Eğitim-Bir-Sen, Kentte Yetkili Sendika
Memur Sendikaları Konfederasyonu´na (Memur-Sen) bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş İl Başkanı Mahir Barışan, Eğitim-Bir-Sen olarak il genelinde 3 bin 224 üyeyle yetkili sendika olma geleneğini sürdürdüklerini açıkladı.
Tarih: 7.8.2020 07:09:57

 

 

 

Memur Sendikaları Konfederasyonu´na (Memur-Sen) bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş İl Başkanlığı, il genelinde 3 bin 224 üyeyle yetkili sendika olma geleneğini sürdürdü.

Konuya ilişkin olarak Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı Mahir Barışan, kentte görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kentteki bir restoranda yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Başkan Barışan, Eğitim-Bir-Sen olarak 28 yıl önce yola revan olduklarını hatırlattı. Sendikal mücadelenin her zaman hak merkezli, adalet eksenli olduğunu ifade eden Barışan, “Böyle gelmiş böyle gitmeyecek diyerek örgütlü olmayla, omuz omuza mücadele etmeyle birçok olumsuz şeyi değiştireceğimizi, var olan devam ederek, gelen olumlu şeylere ise yenilerini ilave ederek, katkı vererek bunları sürdürebileceğimizi, ´çağı kurtarmanın eylemidir çağ dışı kalan ilgimiz´ söylemiyle kastımızı, hedefimizi ortaya koyduk. Ülkenin selamete erişmesi, uhuvvetin ülkede yerleşmesi için mücadele ettik. Milli manevi değerlerimizi önceleyerek, hafızamıza dayanarak, köklerimiz üzerinde yeniden yeşermeliyiz diyerek, söylemlerde bunduk, eylemler gerçekleştirdik. Sendikal mücadelemiz her zaman hak merkezli, adalet eksenli oldu. Güçlüden yana değil haklıdan yana olduk. Hakkı haykırdık, emeğin değerinin verilmesi için ter akıttık. Hak, emek, özgürlük kavramlarını, vesayetin tanımlamasından kurtararak hem kamuda hem de sosyal hayatta yeniden tanımladık" dedi.

“Yeni Bir Ses ve Heyecan Getirdik”

Süre gelen sendikal mücadelelerinde özellikle yetkili oldukları andan itibaren mali ve sosyal haklar noktasında pek çok kazanım elde ederek kamu çalışanlarının teveccühüne mazhar olduklarını dile getiren Başkan Barışan, "Sendikal alana yeni bir ses ve heyecan getirdik. Büyümemizde, ülkenin en büyük sivil toplumu olmamızda 28 yıllık hasretimiz, üzüntümüz, kederimiz var. İlmek ilmek dokuduğumuz sevincimiz var. Hak arama mücadelesindeki çabamız, kararlılığımız ve azmimiz var. Bir yandan ´derdimiz bu millettir bu milletin değerleridir´, öte yandan ´yükümüz yeni bir medeniyettir´ dedik, ´pusulamız doğruluk ve adalettir´ dedik. Değişen siyasi iklimlerde her seferinde kendimize yeni elbise dikmedik. Deniz dalgalandığında kendimizi kurtaracak liman aramadık, milletimizi kurtarmanın derdine düştük. Her durum ve şartta, değişen siyasi iklimde tek ve en güvenli limanın milletin limanı olduğunu ifade ettik ve onun irfanına sığındık. Sendikacılığı ne siyasilerin kumpasına ne de oluşturulan toplum mühendisliklerine kurban etmedik. 2020 yılının ilk aylarından itibaren COVİD-19 pandemi sürecinin olumsuzluklarına rağmen dahili ve harici bedhahlara rağmen çirkin söylemlere iftira ve çemkirmelere rağmen biz doğru olanı yaparak yol aldık. Edebimizi adabımızı bozmadık. Makul kaldık, vakarlığımızı koruduk. Hak merkezli ilke ve değer odaklı mücadelemizden taviz vermedik" şeklinde konuştu.

“Yetkide Geleneği Devam Ettirdik”

İl genelinde 3 bin 224 üyeyle yetkili sendika olma geleneğini sürdüklerini belirten Barışan, “Öğretmenin ortalama kalma süresinin 1,5 yıl olduğu ilimizde merkez ilçede bin 798, Malazgirt´te 384, Bulanık´ta 316, Korkut´ta 245, Hasköy´de 326, Varto´da ise 154 eğitim çalışanımızın desteğini alarak toplamda 3 bin 224 üye ile ilde ve bütün ilçelerimizde yetkimizi perçinleyerek yetkide geleneği devam ettirdik. Bu başarımızın özünde saklı olan gerçek, sendikamızın herkes için güvence olmasıdır. Haklının yanında durarak çalışana, ezilene güven vererek, verdiği mücadelede emin olmasıdır. Bize bu sevinci ve gururu yaşatan başta gönül erlerimiz, üyelerimiz olmak üzere 1992´den bugüne şubemizin ilimizde kurulmasında, kök salmasında, vücut bulmasında emek veren ter akıtan öncülerimize, şube başkanlarımıza ve yönetim kurullarına, öncü ilçe temsilcilerimize ve yönetim kurullarına minnetlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Yine her yıl olduğu gibi bu yıl da 3 bin 224 üye ile ilde büyümemizi, güçlenmemizi, yetkimizi devam ettirmemizi sağlayarak bize bu onuru yaşatan başta sendikamızın öz suyu üyelerimiz olmak üzere Başkan Vekilim Murat Demir, Teşkilatlanma Başkan Yardımcısı Aydın Güngör, Mali İşler Başkan Yardımcısı Şerafettin Yıldız, Basın Yayından Sorumlu Başkan Yardımcısı Cemil Koçlaradan, Toplu Sözleşme ve Mevzuattan Sorumlu Başkan Yardımcısı İsmail Arslan, Eğitim Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Çelik´e yine Malazgirt İlçe Başkanı Erhan Arslan, Bulanık İlçe Başkanı Metin Bostancı, Korkut İlçe Başkanı Mümtaz Bilgin, Hasköy İlçe Başkanı Şefik Elçi, Varto İlçe Başkanı Yavuz Saldıraner´e, denetleme ve disiplin kurulumuza, kadın komisyonumuza, uç beylerimiz olan işyeri temsilcilerimize, gönül erlerimize, vefalı dostlarımıza teşekkür ediyorum. Kaderimizi milletimizin, ülkemizin kaderiyle aynı çizgide tutmaya, yılmadan, yorulmadan, ülkemiz ve üyemiz için çalışmaya, üretmeye, kazanım elde etmeye devam edeceğiz. Her mutabakatta attığımız imza duygudaşlığın, gönül alma ve gönül vermenin ideal birlikteliğin tutkalı ve tescilidir. İstikametimiz doğruluk, pusulamız emeğin kutsallığı, yönümüz ve hedefimiz değerlerimizi yaşatma, özlemlerimizi gerçekleştirme olmuştur. Yılmadan yorulmadan davamızın aşıladığı bilinçle, üyelerimizden aldığımız güçle, yetkinin verdiği sorumluluk bilinciyle, yeni ufuklardan yeni umutlara hep beraber kendimiz kalarak yolumuza devam edeceğiz. Biz birlikte güçlüyüz” diye konuştu.

Barışan´ın yaptığı açıklaması sonrasında düzenlenen basın toplantısı, karşılıklı görüşmelerin yapılması sonrasında sonlandırıldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Eğitim Kentte Yetkili Sendika
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çelik´ten Depremin Yıldönümü Açıklaması
Çelik´ten Depremin Yıldönümü Açıklaması
AFAD Çalışanları Sendikası (AFAD-SEN) Genel Başkanı Ayhan Çelik, 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi´nin 21´inci yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.
HÜDA PAR, Yasağa Tepki Gösterdi
HÜDA PAR, Yasağa Tepki Gösterdi
Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan, Dicle Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında Kürtçe tez yazımının yasaklamasına parti olarak tepki gösterdiklerini belirterek, Kürtçe tez yazımına konulan haksız yasağın bir an önce kaldırılması çağrısında bulundu.
Yaylalar Besicileri Ağırlamaya Başladı
Yaylalar Besicileri Ağırlamaya Başladı
Çetin geçen kış mevsiminden sonra besiciler, havaların ısınmasıyla birlikte zorlu yolculuğun ardından Muş´un yaylalarına dönmeye başladı.
UMADER´den İhtiyaç Sahiplerine Yardım Eli
UMADER´den İhtiyaç Sahiplerine Yardım Eli
Uluslararası Mazlumların Derneği (UMADER) Muş İl Başkanı Çetin Temel ile beraberindeki heyet, Ramazan ayı ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) dolayısıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatmaya devam ediyor.
Yeni Dönem Öncesinde “Okul Güvenliği Toplantısı”
Yeni Dönem Öncesinde “Okul Güvenliği Toplantısı”
2018-2019 eğitim-öğretim yılının başlamasına günler kala Vali Aziz Yıldırım´ın başkanlığında “Okul Güvenliği Toplantısı” yapıldı.
MŞÜ´DE STEM VE EĞİTİM BİLİMLERİ KONGRESİ SONA ERDİ
MŞÜ´DE STEM VE EĞİTİM BİLİMLERİ KONGRESİ SONA ERDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde düzenlenen ve üç gün boyunca süren Uluslararası Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik STEM ve Eğitim Bilimleri Kongresi sona erdi.
Avcı´dan  Gazetemize Özür Ziyareti
Avcı´dan Gazetemize Özür Ziyareti
Ak Parti Muş Merkez İlçe Başkanı İbrahim Avcı, gazetemize bir ziyaret gerçekleştirdi.
“Muş Bizim Dönemimizde Şaha Kalktı”
“Muş Bizim Dönemimizde Şaha Kalktı”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Muş Valiliği ziyaretinin ardından Muş Öğretmenevindeki temel atma ve açılış törenine katıldı.
BAKAN EROĞLU İLİMİZE GELİYOR
BAKAN EROĞLU İLİMİZE GELİYOR
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bugün ilimize gelerek bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunacak.
ŞİMŞEK VARTO´DA ZİYARET VE İNCELEMELERDE BULUNDU
ŞİMŞEK VARTO´DA ZİYARET VE İNCELEMELERDE BULUNDU
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, beraberindekilerle birlikte Varto´yu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
“CHP´nin Duruşu Terör Örgütlerini Rahatsız Etti”
“CHP´nin Duruşu Terör Örgütlerini Rahatsız Etti”
PKK terör örgütü tarafından Artvin´de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na düzenlenen ve bir şehit verdiğimiz hain saldırıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Muş İl Başkanı İsmail Adanur: “Sesimizin daha gür ve güçlü bir sedayla çıkacağına hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.
SALDIRI SONRASI ZİYARET ETTİLER
SALDIRI SONRASI ZİYARET ETTİLER
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu´nun Artvin´de uğradığı silahlı saldırı nedeniyle Belediye Başkanı Feyat Asya, Hasköy Belediye Başkanı Mürsel Özen ve Korkut Belediye Başkanı Haşim Arık CHP Muş İl Başkanlığı´na geçmiş olsun ziyaretinde bulundular.
Bakan Işık: “Bundan Sonra PKK Daha Çok Korksun”
Bakan Işık: “Bundan Sonra PKK Daha Çok Korksun”
PKK Terör Örgütü tarafından Van ve Elazığ´da düzenlenen hain saldırılarla ilgili açıklamada bulunan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, PKK´nın artık içeriden destek alma ihtimali kalmadığını vurguladı.
TBMM´YE SUNDU
TBMM´YE SUNDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Av. Burcu Çelik Özkan, meclis araştırması teklifini TBMM Başkanlığı´na sundu.
“Bu Sürecin Her An Yaşanacağını Deklare Ettik”
“Bu Sürecin Her An Yaşanacağını Deklare Ettik”
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından 15 Temmuz darbe girişimini protesto etmek için düzenlenen basın açıklaması sonrasında konuşan HDP Muş Milletvekili Av. Burcu Çelik Özkan, 15 Temmuz darbe girişimi sürecinin her an yaşanabileceğini birçok kez dile getirdiklerini belirtti.
DARBEYE TEPKİ GÖSTERDİLER
DARBEYE TEPKİ GÖSTERDİLER
15 Temmuz askeri darbe girişimine Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)´nden ortak tepki geldi.
“Amerika´dan Palazlanmakta, Türk Milletine Saldırmaktadır”
“Amerika´dan Palazlanmakta, Türk Milletine Saldırmaktadır”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Muş İl Başkanı Şükrü Demir, Fethullah Gülen´in Amerika´dan palazlandığını ve birtakım safsatalarla Türk milletinin kuyusunu kazmaya çalıştığını ifade etti.
YILDIRIM´DAN KARŞI AÇIKLAMA
YILDIRIM´DAN KARŞI AÇIKLAMA
Muş Valiliği tarafından hakkında önceki gün yapılan açıklamalara yanıt veren HDP Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, kamera kayıtlarının incelenmesi halinde gerçeğin ortaya çıkacağını savundu.
“Silahı Milletvekili Ahmet Yıldırım´a Verdiği Görülmüştür”
“Silahı Milletvekili Ahmet Yıldırım´a Verdiği Görülmüştür”
Muş Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım´ın yol kontrolü sırasında kendisinin aranamayacağını belirterek aracı görevli personelin üzerine sürdüğü ifade edildi.
İFADE VERMEYE GİTMEDİLER
İFADE VERMEYE GİTMEDİLER
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekilleri Doç. Dr. Ahmet Yıldırım ve Av. Burcu Çelik Özkan, ifade vermeye çağrıldı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Muş Milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özkan´ın ifadeye çağrıldığını fakat kendilerinin ifade vermeye gitmeyeceklerini ifade etti.
“Hizmet Etmekte Asla Tembellik Yapmayacağız”
“Hizmet Etmekte Asla Tembellik Yapmayacağız”
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar yemeğinde bir konuşma yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, hizmet yolunda tembellik etmeden çalışmakta olduklarını vurguladı.
Muş Ovası Gazetesi
03.06.2020
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.6251
EURO
8.9553
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz

Hz. Muhammed
1856 Devlet Demir yollarının kuruluşu.
1922 Çan`ın kurtuluşu
2006 Sonbaharın başlangıcı