"ÇOCUĞA YAPILAN YATIRIM HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR"
“Vizyon 2023” projesinin ilk ayağı olan göz tarama uygulaması seminerinde konuşan Türkiye Optik ve Optometrik Meslek Adamları Derneği GAP Koordinatörü ve Vizyon 2023 Proje Koordinatörü Neşat Çağlı, çocuklara yapılan yatırımların hayati önem taşıdığını vurguladı.
Tarih: 13.10.2017 07:21:59

Türk Kızılay´ı Muş Şubesi Kadın Kolları Başkanlığı ve Türkiye Optik ve Optometrik Meslek Adamları Derneği´nin “Vizyon 2023” projesinin ilk ayağı olan göz taraması uygulaması ile ilgili bir seminer gerçeklştirdi. Muş Öğretmenevi´nde rehber öğretmenlerine yönelik  gerçekleştirilen seminerde “Vizyon 2023” projesinin Türkiye´deki uygulama ve ortaklarının; Milli Eğitim, Sağlık ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, İl Valilikleri, Üniversiteler, Göz Sağlığını Koruma ve Görme Engelliler Derneği,  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Mc Donolds Çocuk Vakfı olduğu ifade edildi. Seminere, Türkiye Optik ve Optometrık Meslek Adamları Derneği GAP Koordinatörü ve aynı zamanda Vizyon 2023 Proje Koordinatörü Neşat Çağlı, Türk Kızılay´ı Muş Şubesi Kadın Kolları Başkanı Dilek Ağa ve üyeleri, Muş Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Meryem Donbaloğlu ile rehber öğretmenler katıldı. Seminerde bir konuşma yapan Türkiye Optik ve Optometrık Meslek Adamları Derneği GAP Koordinatörü ve Vizyon 2023 Proje Koordinatörü Neşat Çağlı, projenin göz taraması, eğitim ve sempozyum olmak üzere 3 ayaklı bir proje olduğunu ve Bulanık ile Malazgirt ilçelerini de ziyaret ederek, proje hakkında bilgilendirme çalışması yaptıklarını belirterek, "Projemiz; göz taraması, eğitim ve sempozyum olmak üzere 3 ayaklı bir proje. Bulanık ve Malazgirt İlçelerini de ziyaret ederek, proje hakkında bilgilendirme çalışması yaptık. Pilot olarak Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğüne bağlı çocukların göz taramasını uzman göz hekimlerimiz tarafından yaptık.  Bugün ise rehberlik araştırma öğretmenlerinin göz taramasının önemini nasıl yapıldığını uzman göz hekimi tarafından seminer verildi. Türkiye´de bu model ilk defa deneniyor.  Türk Kızılayı ve Türkiye Optik ve Optometrik Meslek Adamları Derneği tarafindan uygulanmaktadır” diye belirtti.

“Eğitime 5 Yaşında Başlayan Çocukların Eğitimini Olumsuz Bir Şekilde Etkilemektedir”

Çağlı, konuşmasının devamında, “Ülkemizde sağlık hizmetlerinin sunumunda yönetim aksaklıkları, donanım eksikliği, sağlık personelinin sayıca ve nitelikçe yetersizliği nedeniyle birinci basamak temel ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemli ölçüde aksadığı görülmektedir. Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı´na bağlı kurumlarda görme kusurlarının tespiti ile ilgili yapılan çalışmaların da yeterli olmadığı görülmektedir. Görme kusurları, Türkiye´de örgün eğitime 5 yaşında başlayan çocukların eğitimini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Aydınlık Bir Yaşam ve Eğitimde Başarı Projesi, halkımızın doktora ve muayene imkanına ulaşması noktasında zorlandığını kırsal bölgelerde, yoksul ve yoksun, sosyo-ekonomik koşullarda yaşayan çocuklar hedef alınarak eğitimini sürdürmeye çalışan öğrencilerin başarı seviyelerini yükseltmeye yönelik ve kalıcı sağlık problemlerinin erken teşhis ile tedavi olanaklarının belirlenmesi ve akademik çalışmalar yapılarak ülkenin sosyo ekonomik geleceğine katkı olarak uygulanmaktadır" ifadelerine yer verdi.

“Hedefi Net Olup Hayati Önem Arz Etmektedir”

‘Ömür boyu aydınlık bir yaşam´ sloganı ile başlayacak olan göz tarama faaliyetinin ´Vizyon 2023´ kapsamında aydınlık bir yaşam, eğitimde başarı ana fikri ile 2017 yılından itibaren ülke genelinde göz taramalarının gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini söyleyen Çağlı, "Ömür boyu aydınlık bir yaşam sloganı ile başlayacak olan göz tarama faaliyeti ´Vizyon 2023´ kapsamında aydınlık bir yaşam eğitimde başarı ana fikri 2017 yılından itibaren ülke genelinde göz taramaları gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. ´Vizyon 2023´ projesinde daha önce geleneksel olarak yapılan göz taramaları dışında erken teşhisin öneminin tarama sonuçlarının raporlanması tarama sonuçları ülkemizin sosyo ve ekonomik durumu ve dünyadaki örneklerin elde edilerek geçici çözümlerin dışında kalıcı çözümlerin akademik çalışmalar yapılarak, ülkemizde bu konuda nasıl bir model oluşturma noktasında çalıştay, sempozyum ve pilot bölge uygulamaları ile sahada denenerek kısa orta ve uzun vadede gözlenerek sonuçları ile kamu yararına kurumsal bir kamu ve STK çemberi oluşturularak hedefi net olup hayati önem arz etmektedir. Özellikle bebeklik döneminde göz kayması genelde bu durum göz tembelliğine yol açar" diye konuştu.

“Tedavilerinin Erken Teşhis İle Mümkün Olabileceği Görünmektedir”

“Yeni doğan kataraktları kayma oluşturmadan önce genelde verdiği beyaz refle sayesinde tanınabilir” diyen Çağlı, “İlk 9 yaşına kadar göz hastalıkları açısından çocuğa yapılan yatırım hayati önem taşımaktadır. Bu dönemde tedavi edilmeyen pek çok hastalık daha ileri yaşta tedavi edilemezken işlevsel yetersizliklere neden olmaktadır. Türkiye ve AB ülkeleri göz doktorları raporunda ülkemizde kişi başına ortalama 100 bin kişiye 3,9 göz doktoru düşmektedir. Bu oran kırsal ve doğu güneydoğu bölgelerinde 100 bin kişiye bir hekime kadar düşmekle beraber doktora ulaşım zorlukları ve aksaklıkları gözlemlenmektedir.  Göz sağlığı bozuk bir bireyin öncelikle kalıcı sağlık problemi ve gelecekteki vizyonu dünyaya katacağı pozitif fiiller elinden alınmış olup sosyo ve ekonomik durumunun geri kalmasına sebep olmaktadır. Özellikle körlüğe neden hastalık ve arızanın 0-15 yaş arasında tedavilerinin erken teşhis ile mümkün olabileceği görünmektedir” şeklinde konuştu.

“2050 Yılında 4,8 Milyar İnsanın Miyop Olacağı Tahmin Ediliyor”

Göz kayması, şaşılık, ambliyopi, görme kusurları ve ayrıca vücuttaki başka ciddi ve kalıcı hastalıkların erken teşhisi açısından tam belirleyici bir yöntemin olduğuna değinen Çağlı, son olarak şöyle konuştu: "Göz kayması, şaşılık, ambliyopi, görme kusurları ve ayrıca göz vücuttaki başka ciddi ve kalıcı hastalıkların erken teşhisi açısından tam belirleyici bir yöntemdir. Yaş ortalaması 9 olan öğrencilerin tarama faaliyetleri sonucunda % 61 yani 10 çocuktan 6´sının gözlerinde kusur görülmektedir. Buna rağmen % 7´si gözlük kullanıyor. Dünya ekonomik forumunun raporlarına göre gözlük ihtiyacı olup kullanmayan yetişkinler yüzünden küresel ekonomiye yıllık 227 milyar dolar verimlilik kaybı yaşanıyor.  Rapora göre, insanların görme kabiliyetlerinin artması, sosyo-ekonomik gelişmeyi hızlandırıyor. Çocukların görme bozukluklarını düzeltmek, onların akademik performanslarını yükseltmeye ve daha eğitimli olmalarına katkı sunarken, yetişkinlerin görme sorunlarını gidermek verimliliği artırarak, işgücü piyasası ve ekonomiye önemli geri dönüşümler sağlıyor. Rapora göre dünyada 2.5 milyar insan gözlük kullanmadığı için iyi bir vizyon sağlayamıyor, bunların 624 milyonu gözlük takmadan görme yetisine sahip bulunmuyor. Erken teşhis ile 239 milyon çocuğun görme sorunlarının giderilebileceği belirtiliyor. Uzağı görememe olarak tanımlanan miyop 08-12 yaş arasında yaygın görülürken mevcut trendin devam etmesi durumunda 2050 yılında 4,8 milyar insanın miyop olacağı tahmin ediliyor. Okuma yazma bilmemek her yıl küresel ekonomide yıllık 1,19 trilyon dolarlık maliyet oluşturuyor.  Araştırmalar okuma yazma bilmeyen yetişkinlerde % 74´ünde okuma gözlüğünün sağlanması durumunda yılda % 34´lük verimlilik artışı bekleniyor. Okullarda göz taraması yapılarak çocukların görsel bozukluklarının ortaya çıkartılmasının maliyet etkin bir yaklaşım olduğu ifade edilen raporda görme bozuklukları sorununun çözümü ile dijital ekonomiye de katılımın artacağı vurgulanıyor. Bu konuda ülkelerin sağlık eğitim ve maliye bakanlıkları ve STK´ların bir araya gelerek okullarda ücretsiz göz taraması faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasını tavsiye etmektedir. Türkiye´de yapılan uygulama ve ortaklarımız ise; Milli Eğitim, Sağlık ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, İl valilikleri, Üniversiteler, Göz Sağlığını Koruma Ve Görme Engelliler Derneği,  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Mc Donolds Çocuk Vakfı´dır." Seminer sonunda, rehber öğretmenlere görevli oldukları okullarında okuyan öğrencilere göz taraması yapmaları için, göz taraması ile ilgili malzemeler dağıtıldı. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GÜLER VE KARATAŞ, GENÇLERLE BULUŞTU
GÜLER VE KARATAŞ, GENÇLERLE BULUŞTU
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler ile Gençlik Merkezi Müdürü Murat Karataş, gönüllü gençlik liderleri ve Muş Alparslan Üniversitesi´ndeki (MŞÜ) temsilci gençlerle bir araya geldi.
“MODERN DÜNYADA TESETTÜR” KONULU PANEL
“MODERN DÜNYADA TESETTÜR” KONULU PANEL
Özgür-Der Muş İl Temsilciği tarafından, Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´nda yoğun bir katılımla “Modern Dünyada Tesettür” konulu panel düzenlendi.
"KENDİ HALK OYUNLARIMIZ İLE 1071´İ KUTLAYALIM"
"KENDİ HALK OYUNLARIMIZ İLE 1071´İ KUTLAYALIM"
Halk Oyunları Hocası Okan Kaya; bulanık ilçesinde halk oyunları eksikliğini tespit ederek konu ile ilgili Bulanık Halk Eğitim Merkezinin çalışma başlatmasını istedi.
TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ DEMİR, BRONZ MADALYA KAZANDI
TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ DEMİR, BRONZ MADALYA KAZANDI
Türkiye Badminton Federasyonu tarafından düzenlenen Cumhuriyet Kupası Halk ve Masterler Türkiye Badminton Şampiyonasında ilimizi temsilen katılan öğretim görevlisi Nihat Demir, Türkiye Üçüncüsünü olarak, Bronz Madalya kazandı.
Vali Aziz Yıldırım, “Cumhuriyet Bayramı´nı Kutluyorum”
Vali Aziz Yıldırım, “Cumhuriyet Bayramı´nı Kutluyorum”
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 95´inci kuruluş yıldönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımlayan Vali Aziz Yıldırım, “Kutlu yürüyüşün temsilcileri olarak yolumuza devam edeceğiz” dedi.
“BUGÜN OLSA, YİNE ALTYAPI İŞİNE GİRERDİM”
“BUGÜN OLSA, YİNE ALTYAPI İŞİNE GİRERDİM”
Vatandaşlarla hasbıhal eden Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “Bana sürekli alt yapı projesini başlattığım için pişman olup olmadığımı soruyorlar. Ben de, yaşanan bunca sıkıntılara rağmen hiç pişman olmadığımı, bugün bile olsa tereddütsüz aynı kararı vereceğimi söylüyorum” dedi.
ÜNİVERSİTE YOLUNDA ÖNEMLİ BİR SÜREÇ BAŞLADI
ÜNİVERSİTE YOLUNDA ÖNEMLİ BİR SÜREÇ BAŞLADI
MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin 2018-2019 eğitim-öğretim yılına 2 bin 487 yeni öğrenciyle merhaba demeye hazırlandığını kaydetti.
DÖNÜŞÜM VE YENİLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
DÖNÜŞÜM VE YENİLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Malazgirt ilçesinde belediye tarafından başlatılan değişim, dönüşüm ve yenileme çalışmaları aralıksız devam ediyor.
BÜYÜK İLGİYİ 2 TONA YAKLAŞAN KİLOLARIYLA DANALAR GÖRÜYOR
BÜYÜK İLGİYİ 2 TONA YAKLAŞAN KİLOLARIYLA DANALAR GÖRÜYOR
Bir aydan az süre kalan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvanlar metro illere gönderildi. Hayvan pazarında en büyük ilgiyi 2 tona yaklaşan kilolarıyla danalar görüyor.
YAZ DÖNEMİ KURSLARINA KAYITLAR BAŞLADI
YAZ DÖNEMİ KURSLARINA KAYITLAR BAŞLADI
Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde birçok kursiyere kurs vermeye devam edecek.
MUŞ´TA, ASKIDA EKMEK VAR
MUŞ´TA, ASKIDA EKMEK VAR
“Bir ekmek kendimize bir ekmek askıya” projesi kapsamında Ülkü Ocakları Muş İl Başkanlığı, ihtiyaç sahipleri aileler için askıya ekmek bıraktılar.
TÜBİTAK İL TEMSİLCİSİNİ MŞÜ´DEN SEÇTİ
TÜBİTAK İL TEMSİLCİSİNİ MŞÜ´DEN SEÇTİ
TÜBİTAK Muş il temsilcisi, Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Gündüz oldu.
EMNİYET EKİPLERİ, SOKAK SATICILARINA AĞIR DARBE VURDU
EMNİYET EKİPLERİ, SOKAK SATICILARINA AĞIR DARBE VURDU
Muş il genelinde uyuşturucuyla mücadele çalışmaları aralıksızca devam ediyor. Emniyet ekipleri, il genelinde yaptığı uyuşturucuyla mücadele çalışmalarında göz açtırmıyor.
MŞÜ´DE ÜÇ BİRİME ATAMA YAPILDI
MŞÜ´DE ÜÇ BİRİME ATAMA YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi´nin çeşitli birimlerinde atama ve görevlendirme işlemleri yapıldı.
“AŞAMA AŞAMA MESAFE KAT EDİYORUZ”
“AŞAMA AŞAMA MESAFE KAT EDİYORUZ”
Kentte kesintisiz olarak sürdürülen çalışmaları yerinde ziyaret ederek, açıklamalarda bulunan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya: “Muş´u güzelleştirmek adına başlattığımız hizmet seferberliğinde aşama aşama mesafe kat ediyoruz” dedi.
MUŞ´TA CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR
MUŞ´TA CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR
Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için kentin tüm noktalarında ilaçlama çalışması başlattı.
VALİ YILDIRIM, AFRİN KAHRAMANLARINI KARŞILADI
VALİ YILDIRIM, AFRİN KAHRAMANLARINI KARŞILADI
Muş Valisi Aziz Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Tatvan 10. Komando Tugay Komutanlığından Afrin´e giden ve görev sonrası tekrar dönüş yapan askeri birlikleri Muş Hava Meydan Komutanlığında karşıladı.
VALİ YILDIRIM KÖY HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YILDIRIM KÖY HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Aziz Yıldırım, köy ziyaretleri programı kapsamında Durugöze, Tabanlı Köylerini ve son olarak da Sungu Beldesi´ni ziyaret ederek, Sungu Beldesi´ndeki iftar programına katıldı.
UÇKUNUN KİLOSU 20 TL´DEN 10 TL´YE DÜŞTÜ
UÇKUNUN KİLOSU 20 TL´DEN 10 TL´YE DÜŞTÜ
Yüksek kesimlerde kendiliğinden yetişen ve halk arasında ‘uçkun´ olarak tabir edilen bitkinin kilosu 20 TL´den 10 TL´ye düştü.
MALAZGİRT´TE RAMAZAN PİDESİNE YOĞUN İLGİ
MALAZGİRT´TE RAMAZAN PİDESİNE YOĞUN İLGİ
Malazgirt ilçesinde fırın işletmeciliği yapan esnaf, Ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezi olan pide ekmeği sayesinde işlerinin iki katına çıktığını belirttiler.
VALİ YILDIRIM KYK ÖĞRENCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
VALİ YILDIRIM KYK ÖĞRENCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
KYK Muş İl Müdürlüğü´ne bağlı Müştakbaba Kız Yurdu öğrencileriyle iftar programında bir araya gelen Vali Aziz Yıldırım, öğrencilere, birlik ve beraberliği bozmadan çok çalışmalarını istedi.
Muş Ovası Gazetesi
13.02.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN
İHALE İLANI
İHALE İLANI
BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI  MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO PPL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Savaş, hiledir, hileden ibarettir.

Hz. Muhammed
779 İbrahim bin Ethem (k.s.) hazretlerinin vefatı.
1451 Fatih Sultan Mehmed Han`ın tahta çıkışı.
1952 Türkiye NATo`ya girdi.
2006 Fırtına