DARBEYE TEPKİ GÖSTERDİLER
15 Temmuz askeri darbe girişimine Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)´nden ortak tepki geldi.
Tarih: 26.7.2016 08:04:39

 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Muş il teşkilatları tarafından Belediye Meydanı´nda basın açıklaması düzenlendi. “Darbelere Geçit Yok, Ne Askeri Darbe Ne De Sivil Darbe, Demokrasiden Asla Taviz Yok” pankartının açıldığı protesto gösterisine HDP Muş Milletvekili Avukat Burcu Çelik Özkan da katıldı. FETÖ/PDY terör örgütü tarafından bir grup askerle başlatılan, halkın büyük reaksiyonu ve devletine bağlı güvenlik güçlerinin canları pahasına vatan savunmasıyla bastırılan darbe girişimine tepki gösterilen açıklamayı DBP Muş İl Başkanı Hatice Şeker okudu. Şeker açıklamada: “15 Temmuz gecesi Türkiye´deki farklı güç odaklarının kendi aralarındaki iktidar savaşı darbe seviyesine vardı. Bu darbe girişimiyle ülkede gelişmeler kritik bir düzeydedir. Hükümet henüz kendisini güvende görmediği ve güvenlik mekanizmalarının kaosa sürüklendiği bir tablo mevcuttur. Bu darbe girişimi gecesinde Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamada “Bu bir Allah´ın lütfüdür” söylemiyle onca insanın ölümünü hele ki rütbesiz emir komuta zincirinde emre itaat eden bir sürü erin ölümünü meşrulaştırmıştır. Ne yaman bir çelişkidir ki, Uğur Kaymaz´ı öldüren, Cizre´yi, Sur´u, Silopi´yi barbarca yakan yıkanlar dün kahramanken, bugün vatan haini ilan edildi. Akabinde gelişen tutuklamalar ve gözaltıların sayısı binleri aştı. Hükümetin darbecilere yönelik yaptığı bu tavrı kabul ediyor olmakla beraber bizleri düşündürüyor. Hükümet ve Saray kendisine muhalif olan tüm sesleri bu vesileyle sindirmeye çalışıp, kendi güdümüne alarak tam anlamıyla otokritik baskıcı bir yol izlemektedir.Halkın meydanlara inerek “Demokrasi nöbeti” tutması anlamlı olup, bizler halkı sokağa çağırdığımızda bizlere karşı tepki had safhada olup, toplumun nezdinde birer öcü gibi gösterildik. Kadınlara sokakları caiz görmeyenlerinde meydanlarda olduğu bu süreçte erkekliğin ölüm ve şiddet üzerinden kışkırtıldığı din merkezli bir ırkçılık ve milliyetçilik alkışlanıyor” ifadelerini kullandı.

 

“Darbe Mekaniğinin Panzehiri Çözüm Sürecidir”

Şeker açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi: “Bir taraftan halk tarafından meydanlarda demokrasi nöbeti tutulurken, darbe anayasasının bir ürünü olup kişi hak ve özgürlüklerini sırlayan OHAL, demokrasiyle örtüşmemektedir. Darbelerin, yasakların, baskıların panzehiri demokrasiyken OHAL´ın yaşatılması büyük bir çelişkidir. Halkın oylarıyla Meclis´te görev yapacak vekillerin dokunulmazlıkları alınıp, kolluk kuvvetlerine verilmesi onları güçlendirmiştir. Bu da darbe girişimini kolaylaştırmıştır. Abdullah Öcalan´ın 2013 yılında sunduğu deklarasyon ve akabinde gelişen çözüm süreci toplumun tüm kesimlerine umut oluşmuştur. Ama ne yazık ki 2014 MGK´sında alınan savaş kararı, 2015 yılında İmralı heyetinin Abdullah Öcalan´la olan görüşmelerinin kesilmesiyle Temmuz ayında savaş konsepti uygulanmaya başlandı. Öcalan´ın çözüm süreci biterse darbe pratiği ortaya çıkar söylemi bugün yaşanacakların sinyalini vermiştir. Devlet ve hükümet bu gerçekliği görmezden gelip, çözüm sürecini sabote edip bir savaş başlattı. Bu yaşanan tablo bir an önce toplumsal barışın sağlanmasına yönelik bir adımın atılması ve ivedilikle çözüm sürecine geri dönülmesini zorunlu kılmaktadır. 15 Temmuz gecesi darbecilerin Öcalan´la ilişkin suikast girişiminin yapılmak istenmesi toplumda Kürt-Türk savaşının tırmandırmak istenildiğini göstermektedir. Öcalan´ın bu toplumun bir hassasiyeti olduğu ve barışın teminatçısı olduğu gerçeği göz ardı edilemez. 2015 Nisan ayından beri Öcalan´la gerek İmralı heyeti gerek aile ve avukatlarının iletişimi kesilmesi bu darbe pratiğini açığa çıkarmıştır. Dolaysıyla çözüm Kürt meselesinin ve Türkiye´nin demokrasiye dayalı tüm sorunlarının çözümüne gitmektir. 15 Temmuz gecesi ve akabinde yaşananlar Öcalan´a olan kaygılarımızı artırmaktadır. Bu kaygıların giderilmesi ve Öcalan hakkında toplumun ve kamuoyunun alabilmesi amacıyla bir an önce bu tecridin sonlandırılması, Öcalan´ın ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesi gerekmektedir. Bu bütün hassasiyetlerimiz ve taleplerimiz Türkiye´deki tüm halkları bunların hak ve özgürlüklerini ve de demokratik hukuk devleti için vazgeçilmez taleplerdir. Çünkü darbe mekaniğinin panzehiri çözüm süreci ve demokrasinin tüm kurum ve kuruluşlarıyla yaşamsallaştırılmasıdır.”

Basın açıklamasının ardından HDP Milletvekili Av. Burcu Çelik Özkan´ın bir konuşma yapmasıyla darbe protestosu sona erdi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DARBEYE TEPKİ GÖSTERDİLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yeni Dönem Öncesinde “Okul Güvenliği Toplantısı”
Yeni Dönem Öncesinde “Okul Güvenliği Toplantısı”
2018-2019 eğitim-öğretim yılının başlamasına günler kala Vali Aziz Yıldırım´ın başkanlığında “Okul Güvenliği Toplantısı” yapıldı.
MŞÜ´DE STEM VE EĞİTİM BİLİMLERİ KONGRESİ SONA ERDİ
MŞÜ´DE STEM VE EĞİTİM BİLİMLERİ KONGRESİ SONA ERDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde düzenlenen ve üç gün boyunca süren Uluslararası Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik STEM ve Eğitim Bilimleri Kongresi sona erdi.
Avcı´dan  Gazetemize Özür Ziyareti
Avcı´dan Gazetemize Özür Ziyareti
Ak Parti Muş Merkez İlçe Başkanı İbrahim Avcı, gazetemize bir ziyaret gerçekleştirdi.
“Muş Bizim Dönemimizde Şaha Kalktı”
“Muş Bizim Dönemimizde Şaha Kalktı”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Muş Valiliği ziyaretinin ardından Muş Öğretmenevindeki temel atma ve açılış törenine katıldı.
BAKAN EROĞLU İLİMİZE GELİYOR
BAKAN EROĞLU İLİMİZE GELİYOR
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bugün ilimize gelerek bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunacak.
ŞİMŞEK VARTO´DA ZİYARET VE İNCELEMELERDE BULUNDU
ŞİMŞEK VARTO´DA ZİYARET VE İNCELEMELERDE BULUNDU
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, beraberindekilerle birlikte Varto´yu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
“CHP´nin Duruşu Terör Örgütlerini Rahatsız Etti”
“CHP´nin Duruşu Terör Örgütlerini Rahatsız Etti”
PKK terör örgütü tarafından Artvin´de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na düzenlenen ve bir şehit verdiğimiz hain saldırıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Muş İl Başkanı İsmail Adanur: “Sesimizin daha gür ve güçlü bir sedayla çıkacağına hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.
SALDIRI SONRASI ZİYARET ETTİLER
SALDIRI SONRASI ZİYARET ETTİLER
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu´nun Artvin´de uğradığı silahlı saldırı nedeniyle Belediye Başkanı Feyat Asya, Hasköy Belediye Başkanı Mürsel Özen ve Korkut Belediye Başkanı Haşim Arık CHP Muş İl Başkanlığı´na geçmiş olsun ziyaretinde bulundular.
Bakan Işık: “Bundan Sonra PKK Daha Çok Korksun”
Bakan Işık: “Bundan Sonra PKK Daha Çok Korksun”
PKK Terör Örgütü tarafından Van ve Elazığ´da düzenlenen hain saldırılarla ilgili açıklamada bulunan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, PKK´nın artık içeriden destek alma ihtimali kalmadığını vurguladı.
TBMM´YE SUNDU
TBMM´YE SUNDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Av. Burcu Çelik Özkan, meclis araştırması teklifini TBMM Başkanlığı´na sundu.
“Bu Sürecin Her An Yaşanacağını Deklare Ettik”
“Bu Sürecin Her An Yaşanacağını Deklare Ettik”
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından 15 Temmuz darbe girişimini protesto etmek için düzenlenen basın açıklaması sonrasında konuşan HDP Muş Milletvekili Av. Burcu Çelik Özkan, 15 Temmuz darbe girişimi sürecinin her an yaşanabileceğini birçok kez dile getirdiklerini belirtti.
“Amerika´dan Palazlanmakta, Türk Milletine Saldırmaktadır”
“Amerika´dan Palazlanmakta, Türk Milletine Saldırmaktadır”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Muş İl Başkanı Şükrü Demir, Fethullah Gülen´in Amerika´dan palazlandığını ve birtakım safsatalarla Türk milletinin kuyusunu kazmaya çalıştığını ifade etti.
YILDIRIM´DAN KARŞI AÇIKLAMA
YILDIRIM´DAN KARŞI AÇIKLAMA
Muş Valiliği tarafından hakkında önceki gün yapılan açıklamalara yanıt veren HDP Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, kamera kayıtlarının incelenmesi halinde gerçeğin ortaya çıkacağını savundu.
“Silahı Milletvekili Ahmet Yıldırım´a Verdiği Görülmüştür”
“Silahı Milletvekili Ahmet Yıldırım´a Verdiği Görülmüştür”
Muş Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım´ın yol kontrolü sırasında kendisinin aranamayacağını belirterek aracı görevli personelin üzerine sürdüğü ifade edildi.
İFADE VERMEYE GİTMEDİLER
İFADE VERMEYE GİTMEDİLER
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekilleri Doç. Dr. Ahmet Yıldırım ve Av. Burcu Çelik Özkan, ifade vermeye çağrıldı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Muş Milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özkan´ın ifadeye çağrıldığını fakat kendilerinin ifade vermeye gitmeyeceklerini ifade etti.
“Hizmet Etmekte Asla Tembellik Yapmayacağız”
“Hizmet Etmekte Asla Tembellik Yapmayacağız”
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar yemeğinde bir konuşma yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, hizmet yolunda tembellik etmeden çalışmakta olduklarını vurguladı.
BAKAN BOZDAĞ´A SORDU
BAKAN BOZDAĞ´A SORDU
HDP Muş Milletvekili Avukat Burcu Çelik Özkan, TBMM´ye soru önergesi sundu.
YILDIRIM BERCE´Yİ SORDU
YILDIRIM BERCE´Yİ SORDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, BERCE Tarım İşletmesi ile ilgili hazırladığı soru önergesini TBMM Başkanlığına sundu.
ŞİMŞEK VATANDAŞLARLA BULUŞTU
ŞİMŞEK VATANDAŞLARLA BULUŞTU
1. Uluslararası Tütün Çalıştayı´na katılmak üzere ilimize gelen Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, esnaf ziyaretinde bulundu.
YILDIRIM SORU ÖNERGESİ SUNDU
YILDIRIM SORU ÖNERGESİ SUNDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala´nın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı´na soru önergesi verdi.
İŞTE YENİ KABİNE
İŞTE YENİ KABİNE
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından oluşturulan yeni Bakanlar Kurulu listesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.
Muş Ovası Gazetesi
24.04.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN
İHALE İLANI
İHALE İLANI
BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Cennet için ibadet geçersizdir?

Hacı Bektaşı Veli
1920 Mustafa Kemal`in TBMM başkanı seçilmesi.