KOĞAK KÖYÜ, MŞÜ´DE TANITILDI
Bulanık İlçesi´ne bağlı Koğak Köyü, “Muş Bulanık Koğak (Dokuzpınar) Köyünde Bulunan Kültürel Değerlerin Tespiti ve Tarihi Medresesinin Tanıtılması” başlıklı proje kapsamında, Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) düzenlenen konferans ile tanıtıldı.
Tarih: 3.11.2018 06:33:00

 

İlimizin kadim ve kültürel değerlerinden Bulanık İlçesi´ne bağlı Koğak Köyü Muş Alparslan Üniversitesi´nin gündemi oldu. Muş Alparslan Üniversitesi, Muş´un kültürel değerlerinin gün yüzüne çıkartılmasına dönük faaliyetleri sürüyor. Sürdürülen faaliyetler kapsamında bölgedeki kadim medrese ve kültür merkezlerinden biri olan Bulanık İlçesi´ne bağlı Koğak Köyü, “Muş Bulanık Koğak (Dokuzpınar) Köyünde Bulunan Kültürel Değerlerin Tespiti ve Tarihi Medresesinin Tanıtılması” başlıklı proje kapsamında, üniversitenin ev sahipliğinde düzenlenen konferans ile tanıtıldı.

Bilimsel Araştırmalar-Yayınlar ve Projeler Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAYPUAM) tarafından desteklenen proje kapsamında, 1071 Kongre ve Kültür Merkezinde icra edilen konferansa; Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ve Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile akademik personel ve öğrenciler katıldı.

İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyelerinden Dr. Mehmet Salmazzem´in yürütücülüğünü yaptığı ve çeşitli alanlardan birçok akademisyenin görev aldığı proje kapsamındaki konferansta, yazılı ve sözlü kaynaklar esas alınarak, Koğak´ın tarihi ve kültürel değerleri hakkında önemli bilgiler paylaşıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Mutlu konferansta yaptığı selamlama konuşmasında, Muş´un tanıtımı açısından önem taşıyan bu değerli projenin hayata geçmesi için verdiği destekten ötürü Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´a ve BAYPUAM birimine teşekkür etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ise, bu tür nitelikli akademik çalışmaların Muş´un kültürel ve tarihi zenginliğini açığa çıkarma ve literatüre kazandırma bağlamında taşıdığı kıymeti vurguladı.

İki oturum şeklinde düzenlenen konferansın birinci oturumunu Dr. Öğr. Üyesi Canser Kardaş yönetti. Oturumun ilk konuşmacısı olarak, Koğak´ın tarihine ve coğrafyasına değinen Doç. Dr. İrşad Sami Yuca, söz konusu yerleşim yerinin farklı millet ve inançtan pek çok insana asırlarca ev sahipliği yaptığını ifade etti. İlk oturumun ikinci konuşmacısı Dr. Esra Çıplak ise tarihi geçmişi 800 yıla dayanan Şeyh Burhaneddin-i Koğakî´nin vakfiyesi hakkında kapsamlı bilgiler vererek günümüze kadar ulaşabilen vakfiye örneklerinin Koğak´ın Osmanlı döneminde geniş vakıf arazilerine ve bir medreseye sahip olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

Koğak´ın asırlarca bölgenin mühim ilim merkezlerinden biri olduğuna değinen Dr. Mehmet Salmazzem, Koğak medresesinin Mele Resul-i Sipkî, Şeyh Halid-i Olekî, Şeyh Mırad, Bediüzzaman Said Nursî, Mele Halil-i Koğakî, Mele Resul-i Koğakî ve Sadreddin Yüksel gibi önemli pek çok müderris ve talebeye ev sahipliği yaptığını kaydederek Koğak Medresesindeki eğitim sisteminin yanı sıra burada okutulan tefsir kitapları hakkında da çeşitli bilgiler verdi.

Dr. Ejder Ulutaş, Muş´un eski milletvekillerinden Koğaklı Gıyasettin Emre ve Kasım Emre´nin şeyhlik geleneğine sahip bir aileden gelmeleri hasebiyle şeyhliğin siyaset kurumu ile ilişkisi hakkında dikkat çekici bilgiler aktarırken, Arş. Gör. Şeyhmus Bingül, 19. yüzyıl Osmanlı modernleşmesinin hukuki altyapısını oluşturan Tanzimat Dönemi yenilikleri çerçevesinde Muş Sancağında yürütülen maarif faaliyetleri hakkında bilgi verdi ve II. Abdülhamid döneminde sayıları artan iptidai ve rüştiye mekteplerinin Muş Sancağındaki kuruluş süreci ve nicel sayıları hakkında kapsamlı bilgiler sundu.

Dr. Yılmaz Mutlu´nun başkanlığında icra edilen ikinci oturumda, “Koğak´ta Sosyal ve Kültürel Hayatın Motifleri” başlıklı sunumunda Öğr. Gör. İbrahim Burçin Asna Koğak´a özgü kadim kültürel gelenekleri yansıtan örneklere yer verirken Koğak Medresesi müderrislerinden Mele Nurullah-ı Godişkî´nin Divanı hakkında açıklamalar yapan Dr. Sedat Kardaş, Godişkî´nin farklı konuları da işlemekle birlikte daha çok dinî ve tasavvufi temalara yer verdiği şiirlerini ekseriyetle Kürtçe kaleme aldığını, bazı şiirlerini ise Farsça, Arapça ve Türkçe klasik şiir anlayışıyla yazdığını dile getirdi.

Öğr. Gör. Nevzat Eminoğlu, Osmanlının son döneminde Koğak´ta müderrislik yapan Şeyh Fethullah-ı Verkanisî ve Cumhuriyet döneminde Koğak´ta müderrislik yapan Şeyh Maruf-i Koğakî ve Mele Sadeddin-i Lizî hakkında kapsamlı açıklamalarda bulundu. Dr. Mehmet Özalper, Adnan Menderes ile birlikte Yassıada´da yargılan Türkiye´nin ilk bağımsız milletvekili Koğaklı Gıyasettin Emre´nin siyasi kimliği hakkında çarpıcı bilgiler aktarırken, Öğr. Gör. Ümit Işık da Koğak´ın son müderrislerinden Kasidevan Mele Halid-i Koğakî hakkında ilgi çekici bilgiler verdi.

Proje yürütücüsü Dr. Salmazzem, Mele Halid-i Koğakî´nin Koğak hakkında kaleme aldığı kasidelerden birini okumasıyla sona eren konferansın ardından projenin ürünü olarak Koğak temalı bir kitabın yayımlanmasının planlandığını belirterek katılımcılara ve dinleyicilere teşekkür etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KOĞAK KÖYÜ TANITILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Cam Kemik Hastasının Gülen Yüzü Oldular
Cam Kemik Hastasının Gülen Yüzü Oldular
Varto İlçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya Dekorasyon Bölümü öğrencilerinin atık eşyalardan yaptıkları malzemelerin satışından elde edilen parayla, cam kemik hastası Muhammed Can Gümgüm´e elektrikli araba alındı.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN TARİHİ İLÇEYE ZİYARET
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN TARİHİ İLÇEYE ZİYARET
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, beraberindeki heyet ile birlikte Malazgirt İlçesi´ni ziyaret etti.
YABAN HAYVANLARA KOLİLERCE TAVUK ETİ
YABAN HAYVANLARA KOLİLERCE TAVUK ETİ
Malazgirt İlçesi´nde kasap ve şarküteri işleten duyarlı vatandaş Bayram Güvenir, kar altında yiyecek bulmakta zorluk çeken yaban hayvanları için doğaya kolilerce tavuk eti bıraktı.
SPOR LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN DERECE
SPOR LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN DERECE
Muş Spor Lisesi öğrencileri, Antalya ilinde katılım sağladıkları kız ve erkekler kros Türkiye yarışmalarında derece elde ettiler.
SIRRI SAKIK, PARTİLİLERE HİTAP ETTİ
SIRRI SAKIK, PARTİLİLERE HİTAP ETTİ
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Belediye Başkan Adayı Sırrı Sakık, parti binasında bir araya geldiği partililere hitap etti.
Öğretmenler Buluşması´nın Beşincisi Gerçekleştirildi
Öğretmenler Buluşması´nın Beşincisi Gerçekleştirildi
Bulanık İlçesi´nde İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan´ın başkanlığında Öğretmenler Buluşması´nın beşincisi gerçekleştirildi.
KAR YAĞIŞI SONRASINDA HUMMALI TEMİZLEME ÇALIŞMASI
KAR YAĞIŞI SONRASINDA HUMMALI TEMİZLEME ÇALIŞMASI
Varto Belediyesi, ilçede etkili olan kar yağışının ardından temizleme çalışması başlatıldı.
GÜLER VE TÜRKAN´DAN VARTO´YA ZİYARET
GÜLER VE TÜRKAN´DAN VARTO´YA ZİYARET
Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler, Muş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Kemal Türkan ile birlikte Varto İlçesi´ni ziyaret ederek, bir dizi incelemelerde bulundu.
BULANIK´TA KARLA MÜCADELE SÜRDÜRÜLÜYOR
BULANIK´TA KARLA MÜCADELE SÜRDÜRÜLÜYOR
Bulanık İlçesi´nde Bulanık Belediyesi tarafından sürdürülen karla mücadele çalışmaları, İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan tarafından incelendi.
Yöresel Halk Oyunları Gençlere Öğretiliyor
Yöresel Halk Oyunları Gençlere Öğretiliyor
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi´nde, Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle verilen Halk Oyunları Eğitimlerinde gençler, yöresel oyunları öğreniyor.
MŞÜ´DEN, “2019 YILI PERFORMANS PROGRAMI”
MŞÜ´DEN, “2019 YILI PERFORMANS PROGRAMI”
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin 2018-2022 Stratejik Planında, 2019 yılı için 17 hedef ve bu hedefler doğrultusunda 49 faaliyet öngörüldüğünü belirterek, bu doğrultuda stratejik planı değerlendirmek ve izlemek için “2019 Yılı Performans Programı” hazırlandığını söyledi.
MŞÜ´DE DOĞALGAZ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
MŞÜ´DE DOĞALGAZ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Muş Alparslan Üniversitesi´nin (MŞÜ) Doğalgaza kavuşması adına başlatılan altyapı çalışmaları tüm hızıyla sürdürülüyor.
KAR KALINLIĞI 1 METRE 10 SANTİMETREYE ULAŞTI
KAR KALINLIĞI 1 METRE 10 SANTİMETREYE ULAŞTI
İlimizde 3 gündür aralıklarla devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle 35 köy yolu ulaşıma kapanırken, kar kalınlığı ise 1 metre 10 santimetreye ulaştı.
BAŞKAN ASYA´DAN LİSEYE ZİYARET
BAŞKAN ASYA´DAN LİSEYE ZİYARET
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, okul ziyaretleri kapsamında Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ni ziyaret ederek, okul öğretmenleri ile bir araya geldi.
BAŞKAN ASYA, MAHALLE SAKİNLERİYLE BULUŞTU
BAŞKAN ASYA, MAHALLE SAKİNLERİYLE BULUŞTU
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 15 Temmuz Mahallesi sakinleri ile buluştu. Toplantının yapıldığı alanı hınca hınç dolduran vatandaşların ilgisi miting havası yaşattı.
ASYA´YA, KANDEMİR´DEN TEŞEKKÜR
ASYA´YA, KANDEMİR´DEN TEŞEKKÜR
Geçtiğimiz gün ilimize gelen AK Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Muş Belediyesi ziyaretinde, Belediye Başkanı Feyat Asya´ya hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.
131 Köy Yolunda Ulaşıma Kar Engeli
131 Köy Yolunda Ulaşıma Kar Engeli
İlimizde geçtiğimiz gün gece saatlerinde etkili olmaya başlayan kar yağışı nedeniyle 131 köy yolu ulaşıma kapandı.
KODLAMA EĞİTİMİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI
KODLAMA EĞİTİMİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI
Türkiye Vodafone Vakfı ve Habibat Derneği tarafından yürütülen “Yarını Kodlayanlar Projesi” kapsamında, ilimiz merkezine bağlı Nadaslık Köyü İlkokulu´nda öğrencilere yönelik düzenlenen kodlama eğitimi başarıyla tamamlandı.
YABAN HAYVANLAR İÇİN YEM ÇALIŞMASI
YABAN HAYVANLAR İÇİN YEM ÇALIŞMASI
Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından yaban hayvanları için yaşam alanlarına yem bırakıldı.
UZAN, ÖĞRETMEN İLE VELİLERE HİTAP ETTİ
UZAN, ÖĞRETMEN İLE VELİLERE HİTAP ETTİ
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, ilçedeki bir okulda gerçekleştirilen okul aile birliği toplantısında, toplantıya katılım sağlayan öğrenci velileri ile öğretmenlere hitap etti.
Korkut´ta Gözetmensiz Sınav ve Kantin Uygulaması
Korkut´ta Gözetmensiz Sınav ve Kantin Uygulaması
İlimiz Korkut İlçesi´nde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında başlatılan “Biz Size Güveniyoruz ve İnanıyoruz” temalı gözetmensiz sınav ve gözetimsiz kantin uygulaması gerçekleştirildi.
Muş Ovası Gazetesi
16.01.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN
İHALE İLANI
İHALE İLANI
BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI  MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
K.Y.K. MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ŞEHİT YÜCEL KURTOĞLU GÜZEL SANATLAR LİSESİ MÜDÜRÜĞÜ
DOLAR
5.3563
EURO
6.1030
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.

Mevlana
1875 İstanbul`un Galata Tüneli`nin açılışı
1942 Ankara`da ekmek vesikaya bağlandı
1942  Ankara`da Ekmek Vesikaya Bağlandı.
1991 (Irak) Körfez Savaşı başladı
1991  Körfez Savaşı`nın Başlangıcı.
1993  ABD, Irak Nükleer Tesislerine 45 Cruise Füzesi Atması.
1994  Risk Değerlendirme Kuruluşlarının Kredi Notunu Düşürmesiyle, Serbest Piyasada 9 Bin Lira Olan 1 ABD Doları Hızla Yükselişe Geçerek 17 Bin Lira`nın Üzerine Çıktı.