KOĞAK KÖYÜ, MŞÜ´DE TANITILDI
Bulanık İlçesi´ne bağlı Koğak Köyü, “Muş Bulanık Koğak (Dokuzpınar) Köyünde Bulunan Kültürel Değerlerin Tespiti ve Tarihi Medresesinin Tanıtılması” başlıklı proje kapsamında, Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) düzenlenen konferans ile tanıtıldı.
Tarih: 3.11.2018 06:33:00

 

İlimizin kadim ve kültürel değerlerinden Bulanık İlçesi´ne bağlı Koğak Köyü Muş Alparslan Üniversitesi´nin gündemi oldu. Muş Alparslan Üniversitesi, Muş´un kültürel değerlerinin gün yüzüne çıkartılmasına dönük faaliyetleri sürüyor. Sürdürülen faaliyetler kapsamında bölgedeki kadim medrese ve kültür merkezlerinden biri olan Bulanık İlçesi´ne bağlı Koğak Köyü, “Muş Bulanık Koğak (Dokuzpınar) Köyünde Bulunan Kültürel Değerlerin Tespiti ve Tarihi Medresesinin Tanıtılması” başlıklı proje kapsamında, üniversitenin ev sahipliğinde düzenlenen konferans ile tanıtıldı.

Bilimsel Araştırmalar-Yayınlar ve Projeler Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAYPUAM) tarafından desteklenen proje kapsamında, 1071 Kongre ve Kültür Merkezinde icra edilen konferansa; Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ve Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile akademik personel ve öğrenciler katıldı.

İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyelerinden Dr. Mehmet Salmazzem´in yürütücülüğünü yaptığı ve çeşitli alanlardan birçok akademisyenin görev aldığı proje kapsamındaki konferansta, yazılı ve sözlü kaynaklar esas alınarak, Koğak´ın tarihi ve kültürel değerleri hakkında önemli bilgiler paylaşıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Mutlu konferansta yaptığı selamlama konuşmasında, Muş´un tanıtımı açısından önem taşıyan bu değerli projenin hayata geçmesi için verdiği destekten ötürü Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´a ve BAYPUAM birimine teşekkür etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ise, bu tür nitelikli akademik çalışmaların Muş´un kültürel ve tarihi zenginliğini açığa çıkarma ve literatüre kazandırma bağlamında taşıdığı kıymeti vurguladı.

İki oturum şeklinde düzenlenen konferansın birinci oturumunu Dr. Öğr. Üyesi Canser Kardaş yönetti. Oturumun ilk konuşmacısı olarak, Koğak´ın tarihine ve coğrafyasına değinen Doç. Dr. İrşad Sami Yuca, söz konusu yerleşim yerinin farklı millet ve inançtan pek çok insana asırlarca ev sahipliği yaptığını ifade etti. İlk oturumun ikinci konuşmacısı Dr. Esra Çıplak ise tarihi geçmişi 800 yıla dayanan Şeyh Burhaneddin-i Koğakî´nin vakfiyesi hakkında kapsamlı bilgiler vererek günümüze kadar ulaşabilen vakfiye örneklerinin Koğak´ın Osmanlı döneminde geniş vakıf arazilerine ve bir medreseye sahip olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

Koğak´ın asırlarca bölgenin mühim ilim merkezlerinden biri olduğuna değinen Dr. Mehmet Salmazzem, Koğak medresesinin Mele Resul-i Sipkî, Şeyh Halid-i Olekî, Şeyh Mırad, Bediüzzaman Said Nursî, Mele Halil-i Koğakî, Mele Resul-i Koğakî ve Sadreddin Yüksel gibi önemli pek çok müderris ve talebeye ev sahipliği yaptığını kaydederek Koğak Medresesindeki eğitim sisteminin yanı sıra burada okutulan tefsir kitapları hakkında da çeşitli bilgiler verdi.

Dr. Ejder Ulutaş, Muş´un eski milletvekillerinden Koğaklı Gıyasettin Emre ve Kasım Emre´nin şeyhlik geleneğine sahip bir aileden gelmeleri hasebiyle şeyhliğin siyaset kurumu ile ilişkisi hakkında dikkat çekici bilgiler aktarırken, Arş. Gör. Şeyhmus Bingül, 19. yüzyıl Osmanlı modernleşmesinin hukuki altyapısını oluşturan Tanzimat Dönemi yenilikleri çerçevesinde Muş Sancağında yürütülen maarif faaliyetleri hakkında bilgi verdi ve II. Abdülhamid döneminde sayıları artan iptidai ve rüştiye mekteplerinin Muş Sancağındaki kuruluş süreci ve nicel sayıları hakkında kapsamlı bilgiler sundu.

Dr. Yılmaz Mutlu´nun başkanlığında icra edilen ikinci oturumda, “Koğak´ta Sosyal ve Kültürel Hayatın Motifleri” başlıklı sunumunda Öğr. Gör. İbrahim Burçin Asna Koğak´a özgü kadim kültürel gelenekleri yansıtan örneklere yer verirken Koğak Medresesi müderrislerinden Mele Nurullah-ı Godişkî´nin Divanı hakkında açıklamalar yapan Dr. Sedat Kardaş, Godişkî´nin farklı konuları da işlemekle birlikte daha çok dinî ve tasavvufi temalara yer verdiği şiirlerini ekseriyetle Kürtçe kaleme aldığını, bazı şiirlerini ise Farsça, Arapça ve Türkçe klasik şiir anlayışıyla yazdığını dile getirdi.

Öğr. Gör. Nevzat Eminoğlu, Osmanlının son döneminde Koğak´ta müderrislik yapan Şeyh Fethullah-ı Verkanisî ve Cumhuriyet döneminde Koğak´ta müderrislik yapan Şeyh Maruf-i Koğakî ve Mele Sadeddin-i Lizî hakkında kapsamlı açıklamalarda bulundu. Dr. Mehmet Özalper, Adnan Menderes ile birlikte Yassıada´da yargılan Türkiye´nin ilk bağımsız milletvekili Koğaklı Gıyasettin Emre´nin siyasi kimliği hakkında çarpıcı bilgiler aktarırken, Öğr. Gör. Ümit Işık da Koğak´ın son müderrislerinden Kasidevan Mele Halid-i Koğakî hakkında ilgi çekici bilgiler verdi.

Proje yürütücüsü Dr. Salmazzem, Mele Halid-i Koğakî´nin Koğak hakkında kaleme aldığı kasidelerden birini okumasıyla sona eren konferansın ardından projenin ürünü olarak Koğak temalı bir kitabın yayımlanmasının planlandığını belirterek katılımcılara ve dinleyicilere teşekkür etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KOĞAK KÖYÜ TANITILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖZEL ÇOCUKLAR GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ
ÖZEL ÇOCUKLAR GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ
“21 Mart Dünya Dowm Sendromu Farkındalık Günü” dolayısıyla, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce “+1 Arkadaşım” başlığı altında organize edilen etkinlkler çerçevesinde, özel çocuklar gönüllerince eğlendi.
ULAŞIM İMKANLARI İYİLEŞTİRİLDİ
ULAŞIM İMKANLARI İYİLEŞTİRİLDİ
Bulanık İlçesi´nde, Bulanık Belediyesi tarafından havaların iyiye gitmesiyle beraber başlatılan yol yapım çalışmalarıyla, ilçede ulaşım imkanları iyileştirildi.
MŞÜ, ÖĞRETİM ÜYESİ ALIMINA ÇIKTI
MŞÜ, ÖĞRETİM ÜYESİ ALIMINA ÇIKTI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Öğretim Üyesi Kadrolarına Yükseltilme ve Atanma Yönergesi kriterlerini sağlamış olmak koşuluyla öğretim üyesi alımına çıktı.
KİTAP-KAHVE PROJESİ´NİN AÇILIŞI YAPILDI
KİTAP-KAHVE PROJESİ´NİN AÇILIŞI YAPILDI
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve ÖZGÜR-DER Muş İl Temsilciğince “Gençlik Geleceğe Koşuyor” teması altında hazırlanan Kitap-Kahve Projesi´nin açılışı yapıldı.
ÇİFTÇİNİN PANCARININ TAMAMI ALINACAK
ÇİFTÇİNİN PANCARININ TAMAMI ALINACAK
Muş Şeker Üretim Sanayi Anonim Şirketi Genel Müdürü Hâkim Gündoğdu, kota sistemini kaldırdıklarını, çiftçinin ekeceği pancarın tamamını alacaklarını söyledi.
CHP´Lİ ÖZEL´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
CHP´Lİ ÖZEL´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, Muş´un Malazgirt ilçesinde seçim çalışmalarında bulundu.
BULANIK´TA TEMİZLİK ÇALIŞMASI
BULANIK´TA TEMİZLİK ÇALIŞMASI
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan´ın talimatları doğrultusunda ilçe genelinde başlatılan temizlik çalışmaları tüm hızıyla sürdürülüyor.
“ZİLLET İTTİFAKINI YERLE BİR EDECEĞİZ”
“ZİLLET İTTİFAKINI YERLE BİR EDECEĞİZ”
Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, “Biz zillet ittifakını yerle bir edeceğiz. Mandalcılara devletimizin kurumlarını talan etmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Burada çok ince bir çizgi var. Biz devletimizin imkanlarını mandalcılara asla zillet ittifakına teslim etmeyeceğiz” dedi
ŞAİR TUNCER, MUŞLULARLA BULUŞTU
ŞAİR TUNCER, MUŞLULARLA BULUŞTU
Muş Belediyesi´nin destekleri ile ‘Çanakkale Şehitleri´ni Anma Gecesi´nde ünlü Şair Serdar Tuncer Muşlularla buluştu.
UZAN, İLÇE HALKIYLA HASBIHAL ETTİ
UZAN, İLÇE HALKIYLA HASBIHAL ETTİ
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, ilçedeki ziyareti kapsamında bir araya geldiği vatandaşlarla hasbıhal etti.
SÜLEYMAN SOYLU, MUŞ´TAN UĞURLANDI
SÜLEYMAN SOYLU, MUŞ´TAN UĞURLANDI
Bitlis ili sınırları içerisinde gerçekleştirdiği ziyaret programlarını tamamlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Muş Alparslan Havalimanı´nda ilimizin protokolü tarafından uğurlandı.
MÜDÜR İLCİ´DEN OKUL ZİYARETLERİ
MÜDÜR İLCİ´DEN OKUL ZİYARETLERİ
İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, sürdürdüğü okul ziyaretleri kapsamında Kardeşler İlkokulu, Konukbekler İlk ve Ortaokulu ile Alparslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ni ziyaret ederek, çeşitli incelemelerde bulundu.
MŞÜ, TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDU
MŞÜ, TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ), Üniversitelerarası Türkiye Kros Şampiyonası´nda bireyselde iki madalya ve takım olarak Türkiye üçüncüsü olarak bir kupa kazandı.
BULANIK´TA ‘İMAMLAR TOPLANTISI´
BULANIK´TA ‘İMAMLAR TOPLANTISI´
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan´ın katılımlarıyla, İlçe Müftülüğü tarafından İmamlar Toplantısı düzenlendi.
ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERLE BİR ARAYA GELİNDİ
ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERLE BİR ARAYA GELİNDİ
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104´üncü yıldönümü münasebetiyle Muş Valiliği himayesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen yemek programında şehit aileleri ve gaziler ile bir araya gelindi.
YERLİKAYA VE HEYETİ BUGÜN MUŞ´TA
YERLİKAYA VE HEYETİ BUGÜN MUŞ´TA
Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, beraberindeki heyet ile birlikte çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere bugün Muş´a geliyor.
KAZ ETİ SOFRALARI SÜSLÜYOR
KAZ ETİ SOFRALARI SÜSLÜYOR
Türkiye´de kaz yetiştiriciliğinde Kars´tan sonra 100 bin kaz varlığıyla ikinci sırada önemli yere sahip olan Muş´ta, kaz yemekleri sofraların vazgeçilmez lezzeti haline geldi.
HAYVAN SAYISINI 350´YE YÜKSELTTİ
HAYVAN SAYISINI 350´YE YÜKSELTTİ
İlimizdeki bir yatırımcı, devlet desteği ile 3,5 milyona kurduğu çiftlikteki 120 hayvan sayısını, sunduğu modernizasyon projesiyle 350´ye yükseltti.
“OYUNLARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”
“OYUNLARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, ilçede şehit aileleri ve gaziler onuruna verilen yemek programında yaptığı konuşmasında, “Hain mihraklara karşı, üzerimize oynan oyunlara boyun eğmeyeceğiz” dedi.
“GERÇEK DIŞI OLDUĞU ORTADADIR”
“GERÇEK DIŞI OLDUĞU ORTADADIR”
Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, kurum hakkında yapılan asılsız haber, sosyal medya üzerinden yapılan yanlış ve doğru olmayan yönlendirmeler ile il müdürlüğüne isnat edilen açıklamaların gerçek dışı olduğunu duyurdu.
ZAFERİN 104´ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI
ZAFERİN 104´ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104´üncü yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.
Muş Ovası Gazetesi
15.02.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN
İHALE İLANI
İHALE İLANI
BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz

Hz. Muhammed
1394 Ulu? Bey`in do?umu
2006 Dünya Su Günü, Mart dokuzu so?u?u ve f?rt?nas?.