“ALTIN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANABİLİR”
ABD ile yaşanan ´Vize Krizi´nden dolayı altın fiyatlarının yükselmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan kuyumcular, altın fiyatlarında önümüzdeki süreçte düşüşe yaşanabileceğini söylediler.
Tarih: 13.10.2017 07:19:52

Vize Krizi´nin piyasalara olumsuz yansıması sonucu dolar ve altında yükselişin yaşandığını belirten kuyumcular, altının ileriki süreçte düşüşe geçeceğini ve kısa vadede altının bozdurulması gerektiğini söylediler. Geçtiğimiz günlerde ABD´nin Türkiye vatandaşlarına yönelik vize engellemesi sonrası aynı şekilde Türkiye´nin de misillemede bulunması bir anda piyasaların dalgalanmasına neden oldu. Kuyumcu Muzaffer Söylemez, ABD ve Türkiye arasında yaşanan vize krizinden dolayı piyasaların açılmadan önce etkisini gördüklerini söyledi. Söylemez, “Amerika´nın Türkiye ile ilgili vize kararı olunca bunun dolara yansıdığını biz gördük. Dolar bundan 3 hafta önce 3 bin 400 TL´ye kadar düşmüştü. Biz zaten altını hesaplarken dolara göre hesaplıyoruz. Dolar yükseldiği zaman, gram altın da yükseldi ki bu vize krizinden önce has altın 147 TL´de falandı. Dün biz bunu 154 TL olarak gördük. Tabi dolar da 3,80´lere kadarda yükseldi. Pazarı pazartesiye bağlayan gece de 3 bin 812´yi görmüştü. Dün 3 bin 740´lara kadar çıktığını gördük. Biraz gevşedi ama halen yüksek. Tabi sonuçta bu kriz halen devam ediyor” dedi.

“Piyasalar Tedirgin, Para Korkaktır”

“Piyasalar tedirgin, para korkaktır" diyen Söylemez, "Para her zaman kendini korumaya alır. Bu tür durumlarda ya dolar ya da altın yükselir. Türkiye´de buna aynı şekilde karşılık verdi. Bu Amerika´yı nasıl etkiler ki, bugün dünyadaki rezerv para dolardır. Bu son dönemlerde Kuzey Kore´nin nükleer füze denemesi ister istemez dünyada soğuk rüzgârları estiriyor. Bir savaş endişesi yarattığı için biz altın onsunun Kuzey Kore meselesi ile bin 320, bin 330 dolara kadar çıktığını gördük. Bu da ister istemez altını yükseltti. Önümüzdeki kısa dönemde 24 ayar altın 147´lere falan geri gelebilir" diye belirtti.

“Altın, Paranın Erimemesi İçin Bir Güvencedir”

İyi bir yatırımın altına olan yatırım olduğunu belirten Söylemez, “İnsanlar, düşüşlerde kendine altın alsınlar ama yatırım için alacakları ürün en fazla cumhuriyettir, çeyrektir, yarımdır ya da üçlü bileziktir. Yatırım olarak, tasarruf olarak alacakları ürünler bunlardır. Bizim insanımız eldeki birikimi altında değerlendiriyor. Altın da zaman içerisinde paranın erimesini, paranın değer kaybetmesini engelleyecek bir tedbirdir aslında. Paranın erimemesi için bir güvencedir” diye konuştu.

“Bu Yükseliş Altını Da Etkiliyor”

Bir diğer kuyumcu Yunus Demir ise piyasalarda dolar endeksli bir yükselmenin olduğunu belirterek, bu durumun altını da etkilediğini söyledi. Demir, “Türkiye´nin siyasi durumlarından dolayı içerisine girdiği krizden dolayı dolar endeksli bir yükselme var. Tabi bu yükseliş altını da etkiliyor. Dolayısı ile parite de bir yükseliş olduğundan dolayı euro da yükseliyor. Aynı paralelde hareket ediyorlar. Amerika ile vize restleşmesinden dolayı dolar da bayağı bir yükseliş kaydetti zaten. Pazarı pazartesiye bağlayan gece 3 bin 850´yi gören dolar, sabah işlemlerinden sonra 3 bin 700-3 bin 730,´u gördü. Altın da dolayısıyla has bazında 154´leri falan gördü. Şu anda ise biraz gevşeme var. Dolar şu an 3 bin 680 civarları, has altında 153 ile 154 bin arası gidip gelmektedir” değerlendirmesinde bulundu. Kuyumcular, Amerika ile Türkiye arasındaki ekonomik krizin perde arkasında ise biraz da Türkiye ile Rusya yakınlaşması olduğunu söyleyerek, karşılıklı restleşme, bu restleşmenin de ekonomiye yansıyan tarafı olduğunu belirttiler.  
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SON BAŞVURU TARİHİ, 16 AĞUSTOS
SON BAŞVURU TARİHİ, 16 AĞUSTOS
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen Gönüllüğün Dijital Hali “Genç Hackathon” Yarışması için çağrıda bulunarak, son başvuru tarihinin 16 Ağustos olduğunu duyurdu.
VATANDAŞLARIN KAR ÜZERİNDE PİKNİK KEYFİ
VATANDAŞLARIN KAR ÜZERİNDE PİKNİK KEYFİ
2600 rakımlı ilimiz Kurtik Dağı zirvesine çıkan vatandaşlar, erimeyen kar yığınları üzerinde piknik yapmanın keyfini çıkardı.
DEMİR, TOPLANTIYA KATILDI
DEMİR, TOPLANTIYA KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Genel Sekreteri Harun Demir, Fırat Alt Havzası kuraklık yönetim planı kapanış toplantısına katıldı.
MŞÜ´DEKİ İKİ GÜNLÜK ÇALIŞTAY SONA ERDİ
MŞÜ´DEKİ İKİ GÜNLÜK ÇALIŞTAY SONA ERDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ), Anadolu Platformu, Millî Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı´nın iş birliğiyle düzenlenen iki günlük çalıştay, başarıyla sona erdi.
SEÇİMİN KAZANANLARI
SEÇİMİN KAZANANLARI
Pazar günü gerçekleştirilen 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri´nde resmi olmayan sonuçlara göre Muş Belediyesi´ni Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) kazanırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise sadece iki ilçeden galip geldi.
BEŞ GÜNLÜK EĞİTİM START ALDI
BEŞ GÜNLÜK EĞİTİM START ALDI
Muş Alparslan Üniversitesi´nin (MŞÜ) ev sahipliğinde, Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) tarafından düzenlenen beş günlük ‘Dağ Kayağı Temel Seviye Eğitimi´nin teorik ve uygulamalı dersleri başladı.
GÜNDÜZÖZ, “MISRALARA DÖKÜLMÜŞ İFADESİDİR”
GÜNDÜZÖZ, “MISRALARA DÖKÜLMÜŞ İFADESİDİR”
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, 12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü münasebetiyle yayımladığı mesajında, “İstiklal Marşı; aziz milletimizin imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği onurlu mücadelesinin, yurt ve bayrak sevgisinin mısralara dökülmüş ifadesidir” dedi.
KUVVETLİ RÜZGAR VE YOĞUN KAR UYARISI
KUVVETLİ RÜZGAR VE YOĞUN KAR UYARISI
Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, doğu illeri için kuvvetli rüzgar ve yoğun kar yağışı uyarısında bulundu.
80 ÖĞRENCİ ANKARA´YI GEZDİ
80 ÖĞRENCİ ANKARA´YI GEZDİ
İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan "Biz Anadolu´yuz" projesi kapsamında Malazgirt İlçesi´ndeki 80 öğrenci Ankara´yı gezdi.
GÜLER VE KARATAŞ, GENÇLERLE BULUŞTU
GÜLER VE KARATAŞ, GENÇLERLE BULUŞTU
Muş Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler ile Gençlik Merkezi Müdürü Murat Karataş, gönüllü gençlik liderleri ve Muş Alparslan Üniversitesi´ndeki (MŞÜ) temsilci gençlerle bir araya geldi.
“MODERN DÜNYADA TESETTÜR” KONULU PANEL
“MODERN DÜNYADA TESETTÜR” KONULU PANEL
Özgür-Der Muş İl Temsilciği tarafından, Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´nda yoğun bir katılımla “Modern Dünyada Tesettür” konulu panel düzenlendi.
"KENDİ HALK OYUNLARIMIZ İLE 1071´İ KUTLAYALIM"
"KENDİ HALK OYUNLARIMIZ İLE 1071´İ KUTLAYALIM"
Halk Oyunları Hocası Okan Kaya; bulanık ilçesinde halk oyunları eksikliğini tespit ederek konu ile ilgili Bulanık Halk Eğitim Merkezinin çalışma başlatmasını istedi.
TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ DEMİR, BRONZ MADALYA KAZANDI
TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ DEMİR, BRONZ MADALYA KAZANDI
Türkiye Badminton Federasyonu tarafından düzenlenen Cumhuriyet Kupası Halk ve Masterler Türkiye Badminton Şampiyonasında ilimizi temsilen katılan öğretim görevlisi Nihat Demir, Türkiye Üçüncüsünü olarak, Bronz Madalya kazandı.
Vali Aziz Yıldırım, “Cumhuriyet Bayramı´nı Kutluyorum”
Vali Aziz Yıldırım, “Cumhuriyet Bayramı´nı Kutluyorum”
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 95´inci kuruluş yıldönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımlayan Vali Aziz Yıldırım, “Kutlu yürüyüşün temsilcileri olarak yolumuza devam edeceğiz” dedi.
“BUGÜN OLSA, YİNE ALTYAPI İŞİNE GİRERDİM”
“BUGÜN OLSA, YİNE ALTYAPI İŞİNE GİRERDİM”
Vatandaşlarla hasbıhal eden Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “Bana sürekli alt yapı projesini başlattığım için pişman olup olmadığımı soruyorlar. Ben de, yaşanan bunca sıkıntılara rağmen hiç pişman olmadığımı, bugün bile olsa tereddütsüz aynı kararı vereceğimi söylüyorum” dedi.
ÜNİVERSİTE YOLUNDA ÖNEMLİ BİR SÜREÇ BAŞLADI
ÜNİVERSİTE YOLUNDA ÖNEMLİ BİR SÜREÇ BAŞLADI
MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin 2018-2019 eğitim-öğretim yılına 2 bin 487 yeni öğrenciyle merhaba demeye hazırlandığını kaydetti.
DÖNÜŞÜM VE YENİLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
DÖNÜŞÜM VE YENİLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Malazgirt ilçesinde belediye tarafından başlatılan değişim, dönüşüm ve yenileme çalışmaları aralıksız devam ediyor.
BÜYÜK İLGİYİ 2 TONA YAKLAŞAN KİLOLARIYLA DANALAR GÖRÜYOR
BÜYÜK İLGİYİ 2 TONA YAKLAŞAN KİLOLARIYLA DANALAR GÖRÜYOR
Bir aydan az süre kalan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvanlar metro illere gönderildi. Hayvan pazarında en büyük ilgiyi 2 tona yaklaşan kilolarıyla danalar görüyor.
YAZ DÖNEMİ KURSLARINA KAYITLAR BAŞLADI
YAZ DÖNEMİ KURSLARINA KAYITLAR BAŞLADI
Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde birçok kursiyere kurs vermeye devam edecek.
MUŞ´TA, ASKIDA EKMEK VAR
MUŞ´TA, ASKIDA EKMEK VAR
“Bir ekmek kendimize bir ekmek askıya” projesi kapsamında Ülkü Ocakları Muş İl Başkanlığı, ihtiyaç sahipleri aileler için askıya ekmek bıraktılar.
TÜBİTAK İL TEMSİLCİSİNİ MŞÜ´DEN SEÇTİ
TÜBİTAK İL TEMSİLCİSİNİ MŞÜ´DEN SEÇTİ
TÜBİTAK Muş il temsilcisi, Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Gündüz oldu.
Muş Ovası Gazetesi
10.07.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.5775
EURO
6.1922
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ne kadar zengin olsan, ancak yiyebildiğin kadar yersin?

Mevlana
1645 Osmanlı Orduları?nın Girit?e çıkışı.
1691 Salankamin meydan savaşı
1691 Köprülü Fazıl Mustafa Paşanın şehit olması
1890 Türk Donanması?nın Denizaltı?larla takviye edilmesi.
1915 Tevfik Fikretin vefatı
1920 Süleyman Necati Güneri`nin "Matbuat ve İstihbarat Müdüriyet-i Umumiyesi"ne Genel Müdür Oluşu