HDP´li Coşkun, Muş´taki Eksikliği Sordu
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Muş ve ilçelerindeki devlet hastanelerinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı eksikliği ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na bir adet soru önergesi verdi.
Tarih: 9.10.2019 04:58:53

 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na bir adet soru önergesi verdi. TBMM Başkanlığı´na sunmuş olduğu soru önergesinin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlandırılmasını isteyen Coşkun, Muş ve ilçelerindeki devlet hastanelerinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı eksikliği sordu. Coşkun, “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi´nde cinsiyet ayrımcılığı yapılmaksızın tüm insanların her koşulda ve alanda eşit haklara sahip olduğu belirtilmektedir. Sağlık hakkının herkes için eşit ve erişilebilir olmasını sağlamak devletin temel görevlerinden biridir. Muş ve ilçelerinde bulunan devlet hastanelerinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı eksikliğinden kaynaklı sağlıklı koşullarda doğum hizmetleri ve temel sağlık hizmetlerinde sorunlar yaşanmaktadır. Sağlık hizmetlerindeki yetersizlik doğum öncesi, doğum ve doğum sonrasında anne ve bebekte sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Muş Devlet Hastanesi´nde Kadın Doğum Polikliniğinde sadece 3 doktor görev yapmaktadır. Bulanık, Varto, Hasköy, Korkut ilçelerinde bulunan devlet hastanelerinde ise Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı bulunmamaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan hastaneler ise ihtiyaca cevap vermemektedir. Bölge halkı, doğum, kadın hastalıkları, acil tedavi gerektiren ve hayati öneme sahip bu hastalıkların tedavisi için çevre illere gitmektedir. Bu durum maddi ve manevi mağduriyetlere neden olmaktadır” sözlerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlandırılmasını istediği soru önergesinde Coşkun, “Bu bağlamda; 2019 yılı itibariyle Türkiye´de kaç Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı görev yapmaktadır? Muş ve ilçelerinde bulunan hastanelerde kaç Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı çalışmaktadır? Türkiye´de Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı başına düşen doğum sayısı kaçtır? Muş´ta Kadın Doğum Uzmanı başına düşen doğum sayısı kaçtır? Muş´ta, bulunan hastanelerde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı eksikliğinin gerekçesi nedir, ilgili doktorların ataması ne zaman yapılacaktır? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 verilerine göre; Muş, 3,23 oranı ile doğurganlık hızının en yüksek olduğu 4. ildir. Muş´ta doğurganlık hızı yüksek olmasına rağmen, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının ataması neden yapılmamaktadır? 2002 yılından bu yana Muş´ta Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı eksikliği nedeniyle yaşamını yitiren anne ve bebek sayısı kaçtır? Türkiye genelinde 2002 yılından bu yana yaşamını yitiren anne ve bebek sayısı nedir? 2017 TÜİK verilerine göre Muş 14.9 oranı ile bebek ölüm hızının en yüksek olduğu beş ilden biridir. 2017 yılından bu yana Muş´ta kaç bebek yaşamını yitirmiştir? Muş´un 2017 yılında bebek ölüm hızının en yüksek olduğu illerden biri olmasının nedeni nedir? Bebek ölüm hızı oranın düşürülmesi için Bakanlığınız hangi çalışmaları yürütmektedir? Muş´ta sağlık hizmetinde yaşanan eksikliklerin giderilmesi için Bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır? Muş ve ilçelerinde halk, sağlık hizmetlerine ulaşmak için başka illere gitmek zorunda kalmaktadır. Bu durum maddi ve manevi mağduriyetlere neden olmaktadır. Yaşanılan mağduriyetlerin giderilmesi için Bakanlığınızın çalışması olacak mıdır?” sorularına yer verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Coşkun taki Eksikliği Sordu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Gazi Muharrem Çelik´e, Geçmiş Olsun Ziyareti
Gazi Muharrem Çelik´e, Geçmiş Olsun Ziyareti
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Muş İl Müdürlüğü personelleri, Barış Pınarı Harekatı´nın ikinci gününde teröristlerle girdiği çatışmada yaralanan Uzman Onbaşı Muharrem Çelik´i baba ocağında ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
Dengbejler Kültürlerini Yaşatıyor
Dengbejler Kültürlerini Yaşatıyor
Muş´ta yaşamını sürdüren dengbejler, şehir merkezine bağlı köy ve beldeleri ziyaret ederek, bir araya geldikleri vatandaşlara seslendirdikleri şarkılarla dengbejlik kültürünü yaşatıyorlar.
“Kadınlarda En Sık Görülen Kanserdir”
“Kadınlarda En Sık Görülen Kanserdir”
Muş İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, 15 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Günü münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada, “Bilindiği üzere meme kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanserdir” dedi.
Harekat Gazisi Baba Ocağına Getirildi
Harekat Gazisi Baba Ocağına Getirildi
Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´nın ikinci gününde teröristlerle girdiği çatışmada yaralanan Uzman Çavuş Muharrem Çelik, baba ocağı Muş´a getirildi.
Taylan, “Yatırımcılarımızı Muş´a Bekliyoruz”
Taylan, “Yatırımcılarımızı Muş´a Bekliyoruz”
Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, “Bizim beklentimiz; ilimiz dışından işverenlerimizin Muş´taki bu zengin potansiyelden faydalanıp, istihdamımıza katkı sağlamalarıdır. Yatırımcılarımızı Muş´a bekliyoruz” dedi.
Köy Öğrencileri İçin Merkez Gezisi
Köy Öğrencileri İçin Merkez Gezisi
Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, ilçede daha öncesinde hiç şehir merkezine gelmeyen öğrenciler için gezi düzenlendi.
Engin, Öğrenci ve Öğretmenlerle Buluştu
Engin, Öğrenci ve Öğretmenlerle Buluştu
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, ziyaret ettiği Cumhuriyet Ortaokulu´nda eğitim-öğretim gören öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelerek, tecrübe paylaşımı ve çeşitli tavsiyelerde bulundu.
Vali İlker Gündüzöz Yaylacıları Tekrar Uyardı
Vali İlker Gündüzöz Yaylacıları Tekrar Uyardı
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, etkili olan sonbahar mevsimiyle birlikte havaların soğumaya başlamasıyla yaylalardan ayrılan vatandaşları, yiyecek ve yaşam malzemesi bırakmamaları konusunda tekrardan uyardı.
Elleriyle Renklendirerek Sanata Dönüştürüyorlar
Elleriyle Renklendirerek Sanata Dönüştürüyorlar
Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından açılan ‘Ahşap Boyama Kursu´ ile eski ve yıpranmış haldeki atıl ahşaplar, kadın ve genç kızların elinde renklenerek, sanata dönüştürülüyor.
Vali Gündüzöz´den Harekat Açıklaması
Vali Gündüzöz´den Harekat Açıklaması
Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak yazılı açıklamada bulunan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, “Terör örgütü ve terör örgütünün malum şubeleri ile hukuki mücadelemiz kararlı bir şekilde devam edecektir” dedi.
Muş Kardeşlik Platformu´ndan Destek Açıklaması
Muş Kardeşlik Platformu´ndan Destek Açıklaması
Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulunan Muş Kardeşlik Platformu, harekata destek verdi.
Merve ve Emrah Dünya Evine Girdi
Merve ve Emrah Dünya Evine Girdi
İlimizdeki bir düğün salonunda geçtiğimiz Cumartesi günü akşamı gerçekleştirilen düğün töreninde, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Yunus Toplu´nun oğlu Emrah eşi Merve Rençber ile dünya evine girdi.
Barış Pınarı Harekatı´na ‘Gazilerden Destek´
Barış Pınarı Harekatı´na ‘Gazilerden Destek´
Anadolu Avrasya Gazi ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine üye gaziler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın talimatıyla başlatılan ‘Barış Pınarı Harekatı´na tam destek verdiklerini belirterek, HDP´li vekillerce yapılan “İşgal Girişimi” açıklamasına ise tepki gösterdiler.
Barış Pınarı Harekatı´na Hasköy´den Destek
Barış Pınarı Harekatı´na Hasköy´den Destek
Hasköy İlçesi´nde vatandaşlar, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´na destek verdi.
Vurar´dan ‘Barış Pınarı Harekatı´ Açıklaması
Vurar´dan ‘Barış Pınarı Harekatı´ Açıklaması
Memur Sendikaları Konfederasyonu´na (Memur-Sen) bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Muş Şube Başkanı Fehmi Kuzey Vurar, ‘Barış Pınarı Harekatı´ ile ilgili açıklamalarda bulunarak, operasyonu desteklerini belirtti.
Öğrenciler, “Hayata Değer Kat” Projesiyle Tanıştı
Öğrenciler, “Hayata Değer Kat” Projesiyle Tanıştı
İlimiz merkezindeki Şehit İzzettin Polat Ortaokulu´nda eğitim-öğretim gören öğrenciler, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi Müdürlüğü tarafından yürütülen “Hayata Değer Kat” projesi ile tanıştı.
Okul Müdürleriyle Değerlendirme Toplantısı
Okul Müdürleriyle Değerlendirme Toplantısı
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin´in başkanlığın, il genelindeki okullarda görevli okul müdürleriyle 2019-2020 eğitim-öğretim yılı Ekim ayı değerlendirme toplantısı yapıldı.
Bulanık´ta Son Çalışmalar
Bulanık´ta Son Çalışmalar
İlimiz Bulanık İlçesi´nde yaklaşan kış mevsimi öncesinde, Bulanık Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yol çalışmalarına ağırlık verildi.
Belde ve Köy Okullarına Ziyaret
Belde ve Köy Okullarına Ziyaret
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Tuncel, ilçedeki belde ve köy okullarını ziyaret ederek, öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.
Beldeyi Baştan Sona Temizlediler
Beldeyi Baştan Sona Temizlediler
Muş merkeze bağlı Konukbekler Beldesi´nde öğrenciler, öğretmenlerinin eşliğinde ‘değerler eğitimi´ kapsamında gerçekleştirilen çevre temizliği etkinliği ile beldelerini baştan sona temizledi.
Şehir Stadyumu´nun Yerine ‘Millet Bahçesi´ Geliyor
Şehir Stadyumu´nun Yerine ‘Millet Bahçesi´ Geliyor
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, il merkezi ve Malazgirt´te iki ‘Millet Bahçesi´ yapımına başlanacağını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın riyasetinde, onun talimatıyla illerimizde yeşil alanı arttıran, insanımızın hava alacağı, gençlerimizin enerjisini boşaltacağı ve çok güzel dizayn edilmiş Millet Bahçeleri yapılıyor” dedi.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.8915
EURO
6.5012
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed