KOĞAK KÖYÜ, MŞÜ´DE TANITILDI
Bulanık İlçesi´ne bağlı Koğak Köyü, “Muş Bulanık Koğak (Dokuzpınar) Köyünde Bulunan Kültürel Değerlerin Tespiti ve Tarihi Medresesinin Tanıtılması” başlıklı proje kapsamında, Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) düzenlenen konferans ile tanıtıldı.
Tarih: 3.11.2018 06:33:00

 

İlimizin kadim ve kültürel değerlerinden Bulanık İlçesi´ne bağlı Koğak Köyü Muş Alparslan Üniversitesi´nin gündemi oldu. Muş Alparslan Üniversitesi, Muş´un kültürel değerlerinin gün yüzüne çıkartılmasına dönük faaliyetleri sürüyor. Sürdürülen faaliyetler kapsamında bölgedeki kadim medrese ve kültür merkezlerinden biri olan Bulanık İlçesi´ne bağlı Koğak Köyü, “Muş Bulanık Koğak (Dokuzpınar) Köyünde Bulunan Kültürel Değerlerin Tespiti ve Tarihi Medresesinin Tanıtılması” başlıklı proje kapsamında, üniversitenin ev sahipliğinde düzenlenen konferans ile tanıtıldı.

Bilimsel Araştırmalar-Yayınlar ve Projeler Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAYPUAM) tarafından desteklenen proje kapsamında, 1071 Kongre ve Kültür Merkezinde icra edilen konferansa; Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ve Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile akademik personel ve öğrenciler katıldı.

İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyelerinden Dr. Mehmet Salmazzem´in yürütücülüğünü yaptığı ve çeşitli alanlardan birçok akademisyenin görev aldığı proje kapsamındaki konferansta, yazılı ve sözlü kaynaklar esas alınarak, Koğak´ın tarihi ve kültürel değerleri hakkında önemli bilgiler paylaşıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Mutlu konferansta yaptığı selamlama konuşmasında, Muş´un tanıtımı açısından önem taşıyan bu değerli projenin hayata geçmesi için verdiği destekten ötürü Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´a ve BAYPUAM birimine teşekkür etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ise, bu tür nitelikli akademik çalışmaların Muş´un kültürel ve tarihi zenginliğini açığa çıkarma ve literatüre kazandırma bağlamında taşıdığı kıymeti vurguladı.

İki oturum şeklinde düzenlenen konferansın birinci oturumunu Dr. Öğr. Üyesi Canser Kardaş yönetti. Oturumun ilk konuşmacısı olarak, Koğak´ın tarihine ve coğrafyasına değinen Doç. Dr. İrşad Sami Yuca, söz konusu yerleşim yerinin farklı millet ve inançtan pek çok insana asırlarca ev sahipliği yaptığını ifade etti. İlk oturumun ikinci konuşmacısı Dr. Esra Çıplak ise tarihi geçmişi 800 yıla dayanan Şeyh Burhaneddin-i Koğakî´nin vakfiyesi hakkında kapsamlı bilgiler vererek günümüze kadar ulaşabilen vakfiye örneklerinin Koğak´ın Osmanlı döneminde geniş vakıf arazilerine ve bir medreseye sahip olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

Koğak´ın asırlarca bölgenin mühim ilim merkezlerinden biri olduğuna değinen Dr. Mehmet Salmazzem, Koğak medresesinin Mele Resul-i Sipkî, Şeyh Halid-i Olekî, Şeyh Mırad, Bediüzzaman Said Nursî, Mele Halil-i Koğakî, Mele Resul-i Koğakî ve Sadreddin Yüksel gibi önemli pek çok müderris ve talebeye ev sahipliği yaptığını kaydederek Koğak Medresesindeki eğitim sisteminin yanı sıra burada okutulan tefsir kitapları hakkında da çeşitli bilgiler verdi.

Dr. Ejder Ulutaş, Muş´un eski milletvekillerinden Koğaklı Gıyasettin Emre ve Kasım Emre´nin şeyhlik geleneğine sahip bir aileden gelmeleri hasebiyle şeyhliğin siyaset kurumu ile ilişkisi hakkında dikkat çekici bilgiler aktarırken, Arş. Gör. Şeyhmus Bingül, 19. yüzyıl Osmanlı modernleşmesinin hukuki altyapısını oluşturan Tanzimat Dönemi yenilikleri çerçevesinde Muş Sancağında yürütülen maarif faaliyetleri hakkında bilgi verdi ve II. Abdülhamid döneminde sayıları artan iptidai ve rüştiye mekteplerinin Muş Sancağındaki kuruluş süreci ve nicel sayıları hakkında kapsamlı bilgiler sundu.

Dr. Yılmaz Mutlu´nun başkanlığında icra edilen ikinci oturumda, “Koğak´ta Sosyal ve Kültürel Hayatın Motifleri” başlıklı sunumunda Öğr. Gör. İbrahim Burçin Asna Koğak´a özgü kadim kültürel gelenekleri yansıtan örneklere yer verirken Koğak Medresesi müderrislerinden Mele Nurullah-ı Godişkî´nin Divanı hakkında açıklamalar yapan Dr. Sedat Kardaş, Godişkî´nin farklı konuları da işlemekle birlikte daha çok dinî ve tasavvufi temalara yer verdiği şiirlerini ekseriyetle Kürtçe kaleme aldığını, bazı şiirlerini ise Farsça, Arapça ve Türkçe klasik şiir anlayışıyla yazdığını dile getirdi.

Öğr. Gör. Nevzat Eminoğlu, Osmanlının son döneminde Koğak´ta müderrislik yapan Şeyh Fethullah-ı Verkanisî ve Cumhuriyet döneminde Koğak´ta müderrislik yapan Şeyh Maruf-i Koğakî ve Mele Sadeddin-i Lizî hakkında kapsamlı açıklamalarda bulundu. Dr. Mehmet Özalper, Adnan Menderes ile birlikte Yassıada´da yargılan Türkiye´nin ilk bağımsız milletvekili Koğaklı Gıyasettin Emre´nin siyasi kimliği hakkında çarpıcı bilgiler aktarırken, Öğr. Gör. Ümit Işık da Koğak´ın son müderrislerinden Kasidevan Mele Halid-i Koğakî hakkında ilgi çekici bilgiler verdi.

Proje yürütücüsü Dr. Salmazzem, Mele Halid-i Koğakî´nin Koğak hakkında kaleme aldığı kasidelerden birini okumasıyla sona eren konferansın ardından projenin ürünü olarak Koğak temalı bir kitabın yayımlanmasının planlandığını belirterek katılımcılara ve dinleyicilere teşekkür etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KOĞAK KÖYÜ TANITILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇALIŞTAY, SONA ERDİ
ÇALIŞTAY, SONA ERDİ
Tarım ve Orman Bakanlığı, Muş Valiliği, Muş Belediyesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği ile birlikte düzenlediği çalıştay, sona erdi.
NESİLERİ TÜKENMESİN DİYE 20 GÜN PEDAL ÇEVİRDİ
NESİLERİ TÜKENMESİN DİYE 20 GÜN PEDAL ÇEVİRDİ
Nesli tükenmek üzere olan toy kuşları için 1550 kilometre pedal çevirerek Muşa gelen 62 yaşındaki Ali Fuat Gülşen, “Bu dünya ne kadar bizimse daha fazlası onlara ait, biz onlarla beraber yaşayacağız” dedi.
“ENGİN TECRÜBELERİM İLE HİZMET ETMEYE GELDİM”
“ENGİN TECRÜBELERİM İLE HİZMET ETMEYE GELDİM”
Muş´ta, 31 Mart 2019 yapılacak olan mahalli seçimler için start verildi. 31 Mart 2019 mahalli seçimlerinde AK Parti´den Muş Belediye Başkanı aday adayı olan Ahmet Akyol gazetemizi ziyaret ederek, fikir alışverişinde bulundu.
YAŞAM MALZEMELERİ İMHA EDİLDİ
YAŞAM MALZEMELERİ İMHA EDİLDİ
PKK/BTÖ mensuplarına karşı yürütülen operasyonlarda tespit edilen 1 adet sığınak ile içindeki yaşam malzemeleri imha edildi.
SOKAKLARDA KESTANE KOKUSU VAR
SOKAKLARDA KESTANE KOKUSU VAR
Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte İstasyan Caddesi üzerinde kestaneciler de tezgâhlarını kurarak kestane kebabı yapmaya başladı.
” KULÜBÜMÜZDE 30 LİSANSLI SPORCUMUZ VAR”
” KULÜBÜMÜZDE 30 LİSANSLI SPORCUMUZ VAR”
Muş´ta 3. Ligde mücadele eden Yağmur Spor Bayan Futbol Takımı maddi sıkıntılardan yakınıyor.
MUŞ´TA 09.05´TE HAYAT DURDU
MUŞ´TA 09.05´TE HAYAT DURDU
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 80. Yıl dönümünde yurt genelinde olduğu gibi Muş´ta da saygıyla anıldı.
GÖZYAŞLARI ARASINDA SON  YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
GÖZYAŞLARI ARASINDA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
Hakkâri´nin Şemdinli ilçesindeki Ortaklar Süngü Tepe Üs Bölgesindeki mühimmat deposunda meydana gelen patlama sonucu 7 asker şehit düşerken, 25 asker ise yaralanmıştı. Patlamada şehit düşen Er İbrahim Özkul, memleketi Muş´ta gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.
ÇİRİŞ KELEMLERİ ÇEVRE İLLERE SEVK EDİLİYOR
ÇİRİŞ KELEMLERİ ÇEVRE İLLERE SEVK EDİLİYOR
Muş´un yöresel lezzetlerinden olan turşu ve çorti´nin ana maddesi kelem, Muş Merkeze bağlı Çiriş (Bağlar) mahallesinde çiftçilik yapan vatandaşların geçim kaynağı oldu.
KALE MAHALLESİ´NİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİ
KALE MAHALLESİ´NİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİ
Muş Belediyesi, yol yapım ve yenileme çalışmaları kapsamında önemli hizmetler gerçekleştirmeye devam ediyor. Ekipler, şehrin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kale Mahallesi Fabrika Caddesinde başlatılan üst yapı çalışmalarını kısmen tamamladı.
"İLK ZİYARETİMİZİ TARİHİ İLÇEMİZE YAPMAK İSTEDİK”
"İLK ZİYARETİMİZİ TARİHİ İLÇEMİZE YAPMAK İSTEDİK”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, ilk ziyaretini Sultan Alparslan diyarı Malazgirt´te yaptı.
BAŞKANLIK YARIŞININ GALİBİ MİNİK NİSAN
BAŞKANLIK YARIŞININ GALİBİ MİNİK NİSAN
Seçim bildirgesindeki vaatleri ile dikkatleri üzerine çeken Muş Merkez Gazi İlkokulu 3´ncü sınıf öğrencisi Nisan Yağmur Baykal, 9 adayı geride bırakarak seçimim galibi oldu.
BAŞKAN ASYA, TARİHİ ÇARŞIDA DEVAM EDEN ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
BAŞKAN ASYA, TARİHİ ÇARŞIDA DEVAM EDEN ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) işbirliğinde uygulanan ‘Muş Tarihi Çarşı Sokak Sağlıklaştırma´ projesinin uygulandığı Erzurum Caddesi´nde incelemelerde bulundu.
SORUNLAR VE ÇÖZÜM YOLLARI ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ
SORUNLAR VE ÇÖZÜM YOLLARI ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ
İlimizde “Türkiye´de Tarım Ürünleri ve Yem Bitkileri Üretiminin Durumu, Sorunları ve Çözüm Yolları" çalıştayı düzenlendi.
MÜDÜRÜ İLCİ, DERSE KATILDI
MÜDÜRÜ İLCİ, DERSE KATILDI
Milli Eğitim Müdürü Metin İlci Konukbekler Yatılı Bölge Ortaokulunu ziyaret ederek çeşitli incelemelerde bulundu.
MALAZGİRT´TE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KLİNİĞİ AÇILDI
MALAZGİRT´TE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KLİNİĞİ AÇILDI
Muş´un Malazgirt ilçesinde Bazyel Diş Kliniği hizmete açıldı.
“DİJİTAL ÇAĞIN SUNDUĞU ÇEŞİTLİ GÜNCEL İMKÂNLARDAN FAYDALANACAĞIZ”
“DİJİTAL ÇAĞIN SUNDUĞU ÇEŞİTLİ GÜNCEL İMKÂNLARDAN FAYDALANACAĞIZ”
1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezinde bir toplantı düzenleyen Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitede yürütülen akademik faaliyetleri dijital çağın sunduğu çeşitli güncel imkânlarla zenginleştirmek amacıyla planlanan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
BAĞIMLILIK VE UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRÜYOR
BAĞIMLILIK VE UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRÜYOR
Bulanık ilçesinde ‘Bağımlılık ve Uyuşturucuyla Mücadele´ toplantısı yapıldı.
AŞIK, "MART AYI´NA HAZIRIZ"
AŞIK, "MART AYI´NA HAZIRIZ"
İyi Parti Muş İl Başkanı Ramazan Aşık, Belediye başkan adaylarının belirlenmesi için ince eleyip sık dokuyacaklarını söyledi.
“BAĞIMLILIKLA MÜCADELE” TOPLANTISI YAPILDI
“BAĞIMLILIKLA MÜCADELE” TOPLANTISI YAPILDI
Muş Valiliği Toplantı Salonu´nda Vali İlker Gündüzöz´ün başkanlığında “Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu ve Bağımlılıkla Mücadele Teknik Çalışma Grupları Toplantısı” gerçekleştirildi.
“DRONE” İLE TRAFİK DENETİMİ YAPILDI
“DRONE” İLE TRAFİK DENETİMİ YAPILDI
Muş İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü görevlileri, kentteki yollarda Drone ile denetim çalışması gerçekleştirdi.
Muş Ovası Gazetesi
14.11.2018
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI  MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
K.Y.K. MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ŞEHİT YÜCEL KURTOĞLU GÜZEL SANATLAR LİSESİ MÜDÜRÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK ŞEHİT YÜCEL KURTOĞLU GÜZEL SANATLAR LİSESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI GENELKURMAY BAŞKANLIĞI BAĞLILARI VE MÜSTEŞARLIK 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI GENELKURMAY BAŞKANLIĞI BAĞLILARI VE MÜSTEŞARLIK 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
ISINMA AMAÇLI İTHAL KÖMÜR (TİP-1) ALIMI alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ BELEDİYESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
DOLAR
5.4770
EURO
6.1575
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
1808 Alemdar Mustafa Paşa`nın Vefatı
1914 I.Dünya Harbinde Cihan-ı Ekber İlanı