ERDOĞMUŞ, KÜRT-ZAZA DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hatip Erdoğmuş, Kürt-Zaza Dili Ve Edebiyatı Bölümlerine ilişkin yaptığı açıklamada, ?Kürt-Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümleri çözüm sürecinin kurbanı mı oldu?? diye sordu.

Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hatip Erdoğmuş, Kürt-Zaza Dili Ve Edebiyatı Bölümlerine ilişkin bir açıklama yaptı. ?Kürt-Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümleri çözüm sürecinin kurbanı mı oldu?? diye soran Erdoğmuş, sözlerine şöyle başladı: ?ÖSYM, üniversite tercihlerini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Açıklamasıyla birlikte birçok tartışma da beraberinde başladı. Kontenjanların 4´te birinin boş kalması üzerinden yapılan tartışmaya yanlış puan hesaplamaları da eklenince, tartışmanın boyutu ve dozu da değişti. Tüm bu tartışmaların içerisinde aslında dikkatlerin çekilmesi gerektiğini düşündüğüm bir konu daha var: Büyük beklentilerle açılan, açıldığı dönemlerde gündemin en önemli konularından biri olan, yüksek puanlarla öğrenci alarak kendi puan türünden birçok bölümü geride bırakan ?Kürt/Zaza Dili ve Edebiyatı´ bölümlerinin bu yılki taban puanlarının ciddi oranda düşmesi.  Türkiye´de, 2010 yılından itibaren ilk defa resmi olarak Kürtçenin okullara girmeye başladığına, üniversitelerde doğrudan Kürt/Zaza Dili ve Edebiyatı bölümlerinin büyük bir heyecan ile açıldığına, ülke gündeminin en önemli konusu haline geldiğine, insanların büyük bir teveccühle bu alana yöneldiklerine şahit olduk. ?Demokratik Açılım´ın sekteye uğraması, üniversitelerin bu bölümlerle ilgili ilk mezunlarını vermesi ve bunlarla ilgili atamaların beklentinin çok altında olması ile bir anda bu olumlu ve heyecan verici hava yerini buruk, karamsar bir havaya bıraktı. Tüm bu olumsuzluklar, bu yıl üniversite yerleştirme sonucunda, bu bölümlerin taban puanlarının beklenenin aksine adeta çakılmasına neden oldu. Üniversitelerde bu bölümlerin açılması ve önemli kazanımların elde edildiği bu sürece kolay gelinmedi. AK Parti iktidarı döneminde, temel hak ve özgürlükler konusunda yapılan değişiklikler, kurucu ulusçu ideolojiyle yaşanan çetin hesaplaşma ve sorunun esasını oluşturan inkârcı resmi paradigmanın terk edilmesi, Kürt sorununun çözümünde siyasetin daha belirgin hale gelmesini sağladı. (Koç, 2015, 7) Hükümet henüz bir yılını yeni doldurmuşken AB uyum paketleri çerçevesinde 5 Aralık 2013 tarihinde Resmi Gazete´de önemli bir yönetmelik yayınladı: ?Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçelerin öğrenilmesi hakkında yönetmelik? (Resmi Gazete, 2013, 25307) Bu yönetmelik ile birlikte Türkiye´de ilk defa Kürtçenin yaygın olarak kullanılmasının da önü açılmış oldu?

?Bölüme Yoğun Bir Talep Oluştu?

?2003´ten itibaren önemli adımlar atıldıysa da asıl önemli adım 2009 Ağustos ayında başlatılan ?Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi ve Demokratik Açılım? temelinde Kürtçenin; medya, eğitim, sanat, siyaset (propaganda) dili olmasının önündeki birçok engelin yasal anlamda kaldırılmasıydı ve böylece bu dilin kamusal alanda kullanılmasının önü açıldı? diyen Erdoğmuş sözlerine şöyle devam etti: ?2010 yılından itibaren Kürtçe eğitimin hızlı bir şekilde üniversitelere girmeye başladığını görüyoruz. Aynı yılda Mardin Artuklu Üniversitesinde ?Yaşayan Diller Enstitüsü? kuruldu. Bu enstitünün bünyesinde ?Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı´ açılarak ilk defa 20 yüksek lisans öğrencisi alındı. 2011 yılında da Bingöl Üniversitesinde ?Yaşayan Diller Enstitüsü´ açıldı ve 2012 yılında öğrenci alınmaya başlandı. Aynı zamanda da ?Doğu Dilleri ve Edebiyatı´ adı altında, ?Kürt Dili ve Edebiyatı´ ile ?Zaza Dili ve Edebiyatı´ bölümleri; Mardin Artuklu, Muş Alparslan, Tunceli ve Bingöl üniversiteleri lisans programları açıldı. Muş Alparslan Üniversitesi bunlardan farklı olarak ?Kürt Dili ve Edebiyatı? adı altında lisans öğrencisi alan tek üniversitedir. Üniversitelere öğrencilerin alınmaya başlanmasıyla birlikte Demokratik Açılım ile gündeme gelen önemli ve tarihî adımlardan biri hayata geçmiş oldu. Bölüme yoğun bir talep oluştu ancak bölümün sadece üç üniversitede oluşu ve sınırlı sayıda kontenjanın ayrılmış olması haliyle bölümün taban puanlarını çok yükseltti. Bu bölümler, bulundukları üniversitelerde, ilk yıllarda, en yüksek puanlarla öğrenci alan bölümler olarak dikkat çekti. Puanlar; Türkçe Öğretmenliği ile Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinin yerleştirme puanlarının üzerine çıktı. Bölümdeki derslerin birçoğunun eğitim dili Kürtçe olarak verilmeye başlandı. Bu durum, aynı zamanda Türkiye´de önemli bir engelin aşıldığının, artık Kürtçenin eğitim kurumlarına girdiğinin önemli bir göstergesi olmuştur.?  

İlk Defa Mardin Artuklu Üniversitesi Öğrenci Aldı

Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümünün Türkiye´de öğrenci alan ilk Kürt Dili ve Edebiyatı lisans programı olduğunu hatırlatan Erdoğmuş, ?Türkiye´de ilk defa 2010 yılında ?Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı´ yüksek lisans programı Yaşayan Diller Enstitüsü çatısı altında açıldı. Yüzlerce tezli ve tezsiz yüksek lisans öğrencisi mezun eden bu anabilim dalında şu anda 700´den fazla tezli/tezsiz yüksek lisans öğrencisi devam etmektedir. Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Türkiye´de öğrenci alan ilk Kürt Dili ve Edebiyatı lisans programıdır. İlk öğrencilerini, 2011-2012 öğretim yılında aldı ve 2014-2015 öğretim yılı itibari ile Türkiye´nin ilk Kürt Dili ve Edebiyatı lisans öğrencilerini mezun etti. 2015 yılında bu bölümden mezun olan yaklaşık 20 öğrenci seçmeli olarak verilen Kurmancca ve Zazaca derslerini vermek üzere atandılar. Bölüm 2017 yılına kadar TS2 ile en düşük 354,04589 (2015 yılı) puanla öğrenci almış, yine aynı puan türünden 456,72135 (2014 yılında) en yüksek puanla öğrenci almıştır. Eşit Ağırlık ve Sözel puanlarında üniversitenin en yüksek puanlı bölümüdür. Alan düşünülmediğinde puansal olarak Mimarlık (sayısal) bölümünden sonra üniversitenin ikinci yüksek puanlı bölümüdür. Aynı puan türüyle öğrenci alan Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden çok daha yüksek puanlarla öğrenci almıştır. Bu yılki 40 kişilik kontenjan alımında 311,82268 taban puanıyla tarihinin en düşük puanıyla öğrenci aldı. Ancak tavan puanında önemli bir düşüşün olmadığı görülmektedir. Bu yılki tavan puanı 453,52496 olarak gerçekleşti. İlk Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünün açıldığı bu üniversitemiz bu yılki son yerleştirmelerde tavan ve taban puanı arasında yaklaşık 140 puanlık bir farkla öğrenci alarak yaşanan olumsuz havadan nasibini almıştır ancak diğer üniversitelere oranla bu üniversitemizin mevcut olumsuzluklardan daha az etkilendiğini söyleyebiliriz? dedi.

?Tezli ve Tezsiz Olmak Üzere Yaklaşık 180 Öğrenci Mezun Oldu?

Muş Alparslan Üniversitesinin de 2012 yılı güz döneminde Sosyal Bilimler Enstitüsü ?Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı? adı altında tezsiz yüksek lisans programına ilk öğrencilerini aldığını kaydeden Erdoğmuş, ?Muş Alparslan Üniversitesi, 2012 yılı güz döneminde Sosyal Bilimler Enstitüsü ?Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı? adı altında tezsiz yüksek lisans programına ilk öğrencilerini aldı. Şu anda tezli yüksek lisans programına öğrenci alımı devam etmektedir. Yüksek lisans programında şu ana kadar tezli ve tezsiz olmak üzere yaklaşık 180 öğrenci mezun oldu. Hâlihazırda 80 öğrenci de bu programdaki eğitimlerine devam etmektedir. Muş Alparslan Üniversitesi, lisans düzeyinde, 2013 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde kurulan  ?Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü? ile öğrenci almaya başladı. Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde kurulan bu bölüm, 2013 ve 2014 yıllarında fakültenin en yüksek puanla öğrenci alan bölümü olarak dikkat çekmektedir. 2015 yılında 322 taban puanla öğrenci alan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün üç puan gerisine düşmüşse de tavan puan olarak 412 puanla Türk Dili ve Edebiyatının (352 tavan puan) 60 puan üzerine çıkmıştır. Bölüm, açıldığı günden bugüne minimum 322,49106 (2015 yılı) puanla; maksimum 433,13164 (2016 yılı) puanla öğrenci almıştır. 2017 yılındaki yerleştirmelerde ise taban puan 200,26750; tavan puan 398,41688 ile öğrenci aldı. Daha önceki yıllarla mukayese edildiğinde bu yılki yerleştirmelerde düşük puanlarla öğrenci alındığı ve taban puan ile tavan puan arasındaki makasın çok açılarak yaklaşık 198 puana ulaştığı görülmektedir. Tavan puan olarak fakültede hâlâ en yüksek puan ile öğrenci alan bölüm olarak görülse de taban puan olarak bu denli geriye düşmesi, üzerinde düşünülmesi gereken bir husustur? şeklinde konuştu.

?Öğrenci Sayısında Önemli Artışlar Sağlanmıştır?

Bingöl Üniversitesinin de diğer iki üniversitemizden farklı olarak Kürt Dili ve Edebiyatının yanında Zaza Dili ve Edebiyatı bölümünü de açtığına değinen Erdoğmuş, ?Bingöl Üniversitesi, diğer iki üniversitemizden farklı olarak Kürt Dili ve Edebiyatının yanında Zaza Dili ve Edebiyatı bölümünü de açmıştır. Bingöl Üniversitesine bağlı olarak 03.07.2011 tarih ve 27983 sayılı Resmi Gazete´de yayınlanan 2011/2018 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş olup şu anda Zaza Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı alanlarında hizmet vermektedir. Enstitü 2012 yılından itibaren eğitim öğretime bahar yarıyılında Zaza Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında öğrenci alarak başlamıştır. 2012-2013 öğretim yılı güz yarıyılında ise Zaza Dili ve Edebiyatı ile Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında yüksek lisans öğrenimine başlanmıştır. Anabilim dallarındaki artışa bağlı olarak, öğrenci sayısında da önemli artışlar sağlanmıştır. Bingöl Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi ?Doğu Dilleri ve Edebiyatı´ bölümüyle 2013 yılında Kürt Dili ve Edebiyatı ile Zaza Dili ve Edebiyatı bölümlerini açarak lisans öğrencisi almaya başladı. 2017 yılına kadar Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü olarak en küçük 330,03110 (2016 yılı), en büyük 431,66585 (2015 yılı)  puanla öğrenci almıştır. Kendi puan türünde (TS2), en yüksek tavan puanla öğrenci alan bölüm olarak dikkat çekmiştir. Bu yıl 247,00758 taban, 408,28295 tavan puanla bölüm öğrenci almıştır. Taban puan olarak kendi puan türünde en yüksek puana sahip olsa da tavan puanı olarak kendi puan türünden öğrenci alan bölümlerin gerisini düşmüştür. Türkiye´de Zaza Dili ve Edebiyatı bölümü açan iki üniversiteden biri olan Bingöl Üniversitesinin bu bölüme aldığı öğrenci istatistiklerine bakıldığında; 2013-2014 eğitim öğretim döneminde ek yerleştirmeyle TS-2 puanıyla bölüm öğrenci almaya başladı. Bu yıla kadar en küçük 283,24992 (2015 yılı), en büyük 453,66685 puanla (2015 yılı) öğrenci almıştır. Tavan puana bakıldığında kendi puan türünde aynı yılda en yüksek tavan puanla öğrenci aldığı ama tavan puan olarak diğer bölümlerin gerisine düştüğü görülmektedir. Taban ile tavan puanları arasındaki bu fark Munzur Üniversitesinde de görülmektedir. Bunun sebebi bölümü tercih eden toplam öğrenci sayısının az olmasıdır. Örneğin 2016 yılında bu bölümü tercih eden toplam öğrenci sayısı 192. İki üniversite de bölüme alacağı öğrencileri bu sayıdan seçeceğine göre haliyle bunların içerisinde yüksek puanlardan başlanılarak kontenjan doldurulana kadar öğrenciler seçilmektedir. Bu bölümle ilgili taban puan sınırı olmadığı için kontenjan doldurmak için düşük puan alan öğrenciler varsa onlar da alınmaktadır. 2017 yılındaki yerleştirmeye bakıldığında 241,40789 taban; 332,55209 tavan puanla bölümün öğrenci alması, hem taban hem tavan puan bağlamında düşüşün olması dikkat çekici? şeklinde konuştu. 


ERDOĞMUŞ, KÜRT-ZAZA DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hatip Erdoğmuş, Kürt-Zaza Dili Ve Edebiyatı Bölümlerine ilişkin yaptığı açıklamada, ?Kürt-Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümleri çözüm sürecinin kurbanı mı oldu?? diye sordu.
15.11.2017 07:13:01 0

Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hatip Erdoğmuş, Kürt-Zaza Dili Ve Edebiyatı Bölümlerine ilişkin bir açıklama yaptı. ?Kürt-Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümleri çözüm sürecinin kurbanı mı oldu?? diye soran Erdoğmuş, sözlerine şöyle başladı: ?ÖSYM, üniversite tercihlerini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Açıklamasıyla birlikte birçok tartışma da beraberinde başladı. Kontenjanların 4´te birinin boş kalması üzerinden yapılan tartışmaya yanlış puan hesaplamaları da eklenince, tartışmanın boyutu ve dozu da değişti. Tüm bu tartışmaların içerisinde aslında dikkatlerin çekilmesi gerektiğini düşündüğüm bir konu daha var: Büyük beklentilerle açılan, açıldığı dönemlerde gündemin en önemli konularından biri olan, yüksek puanlarla öğrenci alarak kendi puan türünden birçok bölümü geride bırakan ?Kürt/Zaza Dili ve Edebiyatı´ bölümlerinin bu yılki taban puanlarının ciddi oranda düşmesi.  Türkiye´de, 2010 yılından itibaren ilk defa resmi olarak Kürtçenin okullara girmeye başladığına, üniversitelerde doğrudan Kürt/Zaza Dili ve Edebiyatı bölümlerinin büyük bir heyecan ile açıldığına, ülke gündeminin en önemli konusu haline geldiğine, insanların büyük bir teveccühle bu alana yöneldiklerine şahit olduk. ?Demokratik Açılım´ın sekteye uğraması, üniversitelerin bu bölümlerle ilgili ilk mezunlarını vermesi ve bunlarla ilgili atamaların beklentinin çok altında olması ile bir anda bu olumlu ve heyecan verici hava yerini buruk, karamsar bir havaya bıraktı. Tüm bu olumsuzluklar, bu yıl üniversite yerleştirme sonucunda, bu bölümlerin taban puanlarının beklenenin aksine adeta çakılmasına neden oldu. Üniversitelerde bu bölümlerin açılması ve önemli kazanımların elde edildiği bu sürece kolay gelinmedi. AK Parti iktidarı döneminde, temel hak ve özgürlükler konusunda yapılan değişiklikler, kurucu ulusçu ideolojiyle yaşanan çetin hesaplaşma ve sorunun esasını oluşturan inkârcı resmi paradigmanın terk edilmesi, Kürt sorununun çözümünde siyasetin daha belirgin hale gelmesini sağladı. (Koç, 2015, 7) Hükümet henüz bir yılını yeni doldurmuşken AB uyum paketleri çerçevesinde 5 Aralık 2013 tarihinde Resmi Gazete´de önemli bir yönetmelik yayınladı: ?Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçelerin öğrenilmesi hakkında yönetmelik? (Resmi Gazete, 2013, 25307) Bu yönetmelik ile birlikte Türkiye´de ilk defa Kürtçenin yaygın olarak kullanılmasının da önü açılmış oldu?

?Bölüme Yoğun Bir Talep Oluştu?

?2003´ten itibaren önemli adımlar atıldıysa da asıl önemli adım 2009 Ağustos ayında başlatılan ?Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi ve Demokratik Açılım? temelinde Kürtçenin; medya, eğitim, sanat, siyaset (propaganda) dili olmasının önündeki birçok engelin yasal anlamda kaldırılmasıydı ve böylece bu dilin kamusal alanda kullanılmasının önü açıldı? diyen Erdoğmuş sözlerine şöyle devam etti: ?2010 yılından itibaren Kürtçe eğitimin hızlı bir şekilde üniversitelere girmeye başladığını görüyoruz. Aynı yılda Mardin Artuklu Üniversitesinde ?Yaşayan Diller Enstitüsü? kuruldu. Bu enstitünün bünyesinde ?Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı´ açılarak ilk defa 20 yüksek lisans öğrencisi alındı. 2011 yılında da Bingöl Üniversitesinde ?Yaşayan Diller Enstitüsü´ açıldı ve 2012 yılında öğrenci alınmaya başlandı. Aynı zamanda da ?Doğu Dilleri ve Edebiyatı´ adı altında, ?Kürt Dili ve Edebiyatı´ ile ?Zaza Dili ve Edebiyatı´ bölümleri; Mardin Artuklu, Muş Alparslan, Tunceli ve Bingöl üniversiteleri lisans programları açıldı. Muş Alparslan Üniversitesi bunlardan farklı olarak ?Kürt Dili ve Edebiyatı? adı altında lisans öğrencisi alan tek üniversitedir. Üniversitelere öğrencilerin alınmaya başlanmasıyla birlikte Demokratik Açılım ile gündeme gelen önemli ve tarihî adımlardan biri hayata geçmiş oldu. Bölüme yoğun bir talep oluştu ancak bölümün sadece üç üniversitede oluşu ve sınırlı sayıda kontenjanın ayrılmış olması haliyle bölümün taban puanlarını çok yükseltti. Bu bölümler, bulundukları üniversitelerde, ilk yıllarda, en yüksek puanlarla öğrenci alan bölümler olarak dikkat çekti. Puanlar; Türkçe Öğretmenliği ile Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinin yerleştirme puanlarının üzerine çıktı. Bölümdeki derslerin birçoğunun eğitim dili Kürtçe olarak verilmeye başlandı. Bu durum, aynı zamanda Türkiye´de önemli bir engelin aşıldığının, artık Kürtçenin eğitim kurumlarına girdiğinin önemli bir göstergesi olmuştur.?  

İlk Defa Mardin Artuklu Üniversitesi Öğrenci Aldı

Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümünün Türkiye´de öğrenci alan ilk Kürt Dili ve Edebiyatı lisans programı olduğunu hatırlatan Erdoğmuş, ?Türkiye´de ilk defa 2010 yılında ?Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı´ yüksek lisans programı Yaşayan Diller Enstitüsü çatısı altında açıldı. Yüzlerce tezli ve tezsiz yüksek lisans öğrencisi mezun eden bu anabilim dalında şu anda 700´den fazla tezli/tezsiz yüksek lisans öğrencisi devam etmektedir. Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Türkiye´de öğrenci alan ilk Kürt Dili ve Edebiyatı lisans programıdır. İlk öğrencilerini, 2011-2012 öğretim yılında aldı ve 2014-2015 öğretim yılı itibari ile Türkiye´nin ilk Kürt Dili ve Edebiyatı lisans öğrencilerini mezun etti. 2015 yılında bu bölümden mezun olan yaklaşık 20 öğrenci seçmeli olarak verilen Kurmancca ve Zazaca derslerini vermek üzere atandılar. Bölüm 2017 yılına kadar TS2 ile en düşük 354,04589 (2015 yılı) puanla öğrenci almış, yine aynı puan türünden 456,72135 (2014 yılında) en yüksek puanla öğrenci almıştır. Eşit Ağırlık ve Sözel puanlarında üniversitenin en yüksek puanlı bölümüdür. Alan düşünülmediğinde puansal olarak Mimarlık (sayısal) bölümünden sonra üniversitenin ikinci yüksek puanlı bölümüdür. Aynı puan türüyle öğrenci alan Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden çok daha yüksek puanlarla öğrenci almıştır. Bu yılki 40 kişilik kontenjan alımında 311,82268 taban puanıyla tarihinin en düşük puanıyla öğrenci aldı. Ancak tavan puanında önemli bir düşüşün olmadığı görülmektedir. Bu yılki tavan puanı 453,52496 olarak gerçekleşti. İlk Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünün açıldığı bu üniversitemiz bu yılki son yerleştirmelerde tavan ve taban puanı arasında yaklaşık 140 puanlık bir farkla öğrenci alarak yaşanan olumsuz havadan nasibini almıştır ancak diğer üniversitelere oranla bu üniversitemizin mevcut olumsuzluklardan daha az etkilendiğini söyleyebiliriz? dedi.

?Tezli ve Tezsiz Olmak Üzere Yaklaşık 180 Öğrenci Mezun Oldu?

Muş Alparslan Üniversitesinin de 2012 yılı güz döneminde Sosyal Bilimler Enstitüsü ?Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı? adı altında tezsiz yüksek lisans programına ilk öğrencilerini aldığını kaydeden Erdoğmuş, ?Muş Alparslan Üniversitesi, 2012 yılı güz döneminde Sosyal Bilimler Enstitüsü ?Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı? adı altında tezsiz yüksek lisans programına ilk öğrencilerini aldı. Şu anda tezli yüksek lisans programına öğrenci alımı devam etmektedir. Yüksek lisans programında şu ana kadar tezli ve tezsiz olmak üzere yaklaşık 180 öğrenci mezun oldu. Hâlihazırda 80 öğrenci de bu programdaki eğitimlerine devam etmektedir. Muş Alparslan Üniversitesi, lisans düzeyinde, 2013 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde kurulan  ?Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü? ile öğrenci almaya başladı. Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde kurulan bu bölüm, 2013 ve 2014 yıllarında fakültenin en yüksek puanla öğrenci alan bölümü olarak dikkat çekmektedir. 2015 yılında 322 taban puanla öğrenci alan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün üç puan gerisine düşmüşse de tavan puan olarak 412 puanla Türk Dili ve Edebiyatının (352 tavan puan) 60 puan üzerine çıkmıştır. Bölüm, açıldığı günden bugüne minimum 322,49106 (2015 yılı) puanla; maksimum 433,13164 (2016 yılı) puanla öğrenci almıştır. 2017 yılındaki yerleştirmelerde ise taban puan 200,26750; tavan puan 398,41688 ile öğrenci aldı. Daha önceki yıllarla mukayese edildiğinde bu yılki yerleştirmelerde düşük puanlarla öğrenci alındığı ve taban puan ile tavan puan arasındaki makasın çok açılarak yaklaşık 198 puana ulaştığı görülmektedir. Tavan puan olarak fakültede hâlâ en yüksek puan ile öğrenci alan bölüm olarak görülse de taban puan olarak bu denli geriye düşmesi, üzerinde düşünülmesi gereken bir husustur? şeklinde konuştu.

?Öğrenci Sayısında Önemli Artışlar Sağlanmıştır?

Bingöl Üniversitesinin de diğer iki üniversitemizden farklı olarak Kürt Dili ve Edebiyatının yanında Zaza Dili ve Edebiyatı bölümünü de açtığına değinen Erdoğmuş, ?Bingöl Üniversitesi, diğer iki üniversitemizden farklı olarak Kürt Dili ve Edebiyatının yanında Zaza Dili ve Edebiyatı bölümünü de açmıştır. Bingöl Üniversitesine bağlı olarak 03.07.2011 tarih ve 27983 sayılı Resmi Gazete´de yayınlanan 2011/2018 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş olup şu anda Zaza Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı alanlarında hizmet vermektedir. Enstitü 2012 yılından itibaren eğitim öğretime bahar yarıyılında Zaza Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında öğrenci alarak başlamıştır. 2012-2013 öğretim yılı güz yarıyılında ise Zaza Dili ve Edebiyatı ile Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında yüksek lisans öğrenimine başlanmıştır. Anabilim dallarındaki artışa bağlı olarak, öğrenci sayısında da önemli artışlar sağlanmıştır. Bingöl Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi ?Doğu Dilleri ve Edebiyatı´ bölümüyle 2013 yılında Kürt Dili ve Edebiyatı ile Zaza Dili ve Edebiyatı bölümlerini açarak lisans öğrencisi almaya başladı. 2017 yılına kadar Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü olarak en küçük 330,03110 (2016 yılı), en büyük 431,66585 (2015 yılı)  puanla öğrenci almıştır. Kendi puan türünde (TS2), en yüksek tavan puanla öğrenci alan bölüm olarak dikkat çekmiştir. Bu yıl 247,00758 taban, 408,28295 tavan puanla bölüm öğrenci almıştır. Taban puan olarak kendi puan türünde en yüksek puana sahip olsa da tavan puanı olarak kendi puan türünden öğrenci alan bölümlerin gerisini düşmüştür. Türkiye´de Zaza Dili ve Edebiyatı bölümü açan iki üniversiteden biri olan Bingöl Üniversitesinin bu bölüme aldığı öğrenci istatistiklerine bakıldığında; 2013-2014 eğitim öğretim döneminde ek yerleştirmeyle TS-2 puanıyla bölüm öğrenci almaya başladı. Bu yıla kadar en küçük 283,24992 (2015 yılı), en büyük 453,66685 puanla (2015 yılı) öğrenci almıştır. Tavan puana bakıldığında kendi puan türünde aynı yılda en yüksek tavan puanla öğrenci aldığı ama tavan puan olarak diğer bölümlerin gerisine düştüğü görülmektedir. Taban ile tavan puanları arasındaki bu fark Munzur Üniversitesinde de görülmektedir. Bunun sebebi bölümü tercih eden toplam öğrenci sayısının az olmasıdır. Örneğin 2016 yılında bu bölümü tercih eden toplam öğrenci sayısı 192. İki üniversite de bölüme alacağı öğrencileri bu sayıdan seçeceğine göre haliyle bunların içerisinde yüksek puanlardan başlanılarak kontenjan doldurulana kadar öğrenciler seçilmektedir. Bu bölümle ilgili taban puan sınırı olmadığı için kontenjan doldurmak için düşük puan alan öğrenciler varsa onlar da alınmaktadır. 2017 yılındaki yerleştirmeye bakıldığında 241,40789 taban; 332,55209 tavan puanla bölümün öğrenci alması, hem taban hem tavan puan bağlamında düşüşün olması dikkat çekici? şeklinde konuştu.