tarafından tarihin izleri yansıtılarak çekilecek.
Tarih: 16.9.2020 06:09:21

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın desteklediği, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Ahlat Müze Müdürlüğü, Muş Alparslan Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi iş birliğiyle ´Malazgirt Savaş Alanının Tespiti, Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırması´ kapsamında 10 üniversiteden bir araya gelen 30 akademisyen, savaş alanı tespiti üzerine çalışmalarına devam ederken çalışmalara katılan Ünlü Belgesel Film Yapımcısı Coşkun Aral´ da çalışmaları yakından takip ederek her bir çalışmayı belgesel filmine aktararak yapılan çalışmaları aktararak tarihin tüm izlerine halka sunacak. Bölgede çalışmalarını sürdüren akademisyenler, orduların karargâhlarının kurulduğu ve muharebenin kazanıldığı yer ile savaşın taktikleri ve lojistik boyutunu bütün yönleriyle detaylı araştırmaları kaydeden Aral, dünyada birkaç örneği olan bir belgesel çekmiş olacak. Belgesel filminin tarihin izlerini bilimsel veriler ışığında bütün detaylarıyla ortaya konulması yönünde de önemli bir belgesel çekimi o-olacağını ifade eden Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat,”Nasip olursa bu proje ile ilgili ciddi bir belgesel çekilecek. Coşkun Bey hoş geldiniz sizlere de çok teşekkür ediyorum. Kendisini burada ağırlamaktan çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Daha önce belgesellerini televizyonlardan seyrettiğimiz, şu günlerde ise özellikle YouTube üzerinden çok ciddi yayınları var. Ben Coşkun bey´e bu konuda çok teşekkür etmek istiyorum. Türkiye´de yerli ve milli bir bakış açısı, Türkiye´nin kendi kodlarına kendi mirasına sahip çıkma adına özellikle YouTube´da çok önemli mesajları var. Aslında bugün burada olmasının sebeplerinden bir tanesi bu mesajları genç kardeşlerimize üniversitelere verebilmek. Bu açıdan da bizi ziyadesiyle mutlu etti. Başta Sayın Adnan Çevik hocamız olmak üzere Coşkun Aral Bey´e ve diğer misafirlerimize Türkiye´nin farklı birçok yerinden gelen çok kıymetli hocalarımıza, üniversitemizden katkı sunan değerli akademisyenlere çok teşekkür ediyorum” ibarelerine yer verdi.

‘Arkeoloji ,Antropoloji Ve Jeoloji Alanında Önemli Bir Araştırma´

´Malazgirt Savaş Alanının Tespiti, Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırması´ kapsamında çalışmalara katılan Ünlü Belgesel Film Yapımcısı Aral Coşkun,”Merhabalar Öncelikle Sayın Rektörüm gerçekten bu proje için sizleri kutluyorum Muş Alparslan Üniversitesi bünyesinde Türkiye´de 10 üniversitenin çok farklı alanlarda hem arkeoloji hem antropoloji hem de jeoloji alanında çok değerli akademisyenlerin olduğu bir araştırma ile dünyada benzerleri sadece birkaç ülkede yapılan savaş arkeolojisi üzerine bir belgesel yapma fırsatı bulmak istiyorum. Daha önce güzel bir çalışma yaptım YouTube´da onu da izleyebilirsiniz.” Dedi

‘Dünyadaki En Önemli Arkeolojisine Belki De Katkım Olacak´

Belgesel çekimi ile farklı kazanımların olacağını ifade eden Aral, “Anadolu Dünya arkeolojisi çok önemli bir yer ama bunu da bitirirsem dünyadaki en önemli arkeolojisine belki de katkım olacak. Önemli bir şey çünkü Savaşı tanımayan Barış´ı sağlayamaz yani burada önemli olan Türklerin Anadolu´ya girdiklerinde bu coğrafyadaki varlıkları ve ardından bıraktıkları izleri, bugün bize bırakılan bu değerli mirasların ne olduğunu nasıl olduğunu nasıl başladığını somut verilerle ortaya koymak çok ciddi bir çalışma. Yani ilk kez ben birbirinden farklı alanlarda çok değerli hocalarımızın ortak çabalarına tanıklık etme fırsatı buldum. Fakat tekrar Sayın Kültür Bakanımızın desteğine ve Sayın Valimizin desteğine de ama özellikle sizin öncülüğünüzde yapılan bir çalışmaya ve çabaya teşekkür ederim.  Bir başka anlamda da bende Güney Doğuluyum Güneydoğu´nun eğitimde makûs bir kaderi var.  Burayı gördükten sonra bu fırsatları değerlendirdikten genç kardeşlerimize için inanılmaz bir fırsat Çünkü demin Adnan hocamızın dediği gibi bir arkeoloji çalışması değil aynı zamanda milyonlarca yıllık yeryüzünün son 10.000 yıllık birikim değişiminde bu topraklarda yaşanmışlıkların da bir belgeseli çıkmış olacak.

‘Dünyanın En Değerli Uygarlıkların İzleri Burada´

Aral, “Malum Demir çağından başladık Urartu medeniyeti bu topraklardan geldi Dünyanın en değerli uygarlıkların izleri buradayken birdenbire Selçuklu dönemi ve Türklerin Anadolu´ya girişi ile bölgede farklı başlayan Osmanlı ile bugünlere bizlere ulaştırılan Cumhuriyetin bütün değerlerini tanıma fırsatlarında buluyoruz.

Bölgenin kaderini değiştirecek bir çalışma olacak.  Çünkü Hocam çok güzel belirledi biz savaştan bahsetmiyoruz.  Bir de Malazgirt ilçesindeki kale ve surları Diyarbakır kadar önemli ve eski değerleri olan bugünde hala dimdik ayakta olan bir yerleşim bölgesinden, bahsediyoruz.  Bütün bunların da değeri ortaya çıkmış olacak. –i-İleride bu çalışmalar öncülük yapacak olup Anadolu´nun bu bölgesinde birbirinden farklı uygarlıkların izlerini de sürmeye çalışacağız. Ortak çalışmada yer alan herkese ben tekrar tekrar teşekkür ediyorum bana bu fırsatı verdikleri için.” Şeklinde konuştu. M.YENER

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
JEOTERMALİN DEPREMLE İLİŞİĞİ
JEOTERMALİN DEPREMLE İLİŞİĞİ
Muş´lu Doç. Dr. Mehmet Furkan Şener katıldığı canlı yayın programında ülkemizde son zamanlarda yaşanılan deprem ve depremle ilişiği olan jeotermal üzerine önemli bilgilendirmelerde bulundu.
ATIL DURUMDAKİ ATÖLYE YENİLENEREK KÜTÜPHANEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
ATIL DURUMDAKİ ATÖLYE YENİLENEREK KÜTÜPHANEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
Muş´un Hasköy ilçesinde atıl durumdaki metal atölyesi yenilenerek halk kütüphanesine dönüştürüldü.
MUŞ´TA “OKULUM TEMİZ BELGESİ” OKULLARA DAĞITILDI
MUŞ´TA “OKULUM TEMİZ BELGESİ” OKULLARA DAĞITILDI
Koronavirüs (Covid 19) salgını süresince Bakanlığımızın hazırlamış olduğu Okul ve Kurumlarımızda Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Kontrol Kılavuzu kapsamında "Okulum Temiz Belge"sine başvuran ve bu belgeyi almaya hak kazanan okullarımızın belgeleri törenle dağıtıldı.
MHP MYK ÜYESİNDEN SAMİMİ AÇIKLAMALAR
MHP MYK ÜYESİNDEN SAMİMİ AÇIKLAMALAR
Muş´ta Milliyetçi Hareket Partisi´nin (MHP), “İstikbal İçin Birlik, İstikbal İçin Dirlik, Kazanan Türkiye Olacak” sloganıyla çıkılan yolda parti üyeleriyle bir araya gelen MYK Üyesi Necmi Yıldırım samimi açıklamalarda bulunarak önemli konulara değindi.
GÖLETLİ VE LALE VADİSİ PARKLARI SPOR ETKİNLİKLERİNE KUCAK AÇTI
GÖLETLİ VE LALE VADİSİ PARKLARI SPOR ETKİNLİKLERİNE KUCAK AÇTI
Avrupa Spor Haftası kapsamında 81 ilde eş zamanlı yapılan etkinlikler Muş´ta da başladı. 23-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliklere Muş Belediyesi´nin Göletli ve Lale Vadisi Parkları ev sahipliği yapacak.
MATEMATİK OLİMPİYATLARINA ÖĞRENCİ HAZIRLAMAYA START VERİLDİ
MATEMATİK OLİMPİYATLARINA ÖĞRENCİ HAZIRLAMAYA START VERİLDİ
Muş´ta "Matematik Olimpiyatlarına Öğrenci Hazırlama" çalışmalarının ilk görüşmeleri başladı.
TEDBİRLER ELDEN BIRAKILMADAN DENETİMLERE DEVAM EDİLİYOR
TEDBİRLER ELDEN BIRAKILMADAN DENETİMLERE DEVAM EDİLİYOR
“Covid-19 Tedbirleri Kapsamında Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, şehir merkezindeki esnafları dolaşarak denetimlerde bulundu.
MALAZGİRT´TE ARA YOLLAR YENİLENİYOR
MALAZGİRT´TE ARA YOLLAR YENİLENİYOR
20 bin nüfusu ile her geçen gün büyüyen ve gelişen Malazgirt´ti geleceğe hazırlayan Malazgirt Belediyesi, yaya güvenliğini ön plana çıkaran bordür, tretuvar ve parke taşı çalışmalarıyla, cadde ve sokakları yeniliyor.
MALAZGİRT´TE DENETİMLER YOĞUNLAŞTI
MALAZGİRT´TE DENETİMLER YOĞUNLAŞTI
Muş´un Malazgirt ilçesinde korona virüs tedbirleri kapsamında ilçe merkezinde denetim yapıldı.
İŞVEREN SORUN VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GÖRÜŞÜLDÜ
İŞVEREN SORUN VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GÖRÜŞÜLDÜ
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu tarafından kentte ekonomik faaliyetlerini yürütmekte olan işverenlerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin saha çalışmaları gerçekleştirildi.
MATEMATİK OLİMPİYATLARINA ÖĞRENCİ HAZIRLAMAYA START VERİLDİ
MATEMATİK OLİMPİYATLARINA ÖĞRENCİ HAZIRLAMAYA START VERİLDİ
Muş´ta "Matematik Olimpiyatlarına Öğrenci Hazırlama" çalışmalarının ilk görüşmeleri başladı.
HAZIRLIK MUAFİYET SINAVLARI DUYURULDU
HAZIRLIK MUAFİYET SINAVLARI DUYURULDU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) İngilizce Öğretmenliği ve İslami İlimler Fakültesi Zorunlu Hazırlık Sınıfı Muafiyet Sınav duyurusunu resmi internet sayfasında duyurdu.
MALAZGİRTLİ ÇİFTÇİLER FASULYE HASADINA BAŞLADILAR
MALAZGİRTLİ ÇİFTÇİLER FASULYE HASADINA BAŞLADILAR
Muş´un Malazgirt ilçesindeki çiftçiler devlet desteğiyle aldıkları %75 hibe desteğiyle ektikleri kuru fasulye hasadına başladılar.
İLİDİ´DEN ERİCEK KÖYÜNE ZİYARET
İLİDİ´DEN ERİCEK KÖYÜNE ZİYARET
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Mehmet İlidi, ilçeye bağlı Ericek Köyüne ziyaret gerçekleştirdi. Gerçekleşen ziyarette İlidi, Köylere Hizmet Götürme Birliği Bünyesinde yürütülen yol çalışmalarını yerinde analiz etti.
KONUKBEKLER BELDESİNDE ALT YAPI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
KONUKBEKLER BELDESİNDE ALT YAPI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Muş´un Konukbekler Belde Belediyesince, beldenin birçok yerinde başlatılan alt ve üst yapı çalışmaları sürüyor.
MŞÜ 3. YEDEK KONTEJANI ADAYLARINI BEKLİYOR
MŞÜ 3. YEDEK KONTEJANI ADAYLARINI BEKLİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, boş kalan kontenjanlara sıralamaya göre kayıt hakkı elde eden 3. yedek adaylarını alacağını duyurdu.
AÇSH KADINA YÖNELİK ŞİDDETE DUR DEDİ
AÇSH KADINA YÖNELİK ŞİDDETE DUR DEDİ
Kadına yönelik artan şiddete karşı Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Muş Merkez´de, Varto, Malazgirt, Bulanık ve Hasköy ilçelerindeki mahalle muhtarları ile bir araya gelerek Kadına yönelik Şiddet konusunda bilgilendirildi.
KAÇAK AVA GİDERKEN AVLANDILAR
KAÇAK AVA GİDERKEN AVLANDILAR
Doğa Koruma ve Milli Parklar Muş İl Müdürlüğü ekipleri kaçak avcılığın önüne geçmek ve yaban hayvanlarını korumak için çalışmalarını aralıksız sürdürürken kaçak yollarla avlanan avcılara da cezai işlem uygulandı.
KABİNE TOPLANTISINDAN MİLLETE SESLENİŞ
KABİNE TOPLANTISINDAN MİLLETE SESLENİŞ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Maske kullanımı ve fiziki mesafe hususlarına riayete davet ediyorum.” dedi.
AVRUPA SPOR ETKİNLİKLERİ HEYECANI BAŞLIYOR
AVRUPA SPOR ETKİNLİKLERİ HEYECANI BAŞLIYOR
81 ilde düzenlenen Avrupa Spor Haftası etkinlikleri her yıl olduğu gibi bu yılda heyecanla Muş´ta pandemi kuralları çerçevesinde düzenlenecek. Etkinlikler 23-30 Eylül tarihleri arasında sürecek.
BURSTAN YARARLANMAK İSTEYEN MUŞ´LU ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!
BURSTAN YARARLANMAK İSTEYEN MUŞ´LU ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!
Muş´ta maddi durumu kısıtlı olan Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim öğrencilerinin Vakıflar Genel Müdürlüğü 2020–2021 eğitim yılı burs başvurularının başladığını resmi internet sayfasında duyurdu.
Muş Ovası Gazetesi
03.06.2020
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.6630
EURO
8.9277
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."

Yunus Emre
1396 Yıldırım Beyazıt Han`ın Zaferi
1730 Patrona Halil İsyanı
1922 Lapsek`in Kurtuluşu
1958 Kemer Barajının Açılması