Barışan´dan Uzaktan Eğitim Açıklaması
Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, Pazartesi günü ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı üzerinden başlayan uzaktan eğitimle ilgili açıklamalarda bulundu.
Tarih: 25.3.2020 04:36:39

 

 

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı üzerinden başlayan uzaktan eğitim ile ilgili Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un ilk derste öğrenci ve velilere seslendiği eğitimle ilgili değerlendirmesinde Barışan, hiç bir anne babanın çocuğuna güzel bir eğitimden daha iyi bir miras bırakamayacağını ifade etti. Eğitimin tarih boyunca insanlığın önemsediği, beslenmeden sonra ki hemen hemen en önemli konu olduğunu ifade eden Başkan Barışan, "Ülkeler yükselişlerini hep iyi bir eğitim modelini uygulamaya, çöküşlerini yine iyi bir eğitim modeline sahip olamamakla izah etmişlerdir veya ona bağlamışlardır. Anne baba olarak evde çocuklarımıza formel eğitimi verirken genelde devlet ve devletin denetim vazifesi gördüğü özel okullar eliyle de çocuklarımıza formel eğitim imkanını sağlamaktayız.  Aile ortamında verdiğimiz eğitimi mükemmel veya mükemmele yakın addederken, okulda verilen eğitimi genelde yetersiz, eksik olarak değerlendiririz. İlk fırsatta her veli toplantısında güzellemeler yapar, en iyi yol ve metot gösterir, öğretmeni beğenmez, o kadar ileri gideriz ki öğretmenin sınıf yönetiminden, eğitim sistemine kadar her şeyi eleştiririz. O kadar empati yoksunuyuz ki bir gün gelecek evde çocuklarımıza öğretmenlik yapacağımız aklımıza gelmez oluverir. Gün gelir bu gerçekle yüzleşince de kendi çocuğumuzun öğretmeninde görmediğimiz eksikleri gidermek için en iyi öğretmen olmaya çalışırız. Gerçekle yüzleşince teori ile pratiğin aynı olmadığı gerçeğini kavrarız" dedi.

“Öğretmenlerini Çok Sevmelerini Sağlamıştır”

Uzaktan eğitimin ilk ders zilini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un çaldığını hatırlatan Barışan, “Ülke olarak Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu dönemde basından izlediğimiz kadarıyla; ülkemiz insanının devletimizin belirlediği ve uyguladığı tedbirlere gösterdiği duyarlılık veya duyarsızlık eğitimin öğretimin ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Bu durumu, gelişen olayları yorumlamayı konunun uzmanlarına bırakalım. Başlıktaki konuyla ilgili saptamalar ve değerlendirmelerde bulunalım. Uzaktan eğitimin ilk ders zilini Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk çaldı. Veli ve öğrenciler olarak sevindik; çünkü önemsenme değerbilirlik bu olsa gerek. Moral motivasyonumuzun dip yaptığı bu dönemde eğitimin en yetkili kişisinin ders zilini çalması tatlı bir mutluluk verdi bize. Ders başlamadan eminim ki birçok öğrenci, heyecanlı bir şekilde televizyon ve bilgisayarın başında pür dikkat derslerini izlemeye, dinlemeye koyulmuştur. Evdeki öğretmenin kendisine yabancı olması, uzakta olması ders anlatmaya odaklanması, kendini görmemesi, notlarını kontrol etmemesi, cevaplarını sorgulamaması, yaramazlıklarını görmemesi, uyarmaması, ödevlerini kontrol etmemesi öğrencilerin uzaktaki öğretmenlerini çok sevmelerini sağlamıştır. Üzüldükleri noktalar ise okullarına gidememek, arkadaşlarını görememek oyun oynayamamak, aktivitelerde bulunmamak. Ne olursa olsun öğretmenlerimizin yerine kimsenin tutamayacağı duygusu, koridorlarda dolaşamamak bahçede koşamamak vs sayabiliriz” diye konuştu.

Son olarak velilerin empati yapmasını isteyen Barışan, "Veliler olarak, kendimizi sınıfta hissettik, pür dikkat ekrana kitlendik. Çocuğumuz gözlerini kırptığında biz de kaşlarımızı çattık. Soruya ekran öğretmeninden önce cevap vermesini istedik. Not tutmasını, ekran öğretmeninin uyarılarına kulak vermesini istedik. Ders aralarında evin antresinde koridorlarında koşmasını, kardeşiyle yaramazlık yapmasına tahammül ettik mi? Hatta daha ileri giderek açıkça şiddet uyguladık mı acaba. Tahammül kat sayımızı ne kadar ölçtük? Öğrencimize okul ortamında gayri ihtiyari eğitimi için bir uyarı yapıldığında çocuğun elinden tutup hastaneye koşup darp raporu almanın öğretmeni, okul idaresini, adli ve idari anlamda şikayet etmenin muhasebesini yaptık mı? Bu süreçte ders çalışmadığı, dersi dinlemediği, ödevini yapmadığı, yaramazlık yaptığı için çocuğuna şiddet uygulayan (fiziki-psikolojik) veliler, öğrencilerimize darp raporu alma hakkımız mahfuzdur. Sizi şikayet ederiz. Size de para ve hapis cezası verilir ona göre. İroni bir tarafa. Uzaktan eğitimin ilk günü hem bizim hem öğrencilerimiz için heyecanlı geçti, derslerin 20 dakika olması ders aralarındaki aperatif bilgiler öğrencilerimizin konsantrasyon kaybını engellediği gibi motivasyonlarını diri tuttu. Ama ne kadar rahat maliyeti az erişilebilirliği sınırsız olsa da yüz yüze eğitimin yerini hiçbir şey tutamaz. Milli Eğitim Bakanımıza bu güzel çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum. İlk gün çok başarılı geçti. Ama sloganımız şu; en iyi eğitim okulda verilen eğitim.  Biraz empati yapalım; öğretmen olmak mı veli olarak kalmak mı? Varın siz karar verin. Eğitim ordusunun eşsiz neferleri olan öğretmenlerimiz her şeye layık ve bir o kadar vazgeçilmezler. Velilerimize sabırlı olmalarını tavsiye eder; geleceğimiz olan öğrencilerin de biran önce sevdikleri okul ortamına kavuşmaları temennisiyle kalın sağlıcakla” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Barışan Uzaktan Eğitim Açıklaması
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mahalle Muhtarından Örnek Davranış
Mahalle Muhtarından Örnek Davranış
Muş´ta Koronavirüs hastalığından (COVID-19) korunmak amacıyla temizliğe dikkat çekmek isteyen mahalle muhtarı, mahalli ve çocuklara ücretsiz sabun dağıtarak, evde kalmaları için çağrıda bulundu.
MŞÜ´de Koronavirüsle Mücadele Sürüyor
MŞÜ´de Koronavirüsle Mücadele Sürüyor
Çin´in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve oradan bütün dünyaya yayılıp adeta küresel çapta hayatı felç eden Koronavirüs hastalığı (COVID-19) kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) başlatılan dezenfekte çalışmaları, aralıksız olarak sürdürülüyor.
Malazgirt MYO´da Dezenfekte Çalışması
Malazgirt MYO´da Dezenfekte Çalışması
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Malazgirt Meslek Yüksekokulu´nda (MYO), Koronavirüs salgınıyla etkin bir şekilde mücadele etmek için dezenfente çalışması yapıldı.
Köpüklü ve Tazyikli Suyla Temizlik Çalışması
Köpüklü ve Tazyikli Suyla Temizlik Çalışması
İlimiz Hasköy İlçesi´nde, Hasköy Belediyesi tarafından Koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile mücadele kapsamında cadde ile kaldırımlar köpüklü ve tazyikli suyla yıkandı.
Eğitim-Bir-Sen Suç Duyurusunda Bulundu
Eğitim-Bir-Sen Suç Duyurusunda Bulundu
Memur Sendikaları Konfederasyonu´na (Memur-Sen) bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen), Gazeteci Can Ataklı hakkında başörtülü öğretmene yönelik ifadeleri nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu.
Başkan Altın, Çalışmaları Yerince İnceledi
Başkan Altın, Çalışmaları Yerince İnceledi
Malazgirt ilçe Belediye Başkanı Cengiz Altın, belediye ekipleri tarafından yürütülen yol açma ve yıkama çalışmalarını yerinde ziyaret ederek, çeşitli incelemelerde bulunup, bilgiler aldı.
Barışan´dan Türkoğlu´na Teşekkür Ziyareti
Barışan´dan Türkoğlu´na Teşekkür Ziyareti
Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, İl Sağlık Müdürü Serdal Türkoğlu´nu makamında ziyaret ederek, Koronavirüs hastalığı (COVID-19) kapsamında üstün bir mücadele sergileyen sağlık çalışanlarına teşekkürlerini iletip, çalışmalarında başarı dileklerinde bulundu.
AFAD Çalışanları İçin Yazı Yazıldı
AFAD Çalışanları İçin Yazı Yazıldı
AFAD Çalışanları Sendikası (AFAD-SEN) Genel Başkanı Ayhan Çelik, Koronavirüs salgını kapsamında AFAD çalışanlarının uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma sistemine dahil edilmesi için AFAD-SEN tarafından Cumhurbaşkanlığına yazı yazıldığını açıkladı.
Jandarma Ekipleri Tevrat Ele Geçirdi
Jandarma Ekipleri Tevrat Ele Geçirdi
Muş İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, alıcı kılığına girerek 1 milyon 250 bin dolar değer biçilen Tevrat´ı ele geçirdi.
Provokatör 3 Kişi Hakkında Adli İşlem Yapıldı
Provokatör 3 Kişi Hakkında Adli İşlem Yapıldı
Muş´ta sosyal medya hesapları üzerinden koronavirüs ile ilgili yaptıkları paylaşımlarla halkı korku ve paniğe sürüklemeye çalıştığı belirlenen 3 kişi hakkında adli işlem yapıldı.
Temizlik Çalışmalarına Ağırlık Verildi
Temizlik Çalışmalarına Ağırlık Verildi
Muş´un Bulanık Belediyesi, Koronavirüs hastalığı (COVID-19) tehdidine karşı çarşı merkezi ve sokakları köpüklü suyla yıkadı. Bir diğer yandan baharın gelmesiyle temizlik çalışmalarına ağırlık verdi.
MEB´den Düzenleme Yapılması Talebi
MEB´den Düzenleme Yapılması Talebi
Memur Sendikaları Konfederasyonu´na (Memur-Sen) bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen), aday öğretmenlerin 05.07.2020 tarihinde gerçekleştirilecek adaylık kaldırma yazılı sınavına, bahse konu tarih itibarıyla bir yıllık fiilî çalışma süresini tamamlamış ve performans değerlendirmeleri yapılmış sayılarak başvuruda bulunabilmesi için gerekli düzenlemenin yapılmasını, Millî Eğitim Bakanlığı´ndan talep etti.
Hasköy´de Kitap Okuma Kampanyası
Hasköy´de Kitap Okuma Kampanyası
Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Bozyel, Koronavirüs hastalığı (COVID-19) nedeniyle özellikle öğrenci, öğretmen ve vatandaşların evlerinden çıkmadığı ilçede farklı bir çalışmaya imza atarak, “Hasköy Kitap Okuyor” kampanyası başlattı.
Gönüllü Kadınlar Maske Üretimine Başladı
Gönüllü Kadınlar Maske Üretimine Başladı
Muş´un Hasköy ilçesindeki aile destek merkezinde (ADEM) görevli usta öğretici kadınlar, gönüllü olarak korona virüs salgını nedeniyle sağlık personelleri ve acil ihtiyaç sahibi vatandaşlar için günde bin adet maske üretmeye başladı.
Eğitim-Sen´den “Koronavirüs” Seslenişi
Eğitim-Sen´den “Koronavirüs” Seslenişi
Çin´in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve oradan bütün dünyaya yayılıp adeta küresel çapta hayatı felç eden Koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile ilgili Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Muş Şubesi´nden yapılan yazılı basın açıklamasında, “Biliniz ki henüz hiç bir şey için geç değil. Bu kaygı ve korku dönemini birlikte aşacak, aydınlığa birlikte ulaşacağız” denildi.
“Haber ve Yorumlar Kesinlikle Asılsızdır”
“Haber ve Yorumlar Kesinlikle Asılsızdır”
Hasköy İlçe Belediye Başkanı Hikmet Karayel, sosyal medya üzerinden dolaşan paylaşım ve söylentilere yönelik açıklamalarda bulunarak, “yapılan haber ve yorumlar kesinlikle asılsızdır” dedi.
Salgının Son Bulması İçin Dualar Edildi
Salgının Son Bulması İçin Dualar Edildi
Varto İlçesi´ndeki camilerde yatsı ezanının ardında korona virüs salgının son bulması için dualar edildi.
İlçedeki Caddelerde Dezenfekte Çalışması
İlçedeki Caddelerde Dezenfekte Çalışması
Varto Belediyesi ekipleri tarafından ilçede vatandaşların yoğun olarak kullandığı ana caddeler korona virüs tedbirleri çerçevesinde dezenfekte edildi.
HDP´li Işık´tan Oktay´a Soru Önergesi
HDP´li Işık´tan Oktay´a Soru Önergesi
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Av. Mensur Işık, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlandırılması istemiyle Türkiye Büyük Milet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na bir adet soru önergesi.
Hayvanlar Meralarda Otlatılmaya Başlandı
Hayvanlar Meralarda Otlatılmaya Başlandı
Bahar mevsiminin etkisini gösterdiği Muş´ta inek, koyun ve kuzuların mera hasreti son buldu. Çetin geçen kış mevsiminin ardından karın iyice erimesi ve hava sıcaklıklarının artmasıyla beraber hayvanlar, meralarda otlatılmaya başlandı.
EBA ile Çocuklar İlk Derslerini İşledi
EBA ile Çocuklar İlk Derslerini İşledi
Yüz yüze eğitime verilen bir haftalık aranın ardından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden "uzaktan eğitim" ilk dersleri başladı.
Muş Ovası Gazetesi
21.03.2020
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI BAŞKANLIĞI
T.C. MUŞ 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN  KAMULAŞTIRMA İLANI
T.C. MUŞ 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN KAMULAŞTIRMA İLANI
T.C. MUŞ 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN KAMULAŞTIRMA İLANI
1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
KAMULAŞTIRMA İLANLARI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VAN 17. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) ALPASLAN-1 HES İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VAN 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ÇOCUK EVLERİ SİTESİ-MUŞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ DKMP İL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5. İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
MUŞ  İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
MUŞ İCRA DAİRESİ
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ)  İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EÜAŞ) İNŞAAT VE KAMULAŞTIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI
DOLAR
6.4346
EURO
7.0896
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Denizi testiye doldursan, alabildiği kadar su alır. Gerisi kalır?

Mevlana
2006 Tam Güne? tutulmas? Saat: 13:11`de Türkiyeden görülebilecektir.
2006 Çaylaklar?n gelme zaman?.
2006 A?açlar?n ye?ermesi.
2006 Ha?erat?n canlanmas?.