HDP´Lİ COŞKUN, BAKAN SELÇUK´A SORDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlandırılması istemiyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na soru önergesi verdi.
Tarih: 7.9.2019 05:45:53

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na bir adet soru önergesi verdi. Muş ili ve ilçelerindeki köy okullarının ihtiyaçlarını ve eğitim-öğretimdeki aksaklıkları soru önergesinde dile getiren Coşkun, sorularının Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlandırılmasını istedi. Muş ili, ilçeleri ve bağlı köylerinde eğitim-öğretim alanında ciddi sorunların mevcut olduğunu soru önergesinde vurgulayan Coşkun, “İnsan Hakları Beyannamesi Madde 26´da ‘Her şahsın öğrenim hakkı vardır. İlköğretim mecburidir´ denilmektedir. Anayasa madde 45 (3) temel eğitim, bütün vatandaşlar için zorunludur. 739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun 8. maddesinde, ‘Türk Millî Eğitiminin Temel İlkeleri´ arasında “fırsat ve imkân eşitliği” ilkesi yer almaktadır.

İnsan Hakları Beyannamesi ve Anayasa´da eğitimde fırsat ve imkan eşitliği ilkesi belirtmesine rağmen; Muş ili, ilçeleri ve bağlı köylerinde eğitim ve öğretim alanında ciddi sorunlar bulunmaktadır. Muş genelinde bulunan köy okulların bakım ve onarıma ihtiyacı vardır. Okullar fiziki yapı ve donanım açısından yetersiz, eğitimde kullanılacak araç gereçlere acil ihtiyaç söz konusudur.

Muş Merkeze bağlı Durugöze İlkokulu, Göl İlkokulu, Köşk İlkokulu ve Eralanı İlkokullarının çevre düzenlemesi, bakım ve onarıma ihtiyaç söz konusudur. Muş´un Varto İlçesinde Zorabat İlkokulu, Kaygıntaş İlkokulu ve Ocaklı İlkokulu gibi birçok köy okulunun çevre düzenlemesinin yapılması, bakım ve onarıma ihtiyacı vardır.

Malazgirt´te Bademözü İlkokulu, Doğantaş İlkokulu, Odaköy İlkokulu ve Yolgözler Yeni İlkokulu duvarları çatlamış, çatısı uçmuş, lavaboları kullanılamaz haldedir. Uyanık Köyü İlKokulu Bahçe Köyü İlkokulu´nda lavabo bulunmamakta öğrencilerin ihtiyaçlarını giderecekleri WC´ler kullanılamaz haldedir. Aktuzla İlkokulu, Güzelbaba İlkokulu, Aslankaya İlkokulu gibi birçok köy okulunun bakım ve onarıma ihtiyacı bulunmaktadır. Hasanpaşa Köyü´nde İmam Hatip Ortaokulu bulunmaktadır. Bu okulu tercih etmeyen aileler çocuklarını ilçedeki başka okullara kendi imkanları ile göndermektedir. Bu durum maddi ve manevi mağduriyetlere neden olmaktadır.

Bulanık´ta Seçme Köyü İlkokulu, Değirmensuyu İlkokulu, Samanyolu Köyü İlkokulu, Altınoluk Köyü İlkokulu, Bostancılar İlkokulu gibi birçok okulun lavabo sorunu bulunmakta, okulların çevre düzenlemesi, bakım ve onarıma ihtiyacı vardır” sözlerine yer verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde Coşkun, “Bu Bağlamda

Muş ili, ilçeleri ve bağlı köylerde bulunan bakım ve onarıma ihtiyacı olan okul sayısı kaçtır? Muş genelinde demirbaş(masa, sandalye ve diğer eğitim araçları) ihtiyacı olan okul sayısı kaçtır? 2018´den bu yana Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü´ne veya bağlı ilçe eğitim müdürlüklerine okulların ihtiyaç ve eksikliklerinin giderilmesi doğrultusunda yapılmış kaç başvuru vardır? Kaç başvuru için çalışma yapılmıştır? 2019-2020 eğitim öğretim yılına hazırlık olarak Bakanlığınız Muş ili ve Bulanık, Malazgirt, Varto, Korkut, Hasköy İlçelerinde bulunan köy okullarında eksikliklerin giderilmesi için hangi çalışmaları yapmıştır? Muş ili, ilçeleri ve bağlı köylerinde bulunan okulların çevre düzenlemesi, bakım ve onarım ihtiyaçlarının giderilmesi için Bakanlığınız hangi çalışmaları yapmayı planlamaktadır? Başta fiziki ihtiyaçlar olmak üzere, söz konusu okullardaki ihtiyaç ve eksikliklerin giderilmesi için Bakanlığınız çalışma yapmakta mıdır? 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı 9 Eylül 2019 tarihinde başlayacak olmasına rağmen söz konusu okulların sorunlarının giderilmemesinin nedeni nedir? 2019- 2020 eğitim öğretim yılı için Bakanlığınızın bütçesinden Muş genelinde hangi okullara, hangi kalemlerde, ne kadar harcama yapılmıştır? Hasanpaşa Köyü İmam Hatip Ortaokulu´nun mevcudu kaçtır? Hasanpaşa Köyü´nde ortaokul çağında bulunan kaç öğrenci eğitim öğretimini başka okullarda devam ettirmektedir? İmam Hatip Okulları dışında başka okulları tercih eden öğrencilerin yaşadığı maddi ve manevi mağduriyetlerin giderilmesi için Bakanlığınızın çalışması var mıdır? Bakanlığınız tarafından eğitim-öğretim yılı boyunca Muş genelinde okulların ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik denetim yapılmakta mıdır?” sorularına yer verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: COŞKUN BAKAN SELÇUK SORDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Gönüllüler Doğayı Çöpten Arındırdı
Gönüllüler Doğayı Çöpten Arındırdı
Muş´ta doğaya gelişigüzel atılan çöpler; sivil toplum kuruluşu (STK) üyeleri, üniversite öğrencileri, sporcular, TEMA gönüllüleri ve vatandaşlar tarafından toplandı.
SİME-SEN Heyetinden Muş´a Ziyaret
SİME-SEN Heyetinden Muş´a Ziyaret
Sivil Memurlar Sendikası (SİME-SEN) Genel Başkanı Serdar Dursun, beraberindeki heyet ile birlikte bir takım ziyaret ve sendikal faaliyetlerde bulunmak üzere Muş´a geldi.
Şehir Mezarlığında Çevre Temizliği Yapıldı
Şehir Mezarlığında Çevre Temizliği Yapıldı
Muş Bisiklet Derneği (MUBİD) ve Toplum Gönüllüleri (TOG), 169 ülkede Let´s Do It! (Haydi Yapalım!)” çevre temizliğine farkındalık hareketi ile eş zamanlı olarak çevre temizliği yaptı.
Öğrencilere MŞÜ´den Kayıt Duyurusu
Öğrencilere MŞÜ´den Kayıt Duyurusu
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme sonuçlarına göre üniversiteye yerleşen öğrenciler için kayıt duyurusunda bulundu.
Muş İLDER´den Futbol Turnuvası
Muş İLDER´den Futbol Turnuvası
Bursa ilinde kesintisiz olarak faaliyet gösteren Muş İli Kültür Eğitim Kalkındırma Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Muş İLDER) tarafından, Türk futbolunun yaşayan efsanelerinden biri olan Raşit Zozik adına futbol turnuvası düzenleniyor.
Engin´den Kale İlkokulu´na Ziyaret
Engin´den Kale İlkokulu´na Ziyaret
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, beraberindeki heyet ile birlikte Kale İlkokulu´nu ziyaret ederek, öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.
“Avrupa Hareket Haftası Yürüyüşü” Yapıldı
“Avrupa Hareket Haftası Yürüyüşü” Yapıldı
Muş´ta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Avrupa Hareket Haftası yürüyüşü gerçekleştirildi.
Köylere Hizmetle Birlikte Dönüşler Başladı
Köylere Hizmetle Birlikte Dönüşler Başladı
Muş´ta terör baskısıyla boşaltılmak zorunda kalan köyler, devletin yatırımlarıyla yeniden canlanmaya başladı.
TEZGÂHTARDAN MÜŞTERİLERE MİNİ KONSER
TEZGÂHTARDAN MÜŞTERİLERE MİNİ KONSER
İlimiz Yukarı Çarşı mevkiinde 30 yılı aşkın süredir meyve ve sebze satışı yapan bir tezgâhtar, alışveriş yapmaya gelen müşterilere seslendirdiği Kürtçe uzun havalarla, mini konser veriyor.
Muş Valiliği´nden Yasak Duyurusu
Muş Valiliği´nden Yasak Duyurusu
Muş Valiliği tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, kentte düzenlenebilecek olan toplantı, gösteri ve yürüyüşlerinin 15 gün süreyle yasaklandığını duyuruldu.
Köy Öğrencileri, Eğlenceli Bir Gün Geçirdi
Köy Öğrencileri, Eğlenceli Bir Gün Geçirdi
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi Müdürlüğü tarafından yürütülen “Merkezim Her Yerde” projesi ile tanışan Korkut İlçesi´ndeki Oğulbalı Köyü öğrencileri, eğlenceli bir gün geçirdi.
Kaçak Avcılığa Göz Açtırılmıyor
Kaçak Avcılığa Göz Açtırılmıyor
Muş Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü kaçak avcılığa göz açtırmayarak, keklik avına çıkan 1 kişiye bin 286,00 TL idari para cezası uygulayıp, Sungu Beldesi´nde ise bıldırcın sesi çıkaran cihaz ele geçirdi.
HDP´li Coşkun, Bakan Gül´e Sordu
HDP´li Coşkun, Bakan Gül´e Sordu
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yanıtlandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı´na bir adet soru önergesi verdi.
“Teorik Fotoğrafçılık Kursu” Start Aldı
“Teorik Fotoğrafçılık Kursu” Start Aldı
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Gençlik Merkezi Müdürlüğü´nde, Güzel Sanatlar Atölyesi kapsamında açılan Teorik Fotoğrafçılık Kursu´nda eğitimler verilmeye başlandı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANIYOR
GAZİLER GÜNÜ KUTLANIYOR
Her yıl olduğu bugünde düzenlenecek olan törenlerle, 19 Eylül Gaziler Günü kutlanacak.
MUŞ, TEKNOFEST´TEKİ YERİNİ ALDI
MUŞ, TEKNOFEST´TEKİ YERİNİ ALDI
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi, İstanbul ilinde düzenlenen Türkiye´nin en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali´ndeki (TEKNOFEST İstanbul) yerini aldı.
MŞÜ´DEN “ÇAP BAŞVURUSU” DUYURUSU
MŞÜ´DEN “ÇAP BAŞVURUSU” DUYURUSU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sağlık Yüksekokulu, 18 ile 20 Eylül 2019 tarihleri arasında Çift Anadal Programı (ÇAP) kapsamında, başvuruları almaya başladı.
ENGİN, OKULLARDA AŞURE DAĞITTI
ENGİN, OKULLARDA AŞURE DAĞITTI
İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Muharrem ayı münasebetiyle kentteki okullarda düzenlenen programlara katılım sağlayarak, öğrenci ve öğretmenlere aşure dağıttı.
ÇAY OCAKLARINDA KAHVALTI MOLASI
ÇAY OCAKLARINDA KAHVALTI MOLASI
Yemekleri ile meşhur olan ilimiz, günümüzde kahvaltıda da söz sahibi olma noktasında ilerliyor. Özellikle kentin yukarı çarşı mevkiindeki çay ocakları, sabah saatlerinde kahvaltı molası veren vatandaşlarla dolup taşıyor.
BAŞARILI ÖĞRENCİLER, KULUÇKA MAKİNESİ YAPTI
BAŞARILI ÖĞRENCİLER, KULUÇKA MAKİNESİ YAPTI
İlimiz Varto İlçesi´nde eğitim-öğretim gören başarılı öğrenciler, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim Fuarı projeleri çerçevesinde yeni bir çalışmaya imza atarak, kuluçka makinesi yaptılar.
BELGELER OKULLARA TESLİM EDİLDİ
BELGELER OKULLARA TESLİM EDİLDİ
Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokolle yürürlüğe giren “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” projeleri kapsamında sertifika almaya hak kazanan okullar, düzenlenen törenle belgelerini teslim aldı.
Muş Ovası Gazetesi
26.08.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
MUŞ  İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ)  İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Özel İdaresi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI  AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
DOLAR
5.7183
EURO
6.2819
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Dert çekme boşuna hep gül de yaşa. Zulüm yolunda hakkı bul da yaşa. Sonu yokluk imiş madem bu dünyamızın, yok bil kendini özgür ol da yaşa?

Ömer Hayyam
622 Peygamberimizin(s.a.v.) Mekkede`den hicretle Medine`ye girişi
1663 Uyvar Kalesi`nin fethi
1922 Bolvadin`in kurtuluşu
2006 Yaprak dökümünün başlaması.