“Bu Sürecin Her An Yaşanacağını Deklare Ettik”
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından 15 Temmuz darbe girişimini protesto etmek için düzenlenen basın açıklaması sonrasında konuşan HDP Muş Milletvekili Av. Burcu Çelik Özkan, 15 Temmuz darbe girişimi sürecinin her an yaşanabileceğini birçok kez dile getirdiklerini belirtti.
Tarih: 26.7.2016 08:06:33

 

 

15 Temmuz askeri darbe girişimine tepki göstermek amacıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından ‘Darbelere Geçit Yok´ pankartıyla Belediye Meydanı´nda basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasının yapılmasının ardından bir konuşma yapan HDP Muş Milletvekili Av. Burcu Çelik Özkan, darbe sürecine nasıl gelindiğinin öncelikli konuşulması gereken husus olduğunu belirtti. Böylesi bir girişimin yaşanacağını çok önceleri öngördüklerini ve bunu ilgililerle görüştüklerini ifade eden HDP´li Özkan: “Saygıdeğer halkımız bizler darbe gecesi itibari ile bu sürecin karşısında olduğumuzu hem parti organlarımız hem genel başkanlık düzeyinde defaten yaptığımız açıklamalar ile duruşumuzu ortaya koyduk. Esas mesele bugün konuşmamız gereken mesele darbe sürecine nasıl geldik. Darbe zeminini hazırlayan faktörlerin ne olduğu, unsurların ne olduğu ve bugünden itibaren Türkiye haklarının ve toplumun beklentisinin oluşması gereken günlerden geçiyoruz. Bakın, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi biz Halkların Demokratik Partisi olarak o güne kadar bulunduğumuz her alanda her platformda merkezi olarak yürüttüğümüz diplomaside bu sürecin her an yaşanacağını deklare ettik. En üst merciden yetkilere aktardık, fakat önleminin alınamadığını ve NATO´nun en büyük ikinci ordusu olarak ün yapmış olan ordunun, askerin içinden bazı grupların bu girişimi gerçekleştirdiğine hepimiz tanıklık ettik. Çünkü savaş darbenin esas gerekçesidir. Savaşlar ne kadar çok yükseltilmişse ülkedeki kaotik ortam ve toplumsal huzursuzluk ne kadar çok ortaya çıkarsa darbe sürecini de bir o kadar tetikleyecektir” diye konuştu.

“Bugün Çok Önemli Bir Noktadayız”

Hiçbir ayrım gözetmeksizin Tüm Türkiye´nin darbeye karşı olduğunu ve bu sürecin fırsata çevrilmemesi halinde darbe sürecinin yeniden hortlayabileceğini ifade eden Özkan, konuşmasının devamında: “Türkiye halklarının tamamı hiç ayrım yapmadan Türkler, Kürtler, Müslümanlar, Aleviler, Hıristiyanlar ve ülkenin bütün kesimleri sadece demokrasiden yanayız. Sadece ülkenin huzurundan, barışından yanayız diyerek yaklaşık 10 gündür bu darbeye karşı dimdik ayakta durduklarını bizlerde biliyoruz. Bugün bu meydanlarda olmamızın gerekçesi de budur. Bugün çok önemli bir noktadayız. Bu süreci, bu geldiğimiz noktayı eğer hep beraber bunu bir fırsata çevirmezsek emin olun ki şuanda sadece askıya alınmış darbe süreci, ne yazık ki tekrardan ortaya çıkacak ve tekrardan hortlayacak ve tekrardan halkımıza silah çekecektir. Tanklar tekrardan bu halkın üzerinden geçirilmeye çalışılacaktır. Halkın tanklarla buluşması bu ülkede ilk defa yaşanmıyor” ifadelerini kullandı.

Çelik´ten Müzakere Vurgusu

Konuşmasında yeniden barışın konuşulabileceğini, müzakere ve çözüm sürecinin başlatılabileceğini ifade eden Özkan: “Yaklaşık bir yıldır ne yazık ki hiç görmek istemediğimiz ancak bire bir yaşadığımız Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin´deki operasyonların başındaki komutanlar nerede diye herkesin sorması gerekir. Bu komutanlar hepsi tutuklandı darbeden ve darbeye teşebbüsten hepsi tutuklandı. Bugün o komutanlar sadece darbe girişiminden dolayı tutuklandılar peki; Kürt halkının katledilmesi sorulmayacak mı? İlk defa 15 Temmuz´da tanklarla karşı karşıya gelen başına bomba düşen Türkiye hakları bugün acaba Cizre,  Silopi, Sur ve Nusaybin´i bir nebze olsun anlayabilmişler mi? İşte eğer anlarlarsa ve eğer gerçekten bu ülkedeki barışı huzuru bozmaya çalışanlar, bu ülkedeki kardeşliği, toplum barışını bozmaya çalışan kesimlerin, kurumların, kimler olduğunu bugün analiz edebilirsek, evet bugün tekrardan çözüm sürecine, tekrardan müzakereye, tekrardan barışı konuşabiliriz” dedi.

“Her Şey Hukuk Çerçevesinde Olmalı”

Konuşmasının son bölümünde 3 ay süreyle yürürlüğe giren Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasına da değinen Özkan, öncelikli olarak tüm işleyişin hukuka uyguna olması gerektiğini söyledi. Özkan konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Darbenin karşısında olduğumuzu tekrardan belirteyim ancak, OHAL kararı darbelerin ürünüdür. Ülkede daha önceden yaşanan darbelerden tecrübeliyiz, sizlerde tecrübelisiniz. OHAL kararını da bu halk çok iyi biliyor. OHAL ne demek bu halk iyi biliyor. Şunu söyleyeyim hukuki olarak bu girişimde bulunan kişilerin yargılanması ve yargılanma sürecinden cezalanmasına kadar hükümetle ve şuanda yapılması istenenle aynı noktadayız. En önemli konu her şey hukuk çerçevesinde olmalı. Bugün hukukun savunmazsak bugün hukukun varlığını önemsemezsek ve bugün sözleşmelerle taraf olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi sözleşmesini askıya alıp, Birleşmiş Miletler Sözleşmesini bir kenara bırakırsak, yarın yine bu süreçlerle karşı karşıya kalırız. OHAL bir darbe kadar bir darbenin etkisi kadar yanlıştır. Ve bu halkın hak etmediği bir karardır. Gelin Meclis´te bu örgüt ile ya da bu ülkenin barışına, kardeşliğine, etki edecek olan kesimlerle, kişilerle mücadele için gelin yasalar çıkaralım. Beraber çalışalım, birlikte mücadele edelim.”

Belediye Meydanı´ndaki kalabalık, HDP Milletvekili Çelik´in konuşmalarının ardından sessiz bir şekilde meydandan ayrıldı. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sürecin Yaşanacağını Deklare Ettik
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yeni Dönem Öncesinde “Okul Güvenliği Toplantısı”
Yeni Dönem Öncesinde “Okul Güvenliği Toplantısı”
2018-2019 eğitim-öğretim yılının başlamasına günler kala Vali Aziz Yıldırım´ın başkanlığında “Okul Güvenliği Toplantısı” yapıldı.
MŞÜ´DE STEM VE EĞİTİM BİLİMLERİ KONGRESİ SONA ERDİ
MŞÜ´DE STEM VE EĞİTİM BİLİMLERİ KONGRESİ SONA ERDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde düzenlenen ve üç gün boyunca süren Uluslararası Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik STEM ve Eğitim Bilimleri Kongresi sona erdi.
Avcı´dan  Gazetemize Özür Ziyareti
Avcı´dan Gazetemize Özür Ziyareti
Ak Parti Muş Merkez İlçe Başkanı İbrahim Avcı, gazetemize bir ziyaret gerçekleştirdi.
“Muş Bizim Dönemimizde Şaha Kalktı”
“Muş Bizim Dönemimizde Şaha Kalktı”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Muş Valiliği ziyaretinin ardından Muş Öğretmenevindeki temel atma ve açılış törenine katıldı.
BAKAN EROĞLU İLİMİZE GELİYOR
BAKAN EROĞLU İLİMİZE GELİYOR
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bugün ilimize gelerek bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunacak.
ŞİMŞEK VARTO´DA ZİYARET VE İNCELEMELERDE BULUNDU
ŞİMŞEK VARTO´DA ZİYARET VE İNCELEMELERDE BULUNDU
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, beraberindekilerle birlikte Varto´yu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
“CHP´nin Duruşu Terör Örgütlerini Rahatsız Etti”
“CHP´nin Duruşu Terör Örgütlerini Rahatsız Etti”
PKK terör örgütü tarafından Artvin´de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na düzenlenen ve bir şehit verdiğimiz hain saldırıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Muş İl Başkanı İsmail Adanur: “Sesimizin daha gür ve güçlü bir sedayla çıkacağına hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.
SALDIRI SONRASI ZİYARET ETTİLER
SALDIRI SONRASI ZİYARET ETTİLER
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu´nun Artvin´de uğradığı silahlı saldırı nedeniyle Belediye Başkanı Feyat Asya, Hasköy Belediye Başkanı Mürsel Özen ve Korkut Belediye Başkanı Haşim Arık CHP Muş İl Başkanlığı´na geçmiş olsun ziyaretinde bulundular.
Bakan Işık: “Bundan Sonra PKK Daha Çok Korksun”
Bakan Işık: “Bundan Sonra PKK Daha Çok Korksun”
PKK Terör Örgütü tarafından Van ve Elazığ´da düzenlenen hain saldırılarla ilgili açıklamada bulunan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, PKK´nın artık içeriden destek alma ihtimali kalmadığını vurguladı.
TBMM´YE SUNDU
TBMM´YE SUNDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Av. Burcu Çelik Özkan, meclis araştırması teklifini TBMM Başkanlığı´na sundu.
DARBEYE TEPKİ GÖSTERDİLER
DARBEYE TEPKİ GÖSTERDİLER
15 Temmuz askeri darbe girişimine Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)´nden ortak tepki geldi.
“Amerika´dan Palazlanmakta, Türk Milletine Saldırmaktadır”
“Amerika´dan Palazlanmakta, Türk Milletine Saldırmaktadır”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Muş İl Başkanı Şükrü Demir, Fethullah Gülen´in Amerika´dan palazlandığını ve birtakım safsatalarla Türk milletinin kuyusunu kazmaya çalıştığını ifade etti.
YILDIRIM´DAN KARŞI AÇIKLAMA
YILDIRIM´DAN KARŞI AÇIKLAMA
Muş Valiliği tarafından hakkında önceki gün yapılan açıklamalara yanıt veren HDP Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, kamera kayıtlarının incelenmesi halinde gerçeğin ortaya çıkacağını savundu.
“Silahı Milletvekili Ahmet Yıldırım´a Verdiği Görülmüştür”
“Silahı Milletvekili Ahmet Yıldırım´a Verdiği Görülmüştür”
Muş Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım´ın yol kontrolü sırasında kendisinin aranamayacağını belirterek aracı görevli personelin üzerine sürdüğü ifade edildi.
İFADE VERMEYE GİTMEDİLER
İFADE VERMEYE GİTMEDİLER
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekilleri Doç. Dr. Ahmet Yıldırım ve Av. Burcu Çelik Özkan, ifade vermeye çağrıldı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Muş Milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özkan´ın ifadeye çağrıldığını fakat kendilerinin ifade vermeye gitmeyeceklerini ifade etti.
“Hizmet Etmekte Asla Tembellik Yapmayacağız”
“Hizmet Etmekte Asla Tembellik Yapmayacağız”
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar yemeğinde bir konuşma yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, hizmet yolunda tembellik etmeden çalışmakta olduklarını vurguladı.
BAKAN BOZDAĞ´A SORDU
BAKAN BOZDAĞ´A SORDU
HDP Muş Milletvekili Avukat Burcu Çelik Özkan, TBMM´ye soru önergesi sundu.
YILDIRIM BERCE´Yİ SORDU
YILDIRIM BERCE´Yİ SORDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, BERCE Tarım İşletmesi ile ilgili hazırladığı soru önergesini TBMM Başkanlığına sundu.
ŞİMŞEK VATANDAŞLARLA BULUŞTU
ŞİMŞEK VATANDAŞLARLA BULUŞTU
1. Uluslararası Tütün Çalıştayı´na katılmak üzere ilimize gelen Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, esnaf ziyaretinde bulundu.
YILDIRIM SORU ÖNERGESİ SUNDU
YILDIRIM SORU ÖNERGESİ SUNDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala´nın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı´na soru önergesi verdi.
İŞTE YENİ KABİNE
İŞTE YENİ KABİNE
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından oluşturulan yeni Bakanlar Kurulu listesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.
Muş Ovası Gazetesi
24.04.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
SERİNOVA BELEDİYESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN
İHALE İLANI
İHALE İLANI
BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gazabını yutucu, sır saklayıcı, ayıp örtücü ol?

Hacı Bektaşı Veli
1920 Mustafa Kemal`in TBMM başkanı seçilmesi.